Tüm Smarthome Hub'ları Zaten Yeter

Bunun için bir merkez ve bunun için bir merkez. Smarthome piyasasına daldığınızda, kaçınılmaz olarak evinizi ele geçiren bir avuç smarthome hub'ına sahip olacaksınız. Bu sinir bozucu, ama muhtemelen daha iyi olmayacak.

İLGİLİ: İlk Smarthome (Overwhelmed olmadan) nasıl bir araya getirilir

Beni yanlış anlamayın; Bu hublar herhangi bir akıllı ev için önemli bir bileşendir ve amaçları vardır. Her bir kapı ve pencere için bir sensöre ve her odada bir akıllı ışık anahtarına sahip olduğunuzda, bir ton cihazı yönetmek için çok daha kolay hale getirirler. Ancak pek çok akıllı ev ürünleri sadece bir merkezin çalışması için değil aynı zamanda kendi tescilli merkezlerini gerektirdiğinde biraz saçma olur.

Kablosuz Standartlarda Anlaşılıyor, Ama Önemli değil

Bazı şirketler kendi kablosuz protokol oluştururum da, bir süper yaygın bir uygulama değil. Kararlaştırılmış standartlar zaten mevcut. Z-Wave ve ZigBee, smarthome dünyasında kullanılan en yaygın kabul gören iki kablosuz iletişim protokolüdür ve smarthome cihazlarının büyük bir kısmı bir veya diğerini (veya her ikisini birden) kullanır. Yalnız bu, smarthome cihazlarını birbirine bağlamanın çok basit olduğuna inanmanızı sağlamalı, ama gerçeklerden çok uzak.

Z-Wave ve ZigBee'yi tartışırken geçmişte bahsettiğim gibi, bir çok smarthome şirketi, Z-Wave veya ZigBee'yi kullanıp kullanmamalarına rağmen, kendi cihazlarına kendi özel saçmalıklarını ekliyorlar. Aynı kesin protokolü kullanıyor olsalar bile başka birine bağlanır.

Örneğin, Monoprice'den gelen bu Z-Wave garaj kapısı eğim sensörü, hub Z-Wave cihazlarını tamamen desteklese de, Wink Hub ile çalışmayacaktır. Niye ya? Kim bilir.

Üstelik, popüler Philips Hue aydınlatma sistemi, birçok smarthome hub'ın desteklediği ZigBee'yi kullanıyor. Ancak, ampulleri kurmak ve kullanmak için Philips kendi “Hue Bridge” ini gerektirir. Bunun üzerine, diğer ZigBee akıllı ampuller için üçüncü taraf desteği sınırlıdır. Aynı şey Belkin'in uzun süredir devam eden WeMo Link merkezi için de geçerli – herhangi bir ZigBee ampulü ile çalışıyordu, ancak en sonunda önceden onaylanmış ampullerin çok küçük bir listesiyle çalışacak şekilde güncellendi.

Bunun üçüncü taraf cihazları eklediğinizde ve bunları kendi cihazlarıyla birleştirdiğinizde garip tutarsızlıklarla uğraşmak istemeyen bazı şirketlerden kaynaklandığından eminim, ancak yine de oldukça sinir bozucu.

Her Şirket Pazarın Köşesini Yapmak İstiyor

Öyleyse neden bu kaotik dağınıklıktayız? Çünkü ürünlerini özel olarak (kullanımdaki protokoller açık olsa bile) yaparak, Smarthome şirketleri sizi ekosistemlerine kilitleyebilir. Zaten kendi hub'ınız var, bu yüzden onlarla birlikte çalışan diğer ürünleri satın alma olasılığınız daha yüksektir.

Birçok şirket, sadece “harika bir iş” yapıyor. Kendi smarthome hub'larını satıyorlar, ancak sadece şirketin yaptıkları ve sattığı cihazlarla çalışıyor. Dolayısıyla, Insteon ile çalışmaya karar verirseniz ve gelecekte daha fazla kapı sensörü eklemek isterseniz, Monoprice, Aeotec ve Ecolink gibi markalara hoşçakalın (hepsi sağlam Z-Wave cihazları yapın) ve kendinizi yalnızca Insteon ile tanıyın sensörleri.

İLGİLİ BİLGİLER: Insteon Hub'ınızı Kurma (ve Aygıt Eklemeye Başlama)

Şimdi, tüm evinizde tek ve özel bir ekosisteme sahip olmanın özellikle yanlış bir şey olduğunu söylemiyorum. Emin olmak daha güvenilir ve daha kolay olabilir ve belki de smarthome hub karmaşasını en aza indirmek için en iyi yoldur (bir sonraki bölümde daha fazla). Bununla birlikte, sorun şu ki, Insteon (ya da gittiğiniz herhangi bir mülkiyet platformu) işten çıkarılmalı, tüm smarthome kurulumunuzu değiştirmeniz gerekir. Eğer (örneğin) bir Bağlantılı Hub'a bir grup üçüncü parti cihazla bağlanmış olsaydınız, eğer Wink herzaman altüstüyse, farklı bir merkeze sahip olmanız gerekirdi.

Ayrıca, gelecekte daha fazla cihaza genişletmek isterseniz, tescilli bir kurulumunuz varsa neler yapabileceğiniz konusunda sınırlı seçenekleriniz olacaktır. Öyleyse aklında tut.

Peki bir Smarthome Hub Mess'ini Nasıl Önleyebilirim?

Evinizi smarthome ekipmanıyla donatmak istiyorsanız, hub durumunun tamamen düzenlenmesi zor olacaktır. İyi haber şu ki, smarthome dağınıklığınızı en aza indirmek için yapabileceğiniz en azından bazı şeyler var.

Yani, her şeyi birbirine bağlayabileceğiniz bir ana smarthome hub'ına sahip olmak, tercihen çok sayıda cihaz için büyük bir destek listesi olan bir tanesi iyi bir fikirdir. Ancak bu, sensörler, ışık anahtarları, ampuller ve daha fazlasını satın almaya gittiğinizde ekstra uyanık olmanız gerektiği anlamına geliyor; hub'ınızın bunları desteklediğinden emin olmanız gerekir.

Bunu akılda tutarak, bazı smarthome hub'larıyla çalıştıklarını söyleyen bazı ürünlere dikkat edin. Bu doğru ve hepsi, ama yine de kendi merkezlerine ihtiyaç duyabilirler. Örneğin, Lutron Caseta ışık anahtarları SmartThings hub'ına bağlanabilir, ancak anahtarlar hala kendi hub'larının çalışması için gereklidir — SmartThings entegrasyonu sadece SmartThings uygulamasından anahtarların kontrol edilmesinin yararı içindir.

İLGİLİ: SmartThings vs Wink vs Insteon: Hangi Smarthome Hub Satın Almalısınız?

Ve bu akılda tutulması gereken bir başka tavsiyedir. Smarthome kurulumunuzda en az sayıda hub istiyorsanız, ne olursa olsun Lutron Caseta veya Philips Hue gibi kendi hub'ına ihtiyaç duyan ürünlerden uzak durmaya çalışın. Bu ürün serilerinin her ikisi de fantastik ve ben şahsen tavsiye ederim, ama kendi hub'larına ihtiyaçları var. Bu sizin reçeliniz değilse, belki de Z-Dalgalı ışık anahtarlarını (GE'den bu gibi) veya hub'a ihtiyaç duymayan akıllı ampulleri (veya üçüncü taraf hub'lara bağlanabilen) hedefleyin.

Sonunda, şu anda, mükemmel bir şekilde akıcı bir smarthome sistemi elde etmek oldukça zor. Yaklaşabilirsin, ama seçimlerinizi kısıtlıyor.

Xkcd'den görüntü