Tüm Yeni Ev Sunucusu Kullanıcılarının Olması Gereken 6 Şey

İster bir Plex medya sunucusu, ister sanal makineler olsun, isterse kendi bulut depolama sisteminizi koruyor olun, ev sunucusu meraklılarının cephanelerinde bulunması gereken bir avuç var.

RAID Hesaplayıcısı

Sunucunuzda küçük bir sabit diskiniz varsa, hangi RAID kurulumuna gitmeniz gerektiğine karar vermek çok zor değil. Ancak, daha fazla diske eklemeye başladığınızda, dizinizi resmi olarak yeniden oluşturmadan önce kağıt üzerinde farklı RAID kurulumlarını denemek iyi bir fikirdir.

Bunun için, RAID Hesap Makinesi süper basit, ama çok yararlı bir araçtır. Sadece sahip olduğunuz disk sayısını, disklerin boyutunu (tek tek) ve sonra kullanmayı düşündüğünüz RAID kurulumunun türünü girersiniz. Buradan, ne kadar depolama alanıyla çalışacağınıza, dizinin performansına ve hata toleransına dair genel bir bakış elde edeceksiniz.

Sabit Disk Yerleştirme İstasyonu

Yeni sabit disklere geçmek ve eskilerden kurtulmak mı? Sorunlu bir sabit sürücüde bazı testler yapman gerekiyor mu? Bu durumlarda sabit disk yerleştirme istasyonu kullanışlıdır.

Aslında, bir tür harici sabit disk gibi davranır, ancak herhangi bir dahili sabit diski hızlıca takabilirsiniz ve herhangi bir bilgisayara ateşleyebilirsiniz. Eski sabit diskleri silmek için kullanıyorum, kurtulmak istediğim gibi, diğer faktörleri ortadan kaldıran izole bir ortamda sürücülerle olası sorunları teşhis etmenin yanı sıra. Yeterince ucuz olsalar bile, sık kullanmazsanız bile, gerçekten ihtiyacınız olduğunda sahip olmak harikadır.

Her Zaman Yedek Bir Yedek Sürücü

7/24 çalışan bir dizi sabit sürücünüz olduğunda, bunlardan biri bir noktada cüret etmek zorunda kalır – RAID kurulumunuz bunun için de geçerlidir. Ama bunun dışında, hazırda yedek bir sabit sürücüye sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir.

İLGİLİ: Sabit Diskiniz Başarısız Olduğunda Ne Yapmalı?

Bir sabit sürücünün başarısız olmasını ve bunun için hazır olmamalarını beklemek yerine, yeni bir disk satın almak yerine, ASAP dizisini yeniden oluşturmaya başlamanız için yedek bir sabit sürücünün yerinde ve hazır olması en iyisidir. ve ön sundurmaya gelmesini bekleyin. Çoğu sunucu işletim sistemi, yedek bir sürücüyü takmanıza izin verir, ancak onu diğerlerinden ayrı tutar. Ve sonra buna ihtiyacınız olduğunda, kolayca katlanabilirsiniz.

Sadece orada oturduğunuz fazladan depolama alanını kullanmak cazip gelebilir, ancak sürücülerinizden biri kaçınılmaz olarak onu sonlandırdığında daha sonra kendinize teşekkür edersiniz.

Ethernet Sıkıştırma Becerileri

Ev sunucusuna sahip olmak, Ethernet kablosunu her şekilde çalıştırabilmeyi içerir. Ethernet kablolarını yalnızca ihtiyacınız olan belirli uzunluklarda satın alabilirsiniz, ancak bunun yerine kendi Ethernet kablolarınızı yaparsanız çok para kazanırsınız.

İLGİLİ: Herhangi bir uzunlukta kendi özel Ethernet kabloları nasıl sıkıştırılır

Yaklaşık bir dakika süren, yaklaşık 60 $ için 1000 metrelik bir Ethernet kablosu makarası alabilirsiniz. Tabii ki, fişler ve kabloları kıstırmak için bazı araçlar için biraz daha fazla para harcamanız gerekecek, ancak yine de önünüze çıkacaksınız.

Ayrıca, kendi ethernet kablolarınızı sıkmak, bunları yalnızca ihtiyacınız olan uzunluklarda yapmanıza olanak tanır, bu da ev sunucusu kurulumunuzda işleri düzenli ve temiz görünmesine yardımcı olabilir.

Çeşitli Komut Satırı Araçları

Bazı ev sunucusu işletim sistemleri yeni başlayanlar için bile oldukça kolaydır. Ancak, şüphesiz, komut satırını bir noktada kullanacaksınız ve kullanmaya değecek bazı harika komut satırı araçları var.

İLGİLİ: Wget, Ultimate Komut Satırı İndirme Aracı Nasıl Kullanılır

Eğer bir veri biriktiricisiyseniz, komut satırı tabanlı bir indirme aracı olan Wget'i kullanmayı seveceksiniz. Basit bir komutla tek bir dosyayı veya tüm bir web sitesini ve tüm varlıklarını indirmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca iPerf ve Speedtest-cli var. Birincisi, yerel ağınızın okuma ve yazma hızlarını test edebilirken, eski internet bağlantınızı test edebilir. Her ikisi de, her zaman ipucu şeklinde gerçekleştirmek için ev sunucunuza ihtiyaç duyduğunuzda kullanışlıdır.

İLGİLİ: 8 Ortak Network Utilities Açıklaması

Verilerinizi Yedekleyin!

Tamam, bu senin sahip olman gereken bir şey değil, yapman gereken bir şey. Ama gerçekten, verilerinizi yedekleyin. Bu ortak bir bilgidir, ancak her türlü aptalca şeyler yapmak ve sunucunuzda yeni şeyler denemek gerçekten çok kolaydır – öğrenme sürecine girdiğinizde, yanlışlıkla bir şeyleri mahvedip bitirip sonlandırmayacağınızı asla bilemezsiniz. çizik.

İLGİLİ: Yedeklemeler ve Yedeklilik: Fark Nedir?

Ve hayır, RAID kurulumunuz yedek değildir. Sadece bir sabit diskin arızalanması durumunda var. Bunun yerine, her şeyi güvenli bir yerde, tercihen alan dışında depolanabilen ayrı, yalıtılmış bir sabit sürücüye yedekleyin.

Shutterstock görüntüden