TV'de Hareket Düzgünleştirme Nedir ve İnsanlar Neden Nefret Ediyor?

Willy Barton/Shutterstock.com

Yeni bir TV satın aldıysanız, izlediğiniz her şeyin neden her zaman canlı bir yayın izliyormuşsunuz gibi neden hızlı ve pürüzsüz hissettiklerini merak ediyor olabilirsiniz. Bazı şeyler hayal etmiyorsunuz: TV'niz Hareket Yumuşatma nedeniyle acı çekiyor olabilir.

Hareket Düzgünleştirme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Her TV üreticisi, elbette pazarlama nedeniyle kendi teknolojilerini farklı bir adla çağırıyor. Action Smoothing, TruMotion, Motionflow – bunların hepsi aynı işlevin adıdır: TV'nizin görüntüsünü daha yumuşak hissettirir. Ve bu hareket yumuşatma. Aynı zamanda “sabun operası etkisi” olarak da bilinir, çünkü düşük bütçeli sabun operaları daha yüksek kare hızında, daha pürüzsüz görünümlü bir video üreten ucuz video kameralara sahipti.

Çoğu TV programı, film ve yayın saniyede 24 veya 30 karede (fps, “hertz” veya “Hz” olarak da adlandırılır) çekilir, bu da gözün dalgalı bir slayt gösterisi olarak algılayamayacağı kadar hızlıdır. Bununla birlikte, çoğu TV ve monitör standardı 60 Hz'dir ve daha pahalı olan ekranlar 120 Hz ve hatta 240 Hz'dir.

Ancak, filmler ve TV şovları hala 30 fps, bu da bir sorun teşkil ediyor: izlediğiniz içerik yalnızca yarısında güncellenirse 60hz ekranın amacı nedir? Filmin yenileme hızı yakında hiçbir zaman değişmiyor, bu yüzden “Motion Smoothing” in girdiği yer burasıdır. Motion smoothing, her saniyeden eksik 30 kareyi tahmin ederek, genellikle önce ve sonra karşılaştırarak bu sorunu çözmeye çalışır vuruldu ve ikisi arasındaki orta alanı bulmaya çalışıyor.

İLGİLİ: Yeni HDTV'min Fotoğrafı Neden Hızlandırılmış ve “Pürüzsüz”?

Neden Böyle Bir Sorun?

Çoğu insan hareket yumuşatma ile ilgili sorun yaşar. Sonuçta, yıllarımızı 24 veya 30 kare / sn'de çekilen filmlerin ve TV şovlarının tadını çıkarmak için beyinlerimizi eğiterek geçirdik ve beyinlerimiz bir film veya TV şovunun nasıl görünmesi gerektiğini düşünmeye başladı.

Öte yandan, TV üreticileri daha fazla sayıda tüketiciye reklam vermeye çalışıyor. 240 Hz, 120 Hz'den daha iyi ve 60 Hz'den daha iyi olmalıdır, değil mi? Eh, bazen öyle, evet – özellikle içerik bunun için tasarlandığında.

Ancak çoğu tüketici, izledikleri içeriğin çoğunda daha yüksek kare hızlarından hoşlanmaz. 24 veya 30 fps'de çekilen içerikleri izlemek, özellikle 120 Hz ve daha yüksek yayın yapan TV'lerde garip görünüyor. Delice pürüzsüz hareket videonun neredeyse gerçek görünmesini sağlıyor ve bu da sinemanın batmasını tamamen ortadan kaldırıyor. Dürüst olmak gerekirse, film hakkında kendisinden bir sahne arkası belgeselini izliyor gibisin.

Bazı şeyler için, hareket yumuşatma mantıklıdır. Örneğin, canlı aksiyon sporları ve video oyunları, biraz daha fazla netlik kullanabilecek hızlı hareket eden içeriğe sahiptir. Ne yazık ki, hareket yumuşatma ile ilişkili diğer iki problem de bu iki kullanım durumunu da kırmaktadır.

  • Spor için, işler bazen çok hızlı hareket eder, yumuşatma algoritması ne yapacağını bilemez ve “aralarında” net bir çerçeve yerine garip, genellikle bulanık bir görüntü oluşturur. Yanlış veya aksak resimlerle sonuçlanan bu kusur, yapaylık olarak adlandırılır.
  • Video oyunları için, hareket yumuşatma eklemek için gereken ekstra giriş gecikmesi, oyunu etkili bir şekilde oynayabiliyor. Kumandalar durgun ve tepkisiz görünüyor, bu nedenle çoğu TV, hareket yumuşatmayı ve diğer gelişmiş resim efektlerini devre dışı bırakan bir “Oyun Modu” sunuyor.

Kablo haberleri veya realite TV gibi diğer içerik türleri, “sinema” olmasa da, hala esrarengiz görünebilir.

Bende mi var? Ondan nasıl kurtulurum?

Televizyonunuzun etkin olup olmadığını muhtemelen farkedeceksiniz. Daha yeni bir adınız varsa, TV adını verin, hareket yumuşatma varsayılan olarak etkin olabilir. Çoğu zaman, kapatma seçeneği menüdeki resim ayarlarında gizlidir, ancak bulamazsanız, Samsung, LG, Sony, Vizio için etkisinin nasıl devre dışı bırakılacağı konusundaki rehberlerimizi ve Roku TV'ler.

Aksi takdirde, TV'nizin kullanım kılavuzuna ve destek sitesine bakın.