Twitter Hesabınızı Nasıl Güvenli Edebilirsiniz (Parolanız Çalınsa bile)

Hesap güvenliği sadece çevrimiçi alışveriş ve banka hesapları için değil, sosyal hesaplarınız için de önemlidir. Birisinin kişisel ve profesyonel yaşantınıza yapabileceği hasar yıkıcı olabilir. Diğer tüm önemli hesaplarda olduğu gibi, erişimi olan tek kişi olduğunuzdan emin olmak için gerekli önlemleri almanız gerekir.

Güncelleme: Twitter, herkesin parolalarını düz metin olarak sunucularına kaydettiklerini açıkladı ve muhtemelen birisinin herkesin parolalarıyla bir noktada bir dosyayı olduğunu öğreneceğiz. Yani…. şifrenizi değiştirmelisiniz. Parolanızı çalsalar veya Twitter'ı parolalarını yazdırmaya ve rasgele kullanıcılara postayla göndermeye başlasa bile, herhangi birinin sizin gibi oturum açmasını engelleyen iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirin.

Birkaç hafta önce, Twitter'da çok yakın bir arkadaşımdan bahsetmiştim. Bir bağlantıya sahip ham bir tweet oldu – asla yapmayacağı bir şeydi. Ben hemen tweet bu tür birkaç gün boyunca oluyor edildiğini görmek onun profiline üzerine atladı ve birçoğu vardı. İşinin doğası gereği, bunun kötü olduğunu biliyordum. Ne olduğunu bilmesine izin vermek için onu aradım ve o durumu hızla ele aldı.

İLGİLİ: Twitter Hesabınızı Nasıl Silebilirsiniz?

Bu, sosyal hesaplarınızı doğru bir şekilde güvenceye almamanız durumunda oynayabilecek pek çok senaryodan sadece biridir. , Aşağıdakiler bu Twitter hesabınıza olmaz emin olmak için söz olur mu?

Bugün, Twitter uygulamasından bugün konuşacağımız şeylerin çoğunu yapabiliyor olsanız da, bu şeylerin çoğunu web'den alacağız.

Çoğu gibi, Twitter Hesap Ayarlarınızda başlamak isteyeceksiniz. İlk savunma hattınızdan başlayarak burada odaklanmanız gereken birkaç alan var: şifreniz.

Güçlü Şifre Seç

Daha önce duyduğunuzu biliyorum ama dinleyene kadar bunu söyleyen adam olacağım: güçlü bir parola kullanmalısınız. Bu bir seçenek değil; tahmin edeceğiniz herkes için kolaysa, güçlü değil! Tek yapmanız gereken, birisinin sizin hakkınızda bir şeyler öğrenmesidir – sevdiğiniz renkler, evcil hayvan isimleri, çocuk isimleri veya doğum günleri, vs. – parolanızı tahmin etmek için, o zaman bir şey olmaz. Anladım, bunlar hatırlanması en kolay olanları. Biliyorum. Ama aynı zamanda en güvensizler.

İLGİLİ: Neden Parola Yöneticisi Kullanmalı ve Nasıl Başlanır

Elbette, şifreniz ne kadar güvenli olursa hatırlamak o kadar zor olur. Bu amaçla, gerçekten bir şifre yöneticisi kullanmalısınız. LastPass'i yıllardır kullanıyorum – kilitli kapılarının arkasında aktif olarak kullandığım her şifreye sahip ve harika. Birincil LastPass şifremi hatırlıyorum ve benim için geri kalanını yapıyor. Güvenli şifreler üretir ve bunları hatırlatmamayı gerektirmez.

Güvenli şifrelerden oluşan bir yaşam tarzına kendini adadığın zaman, senin bu crummy Twitter şifreni değiştirmenin zamanı geldi. Twitter'ın Hesap Ayarları sayfasından “Şifre” ye tıklayın.

İlk önce eski şifrenizi girmelisiniz, yeni bir tane seçin. LastPass'i (veya başka bir şifre üreticisi) kurarsan, onun burada işini yapmasına izin verirdim. İşiniz bittiğinde, "Değişiklikleri kaydet" i tıklamanız yeterlidir.

İyi iş, şimdi güvenli bir hesaba sahip olmak için bir adım daha yakınsın.

SMS İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullan

İkinci güvenlik hattınız iki basamaklı kimlik doğrulamasıdır, ki bu da sıklıkla İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (veya kısaca 2FA) olarak adlandırılır. Twitter aslında bunu daha da basitleştiriyor, sadece “Login doğrulama” özelliğini çağırıyor.

Temel olarak, bu sizin (veya herhangi birinin) Twitter hesabınıza giriş yapmaya çalıştığı her seferinde, telefon numaranıza veya üçüncü taraf bir 2FA hizmetine gönderilen benzersiz bir kod gerektirdiği anlamına gelir. Elbette, birisi telefonunuza sahipse çok fazla yardımcı olmaz, ancak bu noktada sadece Twitter'dan daha fazla endişelenmeniz gerekir.

Giriş doğrulamayı ayarlamak için, sizi Twitter tercihlerinize yönlendirin. Bu, sizi "Hesap" bölümüne yönlendirecektir. “Güvenlik” e bakın ve “Giriş Doğrulama Ayarla” düğmesini görmelisiniz.

Bu kutuyu tıklayın. Özelliği açmanıza izin veren bir açılır pencere görünecektir.

Buradan başlayın, ardından şifrenizi girin.

Bir sonraki sayfa telefon numaranızı doğrulamanızı isteyecektir — numaranın doğru olduğunu doğruladıktan sonra “Kod gönder” e tıklayın.

Birkaç saniye içinde telefonunuza gönderilen bir kod almalısınız. Onaylamak için bu kodu bir sonraki ekrana giriniz.

Kodu girdikten sonra, hesabınızda oturum açma doğrulamasının etkinleştirildiğini ve yedek kodlar sağladığını bildirir. Bunu şimdi yapmazsanız, daha sonra Ayarlar> Güvenlik ve Gizlilik'e tekrar erişerek bunları daha sonra alabilirsiniz.

Giriş İstekleri etkinleştirildikten sonra yeni bir seçenek de gösterilir: Uygulama şifresi oluşturun. Esasen bu, yeni cihazlarda veya uygulamalarda Twitter'a giriş yapmak için kullanabileceğiniz geçici bir şifre oluşturacaktır. Geçici şifre bir saat sonra sona erecek ve bu da hızlı girişler için güzel bir güvenlik özelliği olacaktır.

Her şeyin ayarlanmasıyla, sayfanın en altına gidin ve “Değişiklikleri kaydet” i tıklayın. Bu önemli!

Uygulama Tabanlı İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullan

İLGİLİ: Neden İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için SMS Kullanmamalısınız (ve bunun yerine Ne Kullanmalı?)

Twitter, doğrulama kodlarının size mesaj attığını belirtir, ancak SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulaması birçok nedenden dolayı güvensizdir. Mutlu Twitter artık Authy gibi üçüncü taraf doğrulama uygulamalarını destekliyor. Bu araçların SMS'den daha iyi bir güvenlik kaydı kaydı vardır ve bir tane kullanmanızı öneririz.

Başlamak için önce SMS tabanlı iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlamanız gerekir, bu nedenle yukarıdaki talimatları izleyin. Twitter ayarlarınızdaki "Hesap" bölümüne geri dönün ve daha önce bastığınız düğmeye artık "Giriş doğrulama yöntemlerinizi gözden geçirin" şeklinde etiketlenecek.

Düğmeyi tekrar tıklayın ve giriş doğrulama yöntemlerinizi belirten sayfaya yönlendirileceksiniz.

“Mobil güvenlik uygulaması” nın yanındaki “Kurulum” bağlantısını tıklayın ve işlem başlayacaktır.

“Başlat” ı tıklayın ve seçtiğiniz mobil 2FA uygulamasıyla taramak için bir QR kodu verilecektir.

Bunun nasıl yapılacağı 2FA uygulamanıza bağlı olarak değişir, ancak Authy'de “Yeni Hesap Ekle” ve ardından talimatları izleyerek menüye dokunmak kadar basittir.

Kodu tarayın ve işiniz bitti. Kendinizi SMS'in güvenlik eksikliklerinden tamamen korumak için bu mesajı ayarladıktan sonra metin mesajı doğrulamasını devre dışı bırakmanızı öneririz.

Şifre Sıfırlama ile Kişisel Bilgi Gerekli

Giriş İsteklerini ayarladığınız menüde, muhtemelen etkinleştirmek isteyeceğiniz başka bir seçenek daha vardır: “Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgiler iste”.

Bu kutuyu işaretlediğinizde, parolanın sıfırlanmasına izin vermeden önce Twitter sizden kişisel bilgi ister. Bu, büyük olasılıkla parolaları sıfırlayarak yanlış yönlendiricilerin hesabınızı çalmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu küçük kutuyu işaretledikten sonra, sayfanın altındaki “Değişiklikleri kaydet” düğmesine basın.

Bağlı Uygulamalara Göz Atın

Diğer hesaplarla (Google, Facebook vb.) Olduğu gibi, diğer uygulamalara ve hizmetlere giriş yapmak için Twitter'ı kullanabilirsiniz. Bu, belirli hizmetlere hızlı ve kolay bir şekilde erişmenin çok basit bir yoludur – özellikle de son olarak hesabınıza Tweets gönderebilecek olanlar.

Ancak zamanla bu uygulamaları kullanmayı bırakabilirsiniz. Bu yüzden, erişim verdiğiniz şeylere göz kulak olmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu uygulamayı veya hizmeti artık kullanmıyorsanız, erişimini iptal edin. Kullanmadığınız bir şeye erişim sağlama noktasında yok!

Bunun için Hesap Ayarları sayfanızdaki “Uygulamalar” girişini tıklayın. Sayfanın sonuna yakın.

Sadece listeden geçin – eski bir şey görürseniz, “Erişimi iptal et” düğmesine tıklayın. Kullanmadığınız tüm uygulamalar için bu işlemi tekrarlayın. Geri gelip birkaç haftada bir de bu listeyi kontrol edip, sadece temiz tutmak için.

Yanlışlıkla kullanmaya devam ettiğiniz bir uygulamada "iptal et" e tıklarsanız, "Erişimi İptal Et" seçeneği sizin için hazırdır. Bu uygun.

Twitter'ın Hesap Ayarları'nda bir kaç tane başka alan olsa da, aynı zamanda daha yakından bakmak isteyebileceğiniz de olabilir (örneğin, bildirimler), hesabınızı güvence altına almakla doğrudan ilişkili değildir. Daha az can sıkıcı mı? Emin. Ama güvende değil.

Ancak bugün burada ele aldığımız şey, hesabınızın olabildiğince güvenli ve güvenli olmasını sağlamak için tuğla ve harçtır.