Ubuntu üzerinde Emoji Nasıl Kaldırılır

Ubuntu 18.04 LTS, yeni bir dizi parlak renk emoji özelliğine sahiptir. Mesajlaşma uygulamalarında, web'de ve başka yerlerde emojiyi görmek istemiyorsanız, bunları sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Ubuntu 18.04'te emoji panelini açmak için Ctrl + tuşlarına basın. veya Ctrl +; hemen hemen her uygulamada. Sunulan emoji, Google'ın kendi Pixel telefonları gibi Android cihazlarda kullanılan Google'ın Noto Renkli Emoji yazı tipine dayanmaktadır.

İsterseniz, fonts-noto-color-emoji paketini tek bir komutla kaldırabilirsiniz. Başlamak için bir Terminal penceresi açın. Ekranın sol üst köşesindeki “Etkinlikler” bağlantısını tıklayın, arama kutusuna “terminal” yazın ve Enter'a basın veya başlatmak için “Terminal” kısayoluna tıklayın.

Terminal penceresine aşağıdaki komutu yazın ve paketi kaldırmak için Enter tuşuna basın:

sudo apt remove fonts-noto-color-emoji

Kullanıcı hesabınızın şifresini yazmanız ve istendiğinde değişikliği onaylamak için “y” yazmanız gerekecektir.

Emoji yazı tipini kaldırdıktan sonra Ctrl + tuşlarına basabilirsiniz. veya Ctrl +; emoji panelini açmak için Ubuntu'nun önceki sürümlerinde bulunan basit siyah-beyaz emoji setini göreceksiniz. Bunlar standart Ubuntu sistem yazı tipinin bir parçasıdır.

Bu süslü renk emojisini geri almaya karar verirseniz, bir Terminal penceresi açın ve paketi yeniden yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo apt install fonts-noto-color-emoji