Ubuntu, Windows gibi daha fazla nasıl görünecek

Ubuntu 18.04 LTS'deki GNOME Kabuk masaüstü sayesinde Ubuntu'da tek bir Windows tarzı görev çubuğu elde etmek mümkün. Ubuntu'nun portakal temasından yorulduysanız, temanın da Windows gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Burada Windows'un mükemmel bir taklitini yaratmaya çalışmıyoruz – buradaki eğlence nerede? Bunun yerine, sadece Windows gibi görünen ve çalışan bir arayüz arıyoruz.

Windows Tarzı Görev Çubuğu Alın

GNOME Kabuk masaüstü, masaüstünün düzenini önemli ölçüde değiştirebilen ve çeşitli başka özellikler ekleyebilen uzantıları destekler. Başlamak için uzantıları ve bir düzeltme aracını yüklemeniz gerekecek.

İlk önce bir Terminal penceresi açın. Ekranın sol üst köşesindeki “Etkinlikler” i tıklayarak, “Terminal” i arayarak ve ardından Enter tuşuna basarak bunu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki komutu kopyalayıp Terminal'e yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Bu, GNOME Shell Extensions paketini, Dash to Panel eklentisini, GNOME Tweaks yardımcı programını ve daha sonra kullanacağımız bir simge temasını yükler.

sudo apt install gnome-shell-extensions gnome-shell-extension-dash-to-panel gnome-tweaks adwaita-icon-theme-full

Devam etmek için şifrenizi yazmanız ve “y” yazmanız istenecektir.

GNOME Shell'in yeni yüklediğiniz uzantıları görmeden önce oturumu kapatmanız ve tekrar açmanız gerekecek. Bunu yapmak için, ekranın sağ üst köşesindeki sistem simgelerini tıklayın, adınızı ve ardından “Çıkış” komutunu tıklayın. Normal olarak tekrar giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra “Tweaks” uygulamasını başlatın. Bunu Uygulamalar menüsünüzde bulacaksınız ve menüde “Tweaks” i arayarak da başlatabilirsiniz.

Yüklü uzantılarınızı görüntülemek için Tweaks penceresinin sol tarafındaki “Uzantılar” kategorisine tıklayın. Burada “Dash to Panel” eklentisini etkinleştirin.

Listede bu uzantıyı görmüyorsanız, çıkış yapıp tekrar oturum açmanız gerekir.

Ekranın sol tarafında ve ekranın üstündeki çubuk yok olur ve ekranınızın alt kısmında tek bir Windows tarzı görev çubuğu görürsünüz.

Bu panelde, başlık çubuğunuzdaki bir uygulamanın üzerine geldiğinizde Windows tarzı canlı küçük resimler ve uygulamanın simgesine sağ tıklattığınızda uygulamaya özel kısayolları gösteren bir atlama listesi stili özelliği vardır. Örneğin, Firefox simgesini sağ tıklattığınızda, “Yeni Pencereyi Aç” ve “Yeni Bir Özel Pencere Aç” gibi seçenekler görürsünüz. Bu özelliklerin ikisi de Ubuntu'nun varsayılan masaüstü panellerine entegre edilir, ancak canlı Pencere önizlemeleri normalde, bir uygulamanın simgesinin üzerine gelip yerine gezintiye tıklanmasını gerektirir.

Dash to Panel eklentisini yapılandırmak için, ekranınızın sol alt köşesindeki “Show Show” (Uygulamalar'ı Göster) düğmesini sağ tıklayın ve “Dash to Panel Settings” (Panel Ayarlarına Çizgi) seçeneğini tıklayın. Paneli ekranınızın üst kısmına taşımak için seçenekler bulacaksınız. panelin boyutunu ayarlamak, saatin konumunu kontrol etmek, hangi animasyonların görüneceğini yapılandırmak ve daha fazlası.

Artık Dash to Panel uzantısını kullanmak istemediğinize karar verirseniz Tweaks aracını açın, “Extensions” kategorisini tıklayın ve uzantıyı kapatın.

Windows Tarzı Tema Seç

“Ambiance” olarak adlandırılan varsayılan Ubuntu teması çok turuncu ve gri. Ancak diğer renkleri tercih ederseniz bu temayı değiştirebilirsiniz. Temanızı değiştirmek için Tweaks uygulamasını açın.

Görünüm bölmesindeki Temalar bölümünün altındaki seçeneklere bakın. Varsayılan olarak, Ubuntu, Ambiance uygulama teması, DMZ-White imleç teması ve İnsanlık ikon temasını kullanır.

Daha fazla mavi-beyaz bir tema istiyorsanız, Adwaita temasını deneyin. Bu, GNOME Kabuk masaüstü tarafından kullanılan varsayılan temadır, yani çok cilalı demektir.

Uygulamalar ve Simgeler kutularında “Adwaita (varsayılan)” temasını seçin. Turuncu renkler yerine mavi renkler içeren daha açık bir tema alacaksınız.

Daha karanlık bir tema istiyorsanız, Uygulamalar teması kutusunda “Adwaita-dark” öğesini seçin. Güzel görünümlü bir karanlık temaya sahip olursunuz – ancak turuncu olanlar yerine mavi vurgular kullanır.

Hala standart Ubuntu masaüstü arkaplanını kullanıyorsanız, muhtemelen değiştirmek isteyeceksiniz. Bunu yapmak için masaüstünüze sağ tıklayın ve ardından “Arka Planı Değiştir” komutunu seçin. Dahil edilen arka plan duvar kağıtları, düz bir renk veya istediğiniz herhangi bir özel görüntüden birini seçmek için buradaki seçenekleri kullanın.

Ubuntu kilit ekranı arka planını da buradan değiştirebilirsiniz.

Son olarak, panelin hala turuncu ve gri renkler kullandığını fark edeceksiniz. Örneğin, ekranınızın sağ alt köşesindeki saati veya sistem durumu simgelerini tıkladığınızda bunları görürsünüz.

Panel temasını değiştirmek için önce Tweaks uygulamasında Extensions panelinden Kullanıcı Temaları uzantısını etkinleştirmeniz gerekir. Sadece “Uzantılar” a tıklayın ve “Kullanıcı Temaları” anahtarını “Açık” konumuna çevirin.

Yüklemek için daha hafif bir GNOME Shell teması indirmeniz gerekecek. Nextik-Tema'yı test ettik ve iyi göründüğünü düşündük. Başlamak için Nextik-Theme.zip dosyasını bilgisayarınıza indirin.

Tweaks uygulamasını tekrar başlatın ve ardından Temalar bölümündeki “Shell” girişinin sağındaki “(None)” düğmesine tıklayın. Kullanıcı Temaları uzantısını yükledikten sonra bu düğmeyi görmüyorsanız, Tweaks uygulamasını kapatmanız ve yeniden açmanız gerekir.

Yüklemek için indirdiğiniz Nextik-Theme.zip dosyasına göz atın. Bundan sonra (Yok) tuşunun sağındaki kutuya tıklayın ve ardından listede “Nextik-Tema” öğesini seçin.

Panel ve pop-up'ları artık masaüstünüzün geri kalanıyla uyumlu, açık gri ve mavi görünecektir.

Windows Tarzı Uygulamalar Menüsünü Etkinleştir

Tam ekran uygulama başlatıcısını beğenmezseniz, bunun yerine Başlat menüsüne benzer bir açılır menüye geçebilirsiniz. Bunu yapmak için Tweaks> Extensions'a gidin ve “Applications Menu” uzantısını “On” konumuna çevirin.

Görev çubuğunuzdaki “Uygulamalar” seçeneğini tıklattığınızda açılan bir Uygulamalar menüsü göreceksiniz. Uygulamalarınızı farklı kategorilere ayırır, böylece daha kolay başlatabilirsiniz.

Windows tarzı bir masaüstü kullanmak istemiyor olsanız bile, bu GNOME Shell'in uzantılarının ve temalarının ne kadar güçlü olduğuna iyi bir örnektir. Masaüstünüzü birçok farklı şekilde özelleştirmek için GNOME Kabuk Uzantıları, GNOME Tweaks uygulaması ve temalarını kullanabilirsiniz.