Ubuntu'daki Yenilikler 18.04 LTS “Bionic Beaver”, Şimdi Mevcut

Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 16.04 LTS'den büyük bir değişiklik. Bu, UBuntu 17.10'un, Unity masaüstünün, Ubuntu Phone'un ve Ubuntu'nun yakınsama planlarının sonunu gördüğü muazzam değişimlerden sonraki ilk uzun vadeli destek (LTS) sürümüdür.

Eğer Ubuntu 17.10'u kullanıyor olsaydınız, büyük değişiklikler fark etmezsiniz. Ubuntu 18.04, Ubuntu 17.10'da yapılan değişikliklerin parlatılmasına odaklanıyor. Ancak Ubuntu 17.10, Wayland ekran sunucusunu varsayılan olarak kullanırken Ubuntu 18.04, denenmiş Xorg ekran sunucusuna geri döner.

GNOME Kabuğu, Birlik Masaüstünün yerine geçer

Ubuntu 16.04 LTS kullanıcıları için en büyük şok masaüstü ortamının değişmesi olacaktır. Ubuntu, Ubuntu 16.04 LTS'de kullanılan klasik Unity 7 masaüstünü ve bir günde değiştirmesi beklenen Unity 8 ortamını Unity üzerinde geliştirmeye son verdi.

Ubuntu şimdi GNOME Kabuğunu varsayılan masaüstü ortamı olarak kullanıyor. Birlik'in bazı yabancı kararları da terk edildi. Örneğin, pencere yönetimi düğmeleri (simge durumuna küçültme, büyütme ve kapatma), her pencerenin sol üst köşesi yerine sağ üst köşesine geri döner. Head-up ekranı (HUD) da gitti. Unix'e alışkınsanız GNOME Shell'i kullanmanız hakkında bilmeniz gerekenler.

İLGİLİ: Ubuntu 17.10’nun GNOME Kabuğu Hakkında Bilinmesi Gereken Birlik Kullanıcılar

GNOME masaüstü ortamının varsayılan olarak ekranın sol tarafına sabitlenmiş bir kenetleme (başlatıcı) bulunmasına rağmen, isterseniz ekranın alt veya sağ tarafına kolayca taşıyabilirsiniz.

GNOME Kabuk ortamı oldukça kaygan ve kullanımı kolaydır ve Unity kullanıcılarının buna alışması çok az sorun yaşamalıdır. Ubuntu'nun LightDM giriş yöneticisi GNOME'un GDM giriş yöneticisi için değiştirildi, yani giriş ekranı da biraz farklı görünüyor.

Birliğin aksına rağmen, Ubuntu'nun masaüstü yazılımı büyük ölçüde aynı kalıyor. Ubuntu hala Firefox, Thunderbird ve LibreOffice içerir. Varsayılan dosya yöneticisi, her zaman olduğu gibi aynı Nautilus dosya yöneticisidir. GNOME Yazılım uygulaması aracılığıyla yazılımı yüklüyorsunuz. Ayarlar uygulamasının yeni bir arayüzü var, ancak kullanımı kolay ve kullanışlı arama düğmesi, ihtiyacınız olan ayarları bulmayı kolaylaştırmalı.

Ubuntu hala Xorg'u Varsayılan Olarak Kullanıyor

Geleneksel Xorg ekran sunucusu bir seçenek olarak mevcut olmasına rağmen, Ubuntu 17.10 varsayılan olarak modern Wayland ekran sunucusuna geçmiştir. Fakat Ubuntu'nun geliştiricileri şimdilik şimdilik geri adım attı. Ubuntu 18.04 LTS'de, varsayılan görüntü sunucusu hala Xorg'dur. Ubuntu 16.04 LTS'de kullanılan ekran sunucusu aynı.

Wayland, geleceğin yaygın olarak kabul görüyor ve oturum açma ekranındaki dişli çark simgesini tıklatarak ve Xorg kullanan varsayılan “Ubuntu” oturumu yerine “Ubuntu on Wayland” ı seçerek buna geçebilirsiniz. Ancak, Wayland bazı uyumluluk sorunları var. Örneğin, NVIDIA'nın kapalı kaynak sürücülerini maksimum 3D performansı için kullanmak istiyorsanız, Xorg'a ihtiyacınız olacaktır. NVIDIA'nın sürücüleri Wayland'ı desteklemiyor.

Canonical's Will Cooke, Xorg'un hala varsayılan olması için başka nedenler sunuyor. Google Hangouts ve Skype gibi ekran paylaşımı araçları Xorg ile iyi çalışır ve RDP ve VNC gibi Uzak Masaüstü yardımcı programları da çalışır. Xorg, grafiksel oturumunuzu kaybetmeden altta yatan kabuk çöküntülerinden kurtarmada daha iyidir. Bu durumlar için Wayland'ı iyileştirmek için çalışma sürüyor, ancak Ubuntu 18.04 LTS, önümüzdeki birkaç yıl için denenmiş ve test edilmiş Xorg ile uğraşıyor

Wayland muhtemelen Ubuntu 20.04 LTS'deki varsayılan ekran sunucusu olacaktır. Ubuntu 16.04 LTS'de bulunan versiyon bir “teknik önizleme” dir.

Ubuntu Artık Renk Emojisini Destekliyor

Ubuntu masaüstü artık tam bir renk emoji seti ile birlikte geliyor. Daha önce emoji desteği tutarsızdı ve bazı uygulamalarda emojiler siyah-beyaz olarak ortaya çıktı. Ubuntu, Google’ın Pixel akıllı telefon hattı gibi Android cihazlarda varsayılan olarak kullanılan Google'ın Noto Renkli Emoji yazı tipini kullanıyor.

Ctrl + tuşlarına basabilirsiniz. veya Ctrl +; emoji panelini kolayca görüntülemek için emoji panelini çoğu uygulamada görüntülemek. Emoji paketini, onları görmekten hoşlanmıyorsanız, sisteminizden kaldırabilirsiniz.

İLGİLİ: Ubuntu'daki Yenilikler 18.04 LTS “Bionic Beaver”, Şimdi Mevcut

Ubuntu PC'niz Hakkında Daha Fazla Veri Toplar ve Yükler

Ubuntu şimdi PC'niz hakkında daha fazla veri topluyor. Ubuntu’yu kurduktan sonra, “sistem bilgisi” ni Canonical’a göndermeniz istenecektir. Bu, yüklediğiniz Ubuntu sürümü, bilgisayarınızın üreticisi ve CPU modeli, yüklediğiniz masaüstü ortamı ve saat diliminiz gibi bilgileri içerir. Canonical bu bilgileri bilgisayarınıza tekrar bağlamak için yeterli bilgiyi saklamıyor. Tüm bu bilgiler herkese açık olacak, böylece insanlar kaç tane Ubuntu kullanıcısı olduğunu görebilir ve donanım ve yazılımlarıyla ilgili istatistikleri görüntüleyebilir.

Ubuntu, şimdi Apport ile otomatik olarak hata raporları göndermek ve “popülerlik yarışması” aracıyla hangi paketleri kurduğunuzu paylaşacak şekilde yapılandırıldı. İsterseniz bu veri toplama özelliklerini devre dışı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ: PC'niz Hakkında Veri Toplamadan Ubuntu Durdurma

Canlı Yama Yeniden Başlatmadan Çekirdek Düzeltme Yapılmasına İzin Verir

Ubuntu 18.04, “Canonical Livepatch” adlı yeni bir özellik içeriyor. Bu özellik etkinleştirildiğinde, sisteminizi yeniden başlatmadan Linux çekirdek güncellemelerini yükleyebilirsiniz. Bu, herhangi bir kesinti istemediğiniz Linux sunucularında özellikle önemlidir. Ancak Livepatch, masaüstü bilgisayarlarda desteklenir ve grafiksel olarak etkinleştirilebilir.

Bu özellik, bir Ubuntu One hesabıyla oturum açmanızı gerektirir. Livebatch'i aynı Ubuntu One hesabıyla üç PC'ye kadar etkinleştirebilirsiniz, ancak bu kadar. Canonical bu hizmeti işletmelere satmak istiyor.

Ubuntu’yu yükledikten sonra karşılama sihirbazında Livepatch’i kurmak için bir seçenek göreceksiniz. Ayrıca, Yazılım ve Güncellemeler penceresini açabilir, “Güncellemeler” sekmesini tıklayabilir ve ardından “Oturum açmak için ihtiyacınız olan Livepatch'u kullanmak için” seçeneğinin yanındaki “Oturum Aç” düğmesine tıklayabilirsiniz.

Minimum Kurulum Seçeneği

Ubuntu'yu kurarken, yeni bir “Minimal” kurulum seçeneği göreceksiniz. Bu, yalnızca bir web tarayıcısı ve temel yardımcı programlarla daha küçük bir Ubuntu ortamı yükler. Ubuntu normalde LibreOffice, bazı basit oyunlar ve birkaç medya oynatıcısını içerir, ancak asgari bir kurulum seçerseniz bunlar yüklenmez.

Tabii ki, normal bir kurulum yerine minimum bir kurulum seçseniz bile, Ubuntu'yu kurduktan sonra istediğinizi yükleyebilirsiniz. Phoronix, minimum kurulum kullanılarak kaydedilen yaklaşık 400 MB'lık bir alan buldu. Bu seçenek size basit, düzenli bir masaüstü sunar, ancak gerçekten çok fazla depolama alanı kaydetmez.

32 bit Ubuntu ISO'ları Gitti

Ubuntu 18.04 LTS artık 32 bit Ubuntu ISO görüntüleri sunuyor. Bu 32 bit kurulum görüntüleri Ubuntu 17.10'da geride kaldı. Bilgisayarınız son on yılda yapıldıysa, neredeyse kesinlikle bir 64 bit CPU'ya sahip ve 64 bit işletim sistemini çalıştırabilir.

Bu, 32 bit sistemler için hattın sonu değil. Ubuntu'nun 32-bit yazılımı hala mevcut, ancak geliştiriciler 32-bit Ubuntu masaüstü görüntülerinin çok fazla test görmediğini hissettiler. 64-bit sürümü şimdi daha iyi destekleniyor ve herkes mümkünse onu kullanıyor olmalı.

Bilgisayarınızda 32 bit işletim sistemi gerekiyorsa, Xubuntu 18.04 veya Ubuntu MATE 18.04'ü yükleyebilirsiniz. Bunlar, Ubuntu'nun farklı masaüstü ortamlarını aynı temel yazılımla eşleştiren alternatif “aroma” ları ve her ikisi de 32 bit kurulum görüntüleri sunuyor. Xubuntu, Xfce masaüstünü kullanır ve Ubuntu MATE, MATE masaüstünü kullanır.

Bunlar, 32 bit işletim sistemini kullanmanız gereken eski bilgisayarlarda daha hızlı gerçekleştirmesi gereken hafif masaüstü ortamlarıdır.

Her Zamanki Yazılım Değişiklikleri ve Yükseltmeleri

Her zamanki gibi Ubuntu'nun ya da herhangi bir başka Linux dağıtımıyla birlikte, dahil olan yazılımın çoğu, Linux çekirdeği gibi sistem yazılımlarından LibreOffice gibi masaüstü uygulamalarına yükseltildi. Bu yükseltmeler her zaman parlak yeni özelliklerle dolu değildir, ancak sistemin her alanını biraz daha iyi hale getirmelidir.

Ubuntu 18.04 LTS, Linux çekirdeği sürümü 4.15, GNOME 3.28 ve LibreOffice 6.0 içerir. Gcc derleyici, uygulamaları, bazı türden kötüye kullanımlara karşı korunmaya yardımcı olan, konum bağımsız çalıştırılabilir (PIE) olarak derlemek üzere yapılandırılmıştır. Spectre ve Meltdown saldırılarına karşı korunmak için de hafifletici önlemler var.

Diğer birçok değişiklik yapıldı. Yapılacaklar uygulaması artık varsayılan olarak yüklenmiştir, yeni Karakterler uygulaması eski Karakter Haritasını değiştirir ve Takvim uygulaması artık hava durumu tahminlerini desteklemektedir. Varsayılan olarak, bilgisayar enerji tasarrufu için pil gücüyle çalışırken 20 dakika işlem yapılmadığında otomatik olarak askıya alınır. Artık daha az konfigürasyona sahip çeşitli yazıcılara yazdırmayı kolaylaştırmak için şoförsüz baskı desteği mevcuttur.

Daha fazla bilgi için tam Ubuntu 18.04 LTS sürüm notlarına bakın.