Ubuntu’nun Launcher Çubuğunu Alt veya Sağa Nasıl Taşıyalım

Artık Ubuntu masaüstünün başlatıcı çubuğunu ekranınızın sol tarafındaki yerine alt veya sağa taşıyabilirsiniz. Ubuntu’nun artık Unity yerine GNOME Kabuğu kullanması nedeniyle bu, Ubuntu 17.10 ve 18.04’te çalışıyor.

Bu hile, Unity masaüstünde olduğu gibi belirsiz terminal komutları gerektirmez. Başlatıcıyı sadece birkaç tıklama ile taşıyabilirsiniz.

İLGİLİ: Ubuntu 17.10’nun GNOME Kabuğu Hakkında Bilinmesi Gereken Birlik Kullanıcılar

Başlamak için, ekranınızın sağ üst köşesindeki sistem durumu simgelerini ve ardından görünen açılır pencerede “Ayarlar” simgesini tıklayın.

Dock ayarlarını görmek için Ayarlar uygulamasının kenar çubuğundaki “Dock” seçeneğini tıklayın.

İstasyonun ekranın sol tarafından konumunu değiştirmek için, “Ekrandaki pozisyon” açılır menüsünü tıklayın ve sonra “Alt” veya “Sağ” seçeneğini seçin (üstteki seçenek yok) çünkü üst çubuk her zaman o noktayı alır). Bağlantı istasyonunun konumu hemen değişir ve Ayarlar penceresini kapatabilirsiniz.

Pencere açıkken diğer yuva ayarlarını da yapabilirsiniz. Örneğin, dock’unuzun kendisini gizlemesini istiyorsanız, ekranda her zaman görünmüyorsa, “Dock’u otomatik gizle” kaydırıcısını etkinleştirin. Dock, üzerinde bir pencere görününce kendini gizler ve size daha fazla ekran mülkiyeti verir. Ayrıca, dock simgelerinin boyutlarını buradan da değiştirerek “Icon Size” kaydırıcısını sağa veya sola sürükleyerek daha büyük veya daha küçük hale getirebilirsiniz.