Ubuntu'nun Son Sürümü Nedir?

Ubuntu'nun en son versiyonu Ubuntu 18.04 LTS “Bionic Beaver”. 26 Nisan 2018'de piyasaya sürüldü. Canonical, her altı ayda bir Ubuntu'nun yeni kararlı sürümlerini ve her iki yılda bir yeni Uzun Vadeli Destek sürümlerini yayınladı.

En Son Sürüm Ubuntu 18.04 LTS “Bionic Beaver”

Bu Linux dağıtımının en yeni sürümü Ubuntu 18.04, kod adı “Bionic Beaver”. Linux çekirdeğinin 4.15 sürümünü kullanıyor.

Bu, Uzun Vadeli Destek veya “LTS” sürümüdür, yani yayınlanma tarihinden itibaren beş yıl boyunca ücretsiz güvenlik ve bakım güncellemeleriyle destekleneceği anlamına gelir. Ubuntu 18.04, 26 Nisan 2018'de piyasaya sürüldüğünden, Canonical, 2023 Nisan'a kadar güncellemeleri destekleyecektir.

Ubuntu 18.04 “Bionic Beaver” Ubuntu'nun Unity masaüstünü çektiği ve GNOME Shell ile değiştirdiği ilk uzun vadeli destek sürümüdür. Bu, Canonical'ın Ubuntu'ya telefonlarından vazgeçmesinden ve Ubuntu 17.10'da geri döndükleri “yakınsama” vizyonunu bir kenara koymasından sonra geliyor.

Ubuntu, şu anda en iyi Linux yazılımını bir araya getiren güçlü ve kararlı bir Linux masaüstüne odaklanıyor. Canonical, tekerleği artık Unity 8 ve Mir ekran sunucusu gibi projelerle yeniden icat etmeye çalışmıyor. Pencere düğmeleri bile her pencerenin sağ üst köşesinde sol üst köşeye geri döndürülür. Ancak bu hiç de kötü değil – Ubuntu 18.04'ün GNOME Kabuğu, kaygan, cilalı bir masaüstü.

İLGİLİ: Ubuntu'daki Yenilikler 18.04 LTS “Bionic Beaver”, Şimdi Mevcut

Son Sürümünüz Varsa Nasıl Kontrol Edilir

Masaüstünüzün ayarlar penceresinden hangi Ubuntu sürümünü yüklediğinizi veya terminal penceresinde bir komut çalıştırarak kontrol edebilirsiniz.

Yeni GNOME Shell veya daha eski Unity masaüstüyle Ubuntu'nun standart sürümünü kullanıyorsanız, masaüstünüzün sağ üst köşesindeki simgeyi tıklayın ve menüdeki Ayarlar simgesini veya “Sistem Ayarları” seçeneğini tıklayın. Soldaki kenar çubuğunda “Ayrıntılar” seçeneğini tıklayın veya çeşitli ikonlara sahip bir pencere görüyorsanız, Sistem altındaki “Detaylar” ikonuna tıklayın.

Burada kullandığınız Ubuntu sürümünü göreceksiniz. Ubuntu'nun herhangi bir baskısında bu bilgiyi bulmak için terminal penceresinde “ lsb_release -a ” komutunu da çalıştırabilirsiniz.

İLGİLİ: Yüklediğiniz Ubuntu'nun Hangi Sürümünü Kontrol Etme

Son Sürüme Nasıl Yükseltilir?

Her zaman bir Ubuntu sürümünden diğerine geçebilirsiniz. Örneğin, doğrudan Ubuntu 17.10'dan Ubuntu 18.04 LTS'ye yükseltebilirsiniz. Ancak Ubuntu 16.04 LTS'den henüz güncelleme yapamazsınız. 26 Temmuz 2018'de beklenen Ubuntu 18.04.1 LTS'yi beklemek zorundasınız.

Ubuntu'nun bir LTS sürümünü çalıştırıyorsanız ve LTS olmayan bir sürüme yükseltmek istiyorsanız – örneğin, Ubuntu 18.04 LTS'den Ubuntu 18.10'a yükseltmek istiyorsanız, Ubuntu'ya "görmek istediğinizi" Yeni sürüm, “sadece“ uzun vadeli destek sürümleri ”değil. Bu seçenek, Yazılım ve Güncellemeler> Güncellemeler> Yeni bir Ubuntu sürümünün beni haberdar et.

Ubuntu'nun en yeni sürümüne yükseltmek için Alt + F2 tuşlarına basın, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

update-manager -c

İLGİLİ: Ubuntu'nun Son Sürümü Nedir?

Yeni sürümün mevcut olduğunu bildiren bir ileti görmüyorsanız, Alt + F2 tuşlarına basın, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

/usr/lib/ubuntu-release-upgrader/check-new-release-gtk

Varsa, yeni bir sürümün sunulduğunu bildiren bir mesaj görürsünüz. Sisteminize kurmak için “Evet, Şimdi Yükselt” e tıklayın.

Ayrıca sudo do-release-upgrade komutunu çalıştırarak terminalden de yükseltebilirsiniz. Yüklemek için sudo apt install update-manager-core komutunu çalıştırmanız gerekebilir. Aracın hangi Ubuntu sürümlerini yükleyeceğini seçmek için /etc/update-manager/release-upgrades dosyasını düzenleyin.