Ubuntu'nun Son Sürümüne Nasıl Yükseltilir

İşletim sisteminizi yeniden yüklemeden bir Ubuntu sürümünden diğerine geçebilirsiniz. Ubuntu'nun bir LTS sürümünü çalıştırıyorsanız, yalnızca varsayılan ayarlarla yeni LTS sürümleri sunulur; ancak bunu değiştirebilirsiniz.

Devam etmeden önce önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneririz. Her zaman önemli kişisel verilerinizin yedek kopyalarına sahip olmalısınız, ancak işletim sisteminizi yükselttiğinizde onlara sahip olmak özellikle önemlidir.

Yükseltme yapabilir misin?

Ubuntu'nun yeni bir sürümü yayınlandığında, yükseltmeler önceki sürümden hemen edinilebilir. Örneğin, Ubuntu 18.04 LTS yayınlandıktan sonra Ubuntu 17.10 kullanıyorsanız hemen yeni sürüme geçebilirsiniz.

Genel olarak, yalnızca bir Ubuntu sürümünden bir sonraki sürüme geçebilirsiniz. Örneğin, Ubuntu 17.04 yüklüyse ve Ubuntu 18.04 LTS'ye yükseltmek istiyorsanız, yükseltme işlemi Ubuntu 17.10'u yükleyecektir. Ubuntu 17.10'dan Ubuntu 18.04 LTS'ye geçmek için yükseltme işlemini tekrar yapabilirsiniz.

Bir Uzun Süreli Hizmet (LTS) sürümünün başka bir LTS sürümüne yükseltilmesine izin verilir, ancak yeni LTS sürümünün dengelenmesi için biraz zaman vermeleri geciktirilir. Örneğin, Ubuntu 18.04 LTS 26 Nisan 2018'de piyasaya sürülmesine rağmen, 26 Temmuz 2018'de beklenen Ubuntu 18.04.1 LTS'nin yayınlanmasına kadar doğrudan Ubuntu 16.04 LTS'den yükseltme yapamayacaksınız.

Grafiksel Yöntem

Standart Ubuntu masaüstünde yerleşik grafik araçlarla veya terminal komutlarıyla yükseltebilirsiniz.

Hangi Sürüme Yükseltildiğiniz Nasıl Seçilir?

Varsayılan olarak, Ubuntu'nun standart sürümleri sizi yeni standart sürümlere yükseltmeyi teklif ederken Ubuntu'nun uzun vadeli destek (LTS) sürümleri sadece yeni LTS sürümlerine yükseltmenizi önerir.

Örneğin, Ubuntu 18.04 LTS yüklü ise, serbest bırakıldığında Ubuntu 18.10'a yükseltme teklif edilmeyecektir. Piyasaya sürüldüğünde Ubuntu 20.04 LTS'ye yükseltme teklifinde bulunacaksınız. Ama isterseniz bu davranışı değiştirebilirsin.

Bu seçeneği bulmak için, ekranınızın sol üst köşesindeki “Etkinlikler” düğmesine (GNOME Kabuğunda) veya Ubuntu logo düğmesine (Unity) tıklayın. “Güncelle” yi arayın ve “Yazılım ve Güncellemeler” kısayolunu tıklayın.

Ayrıca, Yazılım Güncelleyici uygulamasını açabilir ve bu pencereyi açmak için “Ayarlar” a tıklayabilirsiniz.

“Güncellemeler” sekmesini tıklayın. “Yeni bir Ubuntu versiyonunu bana bildir” seçeneğinin sağındaki kutuyu tıklayın ve istediğiniz güncelleme türüne bağlı olarak “Yeni sürüm için” veya “Uzun vadeli destek sürümleri için” seçimini yapın. İşiniz bittiğinde “Kapat” a tıklayın.

Nasıl Yükseltilir

Ubuntu, standart Yazılım Güncelleyici aracı ile yeni bir sürümün mevcut olduğunu size bildirebilir. Bununla birlikte, Yazılım Güncelleyici aracı bir güncelleme bulamıyor olsa bile, bunu manuel olarak kontrol edebilirsiniz. Ubuntu'nun en son sürümüne yükseltmek için Alt + F2 tuşlarına basın, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

update-manager -c

Software Updater aracı Ubuntu sunucularını kontrol eder ve eğer varsa, Ubuntu'nun yeni bir versiyonunun mevcut olduğunu size bildirmelidir. Ubuntu'nun daha yeni sürümüne geçmek için “Yükseltme” düğmesine tıklayın.

Yeni sürümün Yazılım Güncelleştirici aracında olduğunu bildiren bir ileti görmüyorsanız, Alt + F2 tuşlarına basın, aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

/usr/lib/ubuntu-release-upgrader/check-new-release-gtk

Varsa, yeni bir sürümün mevcut olduğunu bildiren bir mesaj görürsünüz. Yüklemek için “Evet, Şimdi Yükselt” e tıklayın.

Terminal Yöntemi

Ayrıca, sunucu sistemlerinde veya farklı masaüstü ortamlarında Ubuntu'nun diğer tatlarında yararlı olan bir terminal komutu kullanarak da yükseltebilirsiniz.

Devam etmeden önce, update-manager-core paketinin yüklü olduğundan emin olmak için aşağıdaki komutu çalıştırın. Yükseltmek için kullanacağınız komutlar, bu paket yüklü olmadan çalışmayacaktır.

sudo apt install update-manager-core

Hangi Sürüme Yükseltildiğiniz Nasıl Seçilir?

Yukarıdaki grafiksel araçlarda olduğu gibi, Ubuntu'nun standart sürümleri normalde bir sonraki kullanılabilir sürüme yükseltmeyi önerirken, uzun vadeli destek sürümleri normal olarak yalnızca bir sonraki LTS sürümüne yükseltmenizi önerir. Örneğin, Ubuntu 18.10 çıktığında Ubuntu 18.04 LTS çalıştırıyorsanız, sisteminiz varsayılan olarak Ubuntu 20.04 LTS'yi beklemek üzere yapılandırıldığı için yükseltmeyi almazsınız.

Bunu Terminal'den değiştirmek için, root izinlerine sahip nano metin editöründe /etc/update-manager/release-upgrades dosyasını açmak için aşağıdaki komutu çalıştırın. İstediğiniz diğer metin düzenleyicileri kullanabilirsiniz, ancak burada örnekte nano kullanıyoruz.

sudo nano /etc/update-manager/release-upgrades

Normal sürümlere veya yalnızca LTS sürümlerine yükseltmek isteyip istemediğinize bağlı olarak, dosyadaki “İstemi =” satırını düzenleyin ” Prompt=normal ” veya ” Prompt=lts ”.

Dosyayı kaydedin ve metin düzenleyicinizi kapatın. Örneğin, nano'da Ctrl + O tuşlarına basıp dosyayı kaydetmek için Enter'a basabilirsiniz. Nano'yu kapatmak için Ctrl + X tuşlarına basın.

Nasıl Yükseltilir

Yeni sürüme geçirebileceğiniz yeni sürümleri kontrol etmek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

do-release-upgrade -c

Komut, mevcut güncellemeler için Ubuntu sunucularını kontrol eder ve yükselteceğiniz Ubuntu sürümünü size bildirir. Sunduğunuz sürümler, önceki bölümde ele aldığımız, sisteminizin / etc / update-manager / release-upgrades dosyasında sahip olduğunuz bilgiler tarafından kontrol edilir.

Yükseltmeyi gerçekleştirmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

sudo do-release-upgrade

Ubuntu yükseltme işlemine başlar. “Y” yazmanız ve onaylamak için Enter tuşuna basmanız gerekecektir.

do-release-upgrade terminali komutu, grafiksel yükseltme aracına benzer şekilde çalışır. Ubuntu 18.04.1 LTS sürümünü beklemeden Ubuntu 16.04 LTS'den Ubuntu 18.04 LTS'ye doğrudan yükseltmek için kullanamazsınız.

Ubuntu'nun mevcut istikrarsız geliştirme dalına do-release-upgrade -d komutu var. Bununla birlikte, bu üretim sistemleri için önerilmez. Ubuntu'nun geliştirme sürümleri kararsızdır ve sadece test için kullanılmalıdır.

Ubuntu'yu Her Zaman Yeniden Yükleyebilirsiniz

Elbette, yukarıdaki araçlar sisteminizi yükseltmek için sunmuyorsa bile – örneğin, Ubuntu 16.04 LTS çalıştırıyorsanız ve 26 Temmuz'dan önce yükseltmek istiyorsanız, Ubuntu'nun en son sürümünü web sitesinden indirebilirsiniz. Önyüklenebilir bir USB sürücü veya bir disk yakıp, ardından sisteminize Ubuntu'yu yeniden yükleyin.

İLGİLİ: Bootable Linux USB Flash Sürücü, Kolay Yolu Nasıl Oluşturulur

Kişisel dosyalarınızı yerinde bırakırken Ubuntu'yu yeniden yükleyebilmeniz gerekirken, bu işlem sırasında kurulu uygulamalarınızı kesinlikle kaybedeceksiniz. Bunu denemeden önce de yedeklemeniz gerekir, çünkü bölümlerinizi yanlışlıkla silmeniz ve dosyalarınızı silmeniz ya da yükleyiciyi yanlışlıkla silmek için bir hatayı gidermeniz kolay olacaktır.

Söyledikçe, üzgün olmaktan iyidir.