Ücretsiz Araçlarla Sosyal Medya Analizini İzleme Nasıl Başlanır?

Sosyal medya analizlerine başlamak istiyorsanız, aylık ücret ödemek zorunda kalmadan nasıl çalıştığını hissettiren bir hizmet bulmak zor olabilir. Başlamak için bazı seçenekler.

İlk Önce İlk Şeyler: Yerleşik Araçları Kullanın

Sosyal sahnedeki tüm önemli oyuncular kendi dahili analiz araçlarına sahiptir: Twitter, Facebook (sayfalar için), Pinterest (iş hesapları için) ve Instagram (iş profilleri için). Bunlar ücretli hizmetlerle bulacağınız daha kapsamlı araç ve istatistiklerden bazılarını sunmasa da, genel performansa göz atmanın harika bir yoludur.

Ama bu şu: Twitter dışındakilerin tümü bir iş hesabı gerektiriyor. Dolayısıyla, sosyal varlığınızı artırmak veya belirli bir konu için etkileyici olmak istiyorsanız, mevcut hesabınızı bir işletme hesabına dönüştürmeniz veya yeni bir profil (ağa bağlı olarak) başlatmanız gerekir. İyi haber şu ki, bu bedava, bu yüzden bunu yapmamak için bir sebep yok.

Yeni hesabınızı veya sayfanızı oluşturduktan sonra, yerleşik analitik araçlarını burada bulabilirsiniz:

  • Twitter Analytics
  • Facebook Analytics
  • Pinterest Analytics

Instagram için, telefonunuzun kapmak zorundasınız – Instagram Instagram web araçları çok sınırlı olduğundan (okuyun: temelde olmayan), tüm analitikler uygulamada yer almaktadır. Başlamak için profilinizi açın ve sağ üst köşedeki küçük grafik simgesine dokunun.

Diğer Ücretsiz Araçlar

Yerleşik araçlar sizin için yapmıyorsa veya sosyal istatistiklerinizle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir dizi ücretsiz araç mevcuttur. Ödeme yapmadan alabileceğiniz bilgilerin sınırlı kalacağını unutmayın.

Çoğu hizmet Twitter ve / veya Instagram istatistiklerine ücretsiz erişim sağlar, ancak özellikle Facebook'ta bir Sayfa kullanmıyorsanız (temel olarak profiller için analizler mevcut değildir), bundan daha fazlasını elde etmek zordur. Oradaki bazı iyi seçenek vardır, dedi.

Squarelovin: Instagram Analytics

Sadece Instagram büyümesini izlemek istiyorsanız, ücretsiz bir Squarelovin hesabı ile IG performansınıza iyi bir göz atabilirsiniz. Gönderileriniz hakkında bilgi alabilir, beğenilerinizi ve takipçilerinizi, etkileşim oranlarınızı ve çok daha fazlasını izleyebilirsiniz.

UnionMetrics: Twitter ve Instagram Analytics

UnionMetrics, bir çift Twitter raporu (Snapshot ve Assistant) ve bir Instagram Account Checkup sunar. Bu üç metrik birleştirildiğinde, her bir ağda, nişan oranlarınızda, en popüler hashtag'larda ve en iyi gönderme sürelerinde ne yaptığınıza dair oldukça sağlam bir bakış elde edebilirsiniz. Ayrıca içgörü ve bilgi ile düzenli e-posta güncellemeleri alacaksınız.

Arabellek: Facebook, Twitter, Instagram ve Daha Fazlası

Arabellek ilginçtir, çünkü bir kerede tüm ağlara bilgi paylaşımı için bir merkez olarak çalışır (ve bu bilgiyi paylaşmak istediğinizde zamanlama için). Ayrıca bir Facebook Profili ve bir sayfa bağlamanıza izin veren birkaç araçtan biridir.

Diğer hizmetlerin çoğundan farklı olarak, Buffer, paylaşılan ağın kendisinden veri toplamaz, bunun yerine ayrıntıları yalnızca Buffer kullanarak paylaştığınız yayınlarda gösterir. Bunu bir defada birden çok ağa yayınlamanıza ve ardından bu verileri zaman içinde takip etmenize olanak tanıyan bir paylaşım panosu olarak düşünün.

Orada ücretsiz hizmetler olsa da, bunlar bulduğumuz en iyi freebeler. Bu, sosyal istatistikleri izlemeyle başlamanıza yardımcı olacak iyi bir liste olmalı. Bu metriklerin nasıl çalıştığı ve neyin önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Resim Kredisi: Artram / Shutterstock.com