USB 4 Thunderbolt'a Daha Az Para Kazandırır

kontrymphoto/Shutterstock

USB Gen 1, Gen 2 ve Gen 2 × 2 arasındaki farkı öğrendiniz mi? Bunların hepsini atmaya hazır olun, çünkü USB Uygulama Programları Forumları (USB-IF) USB 4'ü duyurdu ve hepsine güvenecek.

USB, hem “verilerinizi aktarma” anlamında hem de “standartlar yeniden değişti” anlamında hızlı hareket eder. USB-IF, kısa süre önce 20 Gbps'ye kadar veri aktarım hızları vaat eden en son USB spesifikasyonu olan USB 3.2 için yeni adlandırma şemalarını açıkladı. Ancak, USB 3.2 kadar hızlı olan üç yıllık bir USB standardı olan Thunderbolt 3, 40 Gbps hızında iki kat daha fazla hıza sahip. USB 4, aynı hızları sunarak bunu değiştirecek.

Thunderbolt, Özel ve Pahalıydı

Thunderbolt 3'ün neden USB alanına hâkim olmadığını merak ediyorsanız, bunun cevabı maliyettir. Intel Thunderbolt 3'ü oluşturdu ve kullanmak isteyen herkes (flash sürücü, dizüstü bilgisayarınızdaki bağlantı noktası veya bir kablo olsun) sertifika almak için telif ücreti ödeyecek. Bu ücret Thunderbolt ile ilgili herhangi bir şeyin fiyatı artar ve diğer USB özellikleri karşılaştırmaya göre daha ucuz kalır. Bu yüzden premium MacBook'unuzda Thunderbolt'ı bulacaksınız, ancak 300 dolarlık bir dizüstü bilgisayarda bulamıyorsunuz. Maliyet yasaklayıcıdır ve tüm USB-C'lerin aynı olmamasının sadece bir nedeni budur.

Ancak Intel, Thunderbolt'un daha geniş çapta benimsenmesini istiyor ve bunun peşinde şartnameyi açacağını açıkladı. USB 4 bu sürücüden çıktı. USB Promotor Grubuna göre, USB 4 iki 20 Gbps kanal kullanarak Thunderbolt ile aynı hızı sunar. Bunun gibi yüksek hızlar harici ekranların ve harici grafik kartlarının çalıştırılmasını daha elverişli hale getirecek ve bu telif ücreti olmadan daha düşük maliyetli olacaktır. Her zamanki gibi, USB 4 USB 3.2, USB 2.0 ile geriye dönük uyumluluk olacak. Bununla birlikte, Intel'in teknolojisi nedeniyle, USB 4 Thunderbolt 3 ile geriye dönük olarak da uyumlu olacak.

Diğer bir avantaj, USB 4 cihazlarının maliyeti olmalıdır. USB 4 oluşturmak, Intel'e telif ücreti ödemesi gerektirmediğinden, USB 4 ürünlerinin genel maliyeti Thunderbolt 3 cihazlarından daha düşük olmalıdır.

Yine de unutmayın, bu hızları elde etmek tüm donanımın yenilenmesi demektir. 40 Gbps kapasiteye sahip bir USB flash sürücüye sahip olmak yeterli değildir, taktığınız bağlantı noktası da bu özelliğe uygun olmalıdır. Bir USB 4 sürücüsünü bir USB 3.2 2 × 2 sürücüye takarsanız, bağlantı noktasının en yüksek hızı (ve tam tersi) ile sınırlandırılırsınız.

Bu sadece temel bilgileri içeren bir taslak spec

Ne yazık ki, bilmediğimiz şey… başka bir şey. Örneğin, Intel, USB 4 ile birlikte Thunderbolt 3'ü sunmaya devam edeceğini söylüyor; bu nedenle, USB 4’ün sağlamayacağı, bu avantajların söylenmeden bırakıldığı avantajlar sağlayacağının bir nedeni var.

İlk USB 4 ürünlerini ne zaman göreceğimizi de bilmiyoruz. USB 4 standardı için kesinleşmiş özellikler, en erken yılın ortasına kadar gelmeyecek ve yalnızca üreticiler oradan USB 4 ürünleri oluşturmaya başlamalıdır.

Ve bilmediğimiz diğer şey? Son adlandırma USB 4 olarak adlandırılmasını umuyorsanız, nefesini tutmayın. USB-IF'ın başlangıçta USB 3.2 olarak adlandırıldığı USB 3.2 2 × 2 ile görüldüğü gibi adlandırma daha sonra gelir. Ancak tüm bu detaylar ayrıldığında ve toz çöktüğünde, USB-C ile 'hepsine hükmedecek bir liman' uzun sözünün sonunda gerçekleşebilir.

TheVerge ve USB-IF ile