USB-C ile 3 Problem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

USB Type-C açıkça geleceğidir, ancak geleceğe ulaşmak her zaman ağrısız değildir ve USB-C'nin çok fazla problemi vardır. İşte her yeni USB-C kullanıcısının bilmesi gereken birkaç şey var.

İLGİLİ: USB Type-C Açıklaması: USB-C nedir ve neden isteyeceksiniz?

Yeni Android telefonların çoğu USB-C kullanıyor, Apple'ın dizüstü bilgisayarları sadece bu portu kullanıyor ve yeni PC'lerde en az bir portu görmek giderek yaygınlaşıyor. Ama her USB-C portu aynı değil, satın alabileceğiniz her USB-C kablosu da aynı şekilde çalışmıyor.

İlk kez bir USB-C bağlantı noktanız varsa, dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

Yanlış Kablo Cihazlarınızı Kızdırdı

Bu, yeni USB-C kullanıcılarının öğrenmesi gereken en acil şey. Önceki nesil USB'de, bir kablo oldukça fazla bir kablo idi. Elbette, bir USB 1 kablosunu bir USB 2 bağlantı noktasına taktıysanız, işe yaramadı ya da en azından iyi çalışıyor olabilir, ancak bunun kapsamı buydu. İnsanların çoğunlukla hangi kabloları satın almaları gerektiğini düşünmelerine gerek yoktu.

Bu USB-C ile durum böyle değil ve bunu görmezden gelmek size pahalıya mal olabilir.

Sorun, bir ucunda eski USB-A konektörlü ve diğerinde yeni USB-C konektörlü kablolara özeldir. (USB-A, bilmiyorsanız, yıllardır kullandığımız geleneksel USB fişidir.) Ancak, USB-C cihazları (ve kablolar) USB-A'dan daha hızlı şarj edilmesini destekler. Örneğin, bir USB-A aygıtını (cep telefonu gibi) bu kablolardan birini kullanarak bir USB-C bağlantı noktasına takarsanız, telefonunuzu çok fazla güç çekebilir, telefonunuzu, USB-C bağlantı noktasını veya hatta bilgisayar.

Şimdi, adil olmak için, düzgün yapılmış kablolar, bunun olmasını önlemek için dirençli olabilir. Sorun şu ki, hangi kabloların iyi ve hangisi olduğunu anlamak zor olabilir, iyi teknik özellikler sağlayan güvenilir bir satıcıdan satın almadığınız sürece.

İş arkadaşım Chris, cihazlarınıza zarar vermeyecek bir USB-C kablosu satın almanın yollarını çizdi, bu yüzden burada çok fazla karılamayacağım. Ancak, tüm USB-C kablolarının eşit şekilde üretilmediğini ve satın aldığınız şeyin cihazınızla uyumlu olduğundan emin olmak için bir tüketici olarak size kalmış olduğunu unutmamak önemlidir. Bir kablonun iyi olduğu varsayımı, artık yeterince iyi olmadığından, kablonuzun herhangi bir soruna yol açmayacağından emin olmak için USBcCompliant.com gibi kaynakları inceleyin.

İLGİLİ: USB-C İle İlgili 3 Problem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

https://www.howtogeek.com/240777/watch-out-how-to-buy-a-usb-type-c-cable-that-wont-damage-your-devices/[/related[

USB-A ile, işler oldukça basitti: Temelde takabileceğiniz herhangi bir şey işe yarayacaktı. Bu, USB-C'nin tam olarak ne olduğu değil: cihazınızın hangi özelliklere sahip olduğuna bağlı olarak adaptörler ve kablolar işe yarayabilir ya da çalışmayabilir. Piyasadaki kabloların çoğu USB 3.0 veya 3.1 yerine USB 2.0'ı destekliyor.

Buradaki karmaşıklık, ek özellikler sunmak için USB-C form faktörünü kullanan alternatif modlarla tanıtılmaktadır. Thunderbolt 3, örneğin, Intel ile Apple arasında, USB 3.1 standardından dört kat daha hızlı olan 40 gbps'lik aktarım hızları sunan ve tek bir bağlantı noktasına bağlı iki adet 4K ekranı destekleyen bir işbirliği. Ancak sadece Thunderbolt 3 ile uyumlu olacak şekilde üretilen cihazlar bu hızları alabilir ve hatta Thunderbolt 3 uyumlu bir kablonuz varsa bile.

Şaşkın mısın?

Bazı diğer alternatif modlar vardır: Örneğin, HDMI ve MHL, her ikisi de belirli türde ekranların bağlanmasına izin verir. Ayrıca ThunderBolt 3 ile birlikte gelen ancak bazı cihazlarda bağımsız olarak sunulan DisplayPort da var. USB-C bağlantı noktanızın yanında D-Biçimli bir simge varsa, dizüstü bilgisayarınızda DisplayPort vardır, ancak aynı zamanda bu simgeye sahip olmayabilir.

Dizüstü bilgisayarınıza harici ekranlar bağlamayı planlıyorsanız, cihazınızın hangi modu desteklediğini ve satın aldığını veya bu modu destekleyen bir bağdaştırıcı olduğunu bilmeniz gerekir.

Orada USB-C portu USB kendisine ek olarak sunabilir bir sürü şey var ve cihazları ve adaptörleri iş tamamen size hangi endam. Bunun iyi bir şey olduğunu söyleyebilirdiniz, çünkü USB-C portunu esnek hale getirir. Ancak çoğu kullanıcı için bu sadece kafa karıştırıcıdır: fişe takılan kablolar ve cihazlar işe yarayabilir ya da çalışmayabilir. Ve neyin işe yarayacağını anlamak, “MHL” ve “Thunderbolt 3” gibi terimleri Google'a takmak için biraz zaman harcamak anlamına geliyor.

Bu benim iyi bir zaman fikrim, ama muhtemelen senin değil.

Dongle cehennem gerçek

Sadece USB-C bağlantı noktalarına sahip bir cihaza geçiş yapmak biraz güçlüktür. Biliyorum, çünkü ben bir MacBook Pro kullanıcısıyım.

İşte problem. Çoğu insan telefon, sabit disk, e-okuyucu, yazıcı vb. Şeyler için yıllar boyunca USB kabloları topladı. USB-C'ye geçmek, bu kabloların artık doğrudan dizüstü bilgisayarınıza takılmayacağı anlamına gelir.

İki seçeneğin var. Birincisi tüm kablolarınızı USB-C olanları ile değiştirmektir. Bu düzenli, ancak çok sayıda kabloyu potansiyel olarak değiştirmek anlamına gelir. İkinci seçenek, bunlar gibi birkaç basit adaptör satın almak ve sadece eski kablolarınızı kullanmaktır. Bu, birkaç dongle'nın kaydını tutmak anlamına gelir, ancak işi çabucak halleder.

Ama bu sadece USB. Ethernet ve görüntüler gibi şeyler için daha fazla potansiyel dongle vardır. Yukarıda özetlendiği gibi, her USB-C portu aynı ekran protokollerini desteklemez, bu yüzden cihazınızla çalışan bir tane satın almanız gerekir. Uyumlu bir dongle satın almanın bir acı olabileceği ve bu şeylerin hepsine alışmanın hızlı bir şekilde pahalıya mal olabileceği anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarınızı etrafta taşır ve farklı ekran veya projektörlere bağlarsanız? Daha fazla dongle.

Ancak USB-C dünyasında parlak bir nokta var: USB-C yerleştirme istasyonları. Dizüstü bilgisayarınızı bazen bir masaüstü gibi kullanmak için birden fazla cihaza bağlarsanız görüntüler, fare, klavye vb. Bu bir USB-C portu her türlü bağlantıyı sunabilir, yani bir kabloyu takarak dizüstü bilgisayarınızı takabilirsiniz. Meslektaşım Micheal, ReviewGeek'teki en iyilerinden bazılarını özetledi ve dizüstü bilgisayarınızda bir portu kullanmak istiyorsanız, masanızdaki her şeyi temel olarak kontrol etmenizi öneririm.