USB Gen 1, Gen 2 ve Gen 2 × 2 Nedir?

Talaj/Shutterstock

Eskiden en hızlı USB bağlantısını bulmak kolaydı: 2.0 yerine USB 3.0'ı seçin. Fakat şimdi, USB 3.2 Gen 1, Gen 2 ve Gen 2 × 2 arasındaki farkı ve çeşitli “SuperSpeed” türlerinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

USB Adlandırma Eskiden Basit Oldu

kontrymphoto/Shutterstock

Bir zamanlar, USB 2.0 ve 3.0 olmak üzere iki ana lezzetle geldi. Onlarla ilgili bilmeniz gereken tek şey 3.0 idi, 2.0'dan daha hızlıydı. Bir USB 2.0 flash sürücü satın alabilir ve USB 3.0 yuvası olan bir bilgisayara takabilirsiniz ve hala çalışmaya devam eder – sadece daha düşük USB 2.0 hızında. Bir USB 3.0 sürücüsü satın almak ve bir USB 2.0 bağlantı noktasına takmak da USB 2.0 hızını verir.

Mümkün olan en yüksek hızı istiyorsanız, bir USB 3.0 sürücüsü edinir ve bir USB 3.0 USB portuna takarsınız. Basit ve anlaşılırdı. Ancak USB 3.1 ile her şey değişti.

USB 3.1 Adlandırma Suyu Çamurlu

USB-IF

USB Uygulayıcıları Forumları (USB-IF) USB spesifikasyonlarını ve uyumluluğunu korur ve USB kablolarda ve cihazlarda bulunan adlandırma planlarının arkasındadır. USB 3.1'i tanıttığında, her şeyi basit tutmak ve bu adın USB 3.0'dan farklı olmasına izin vermek yerine, yeni “USB 3.1 Gen 2” standardı olarak adlandırıldı. USB 3.0 geriye dönük olarak “USB 3.1 Gen 1” olarak yeniden adlandırıldı.

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, transfer hızları kendilerine isimler aldı. Orijinal olarak USB 3.0 olarak bilinen USB 3.1 Gen 1, SuperSpeed olarak adlandırılan 5 Gb / sn aktarma hızlarına sahiptir.

USB 3.1 Gen 2, 10 Gbps transfer hızına sahiptir – buna SuperSpeed + denir. Teknik olarak, bunu tam çift yönlü iletişim modunda 128b / 132b kodlamasını kullanarak gerçekleştirir. Tam çift yönlü iletişim heyecan vericidir, çünkü bilgi aynı anda aktarılabilir ve alınabilir. Bu yüzden daha hızlı.

İkisi arasındaki fark biraz kafa karıştırıcıydı. Ama, Gen 2'nin Gen 1'den daha iyi olduğunu hatırladığın sürece, gitmen iyi oldu. Hızları ayırt etmeye yardımcı olmak için, USB-IF ayrıca, üreticinin yalnızca bir kablonun vaat edilen teknik özelliklerle eşleştiğini kanıtlamak için bir sertifikasyondan geçerek kullanabileceği logolar uyguladı.

USB 3.2 Daha Hızlı ve Daha Kafa karıştırıcı

USB-IF

Geçen Eylül ayında, USB-IF, USB-C için yeni olası hızları ve USB 3.2 spesifikasyonunun başlangıcını açıkladı. USB 3.2, 20 Gb / sn hızında çalışabilecek. USB 3.1 Gen 2'nin aktarım hızının iki katı. Kabloların boyut veya konektör değiştirmeden hızlarını nasıl iki katına çıkardıklarını merak ediyorsanız, doğrudan öne çıkıyor. 20 Gb / sn kapasiteye sahip USB ürünlerinin iki adet 10 Gb / sn kanalı vardır. Aynı kabloya daha fazla kablo sıkışmış olarak düşünün.

Tıpkı önceki yinelemelerde olduğu gibi, bu yeni standart temel kullanım için geriye dönük olarak uyumludur – ancak tüm yeni donanımlar olmadan daha hızlı hız elde edemezsiniz. 20 Gb / sn aktarım hızı vaat eden bir sabit sürücü satın alır ve mevcut bilgisayarınıza takarsanız, sabit sürücü çalışır, ancak makinenizdeki USB bağlantı noktalarının sağlayabileceği daha düşük hızlarda çalışır. Tüm yeni avantajlardan yararlanmak için bağlantının iki ucunu da güncellemeniz gerekir.

Mobil Dünya Kongresi 2019'da, USB-IF yeni standart için marka ve isimlendirme planlarını açıkladı. Ve bir kez daha, önceki adlandırma atılacak ve geriye dönük olarak değiştirilecektir.

İleride, 5 Gbps aktarım hızlarında USB 3.0 olan USB 3B 1 olacaktır. 10 Gbps hızda USB 3.1 Gen 2, USB 3.2 Gen 2 olarak değiştirilecektir.

Yeni 20 Gb / sn standardı USB 3.2 Gen 2 × 2 olarak adlandırılacak ve öngörülebilir kalıbı bozacaktır. Fiziksel olarak, bu iki 10 Gb / s kanalına sahip, yani tam anlamıyla 2 × 2. İsmin bir mantığı var, ama kafa karıştırıcı ve herhangi bir anlam ifade ettiğini anlamak için donanımı anlamak zorundasınız.

Üreticiler Bunun yerine “Süper Hızlı” 'ya Bakmalılar

Amazon

USB-IF, tüketicilerin bu şartları görmesini istemiyor. Bunun yerine, Gen 1 ürünlerinin SuperSpeed USB olarak pazarlanmasını istiyor. Üreticilere, Gen 2 ürünlerini SuperSpeed USB 10 Gbps olarak ve Gen 2 × 2'yi SuperSpeed USB 20 Gbps olarak pazarlamasını önerir. Ancak bu, üreticilerin bu adları kullanması gerektiği anlamına gelmez. Üreticiler Gen 2.2 terminolojisini kullanabilirler – veya test ve uygunluğa katılmaya zahmet etmiyorlarsa, logolardan vazgeçebilir ve istedikleri herhangi bir adı kullanabilirler.

Üreticiler uyuyorsa, adlandırma konusu oldukça açık. Adında “SuperSpeed” arayın ve bir sayı olup olmadığını kontrol edin. Bir tane görmüyorsanız, en yavaş USB 3.2 türüdür. Bir 10 veya 20 görürseniz, bu 10 Gbps veya 20 Gbps transferinin vaadidir. USB-IF'nin en yavaş tip için SuperSpeed USB 5 Gbps ile gelmesi daha iyi olabilirdi. Ama en azından oldukça dürüst.

Teoride, USB logoları yardımcı olmalıdır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, SS ve 10, bu USB kablosunu 10 Gbps aktarma yeteneğine sahip bir SuperSpeed kablosu olarak gösterir. Maalesef, USB-IF, SuperSpeed USB 20 için resmi sertifika işaretini henüz göstermedi. Muhtemelen, yerine bir 20 ile, yukarıdaki ile aynı logo olmalıdır. Ama henüz kesin olarak bilmiyoruz.

USB-C'nin erken sorunlarını hatırlarsanız, bu muhtemelen çok tanıdık gelecektir. Kabloları satın almadan önce dikkatlice okuyun ve saygın, güvenilir kaynaklardan satın alın. Geçmişte, Amazon Basics kablolarını önerdik – ancak yine de dikkatlice bakmanız gerekenlerle bile. Örneğin, bu Amazon Basics kablosu USB-C'dir, ancak yalnızca 2.0 hız sunar. Neredeyse aynı görünen bu Amazon Basics kablosu, 10 Gbps aktarım sunar ve USB 3.1 Gen 2 olarak işaretlenir. Ve tabii ki, bu yalnızca USB kabloları için geçerli değildir. USB-C kullanan tüm donanımlar için geçerlidir.

Ne yazık ki, bu hala kafa karıştırıcı terimler karışıklıktır. Tam olarak ne aldığınızı bilmek için USB donanım satın alırken durum tespiti yapmanız gerekir.