Usenet ile Başlama, Torrents için En İyi Alternatif

Hızlı, her zaman ulaşılabilir, tamamen özel ve güvenli olsaydı, BitTorrent neye benziyordu? Usenet'e çok benziyor. Torrenting'i nasıl kazacağınızı öğrenmek ve Usenet'te süper hızların ve seçimin nasıl yapıldığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Tabii ki bir daha asla bir torrent kullanmayacağınızı iddia etmek için burada değiliz. Sadece neredeyse hiç kimse Usenet'in bile var olmadığını bilemez – çoğunlukla iyi bir özgür seçenek olmadığı için. Ama bu günlerde, güvenli bir şekilde bir VPN'ye para ödemek zorundasınız, değil mi? Neden bir VPN gerektirmeyen ve hızlı, tutarlı hızlara sahip, ucuz ve sınırsız bir hizmet kullanmıyorsunuz. Her indirme bant genişliğinizi maksimuma çıkaracaktır.

Usenet Nedir ve Neden Bakım Yapmalıyım?

Öncelikle, neredeyse herkesin aşina olduğu bir sistemden bahsedelim, BitTorrent. Torrents dağıtılmış dosya paylaşımı şeklindedir. Bir torrent dosyası alırsınız ve bu torrent dosyası sizi bir izleyiciye bağlar, bu da BitTorrent istemcinizin bu dosyayı paylaşan dünyadaki diğer tüm bilgisayarları bulmasına yardımcı olur. Dosyaları bulma ve indirme yeteneğiniz, onları paylaşan diğer kişilerin yanı sıra, bağlantılarının kalitesi ve hızına da bağlıdır. Torrentler, doğası gereği özel ya da güvenli değildir; çünkü, daha iyi olan özel izleyiciler üzerinde bile, kimliğinizi paylaşmadan (ya da en azından proxy'nizin veya tohum kutunuzun kimliğini paylaşmadan) tüm torrent sürecine girmenin bir yolu yoktur. Torrenting, özel bir izleyicide bile, bir kamu faaliyetinde, konumunuzu ve kimliğinizi gizlemek için bir VPN gerektirir.

Buna karşılık, Usenet, özel, güvenli ve geniş bant bağlantınızın halledebileceği kadar hızlıdır. Usenet tam olarak nedir ve bu şeyleri nasıl sağlıyor? Tarihin bir kısmı sırayla.

Usenet, modern standartlara göre eski bir internet sistemidir. 1980'lerin başlarına geri dönen Usenet, dünya çapında dağıtılmış bir tartışma sistemi olarak hizmet vermek üzere kuruldu. Donanım gruplarını tartışmadan film eleştirilerine, alternatif yaşam tarzlarına kadar her şey için alt gruplar vardı. Usenet'in küresel bir tartışma forumu olarak kabulü uzun zaman geçti (bazı gruplar hala aktif olsa da). Usenet, ikili gruplar ve NZB dosyasının tanıtımı sayesinde yaşar.

İkili gruplar, metin olmayan dosyaların dağıtımında uzmanlaşan alt gruplardır. Bu dosyalar parçalara ayrılır ve binlerce sıralı Usenet mesajında ​​metin blokları olarak paylaşılır. Küçük gruplardan çoklu gigabayt Blu-ray görüntü dosyalarına, bu gruplarda indirmeyi hayal edebileceğiniz neredeyse her tür dosyayı bulabilirsiniz. İkili gruplara erişmek, bir arbane sanatıydı ve bu çok parçalı dosyalar doğru bir şekilde indirilmediğinde veya açılmadığında çok sayıda adımın yanı sıra çok fazla engelleme gerektiriyordu. Sonunda, insanlar yeterli olduklarına karar verdi ve NZB dosyası doğdu.

NZB formatının kökeni karışık olsa da (bazı hesaplar, Newzbin tarafından yaratıldığını iddia ediyor, diğerleri Hollandalı bilgisayar meraklıları tarafından yaratıldı ve Newzbin tarafından kaldırıldı), NZB dosyalarının pratik uygulaması mükemmel. NZB dosyaları, Usenet'teki dosyaları paylaşmayı ve erişmeyi son derece kolaylaştıran XML dizinleridir. Usenet'teki ikili paylaşımın eski günlerine geri döndüğünüzde, paylaşımlı bir dosyanın tüm parçalarını bulup, çeşitli programlarla kendiniz bir araya getirdiniz. 90'lı yılların başlarında, örneğin, bir duvar kağıdı paketini indirmek kadar basit bir şey yapmak çok adımlı ve başarısızlığa eğilimli bir işlemdi.

NZB dosyaları tüm bu sıkıcı uygulamalı etkinliklerle uğraştı ve tek bir NZB dosyasından daha fazla bir şeyle tüm dosya kümesini almayı kolaylaştırdı. BitTorrent karşılaştırmasına geri getirmek için, NZB dosyaları Torrent dosyalarına çok benzerler. Bunun yerine, dünyanın her yerinden binlerce dosya paylaşımına işaret etmek yerine, NZB dosyaları yüksek hızlı Usenet sunucusundaki binlerce dosyayı işaret eder. .

Bir Usenet istemcisine bir NZB dosyası yüklediğinizde, Usenet sağlayıcınızla doğrudan bire bir bağlantı kurarsınız; ekstra akran yok, makinenize erişim dışında veya koleksiyonunuzdaki dosyaları internete geri paylaşma. BitTorrent’in tüm faydaları ve downsides’in hiçbir faydası yok.

Usenet ile çalışmaya başlamak için gereken tek şey bir Usenet servis sağlayıcısı, bir NZB endeksi ve bir Usenet istemcisidir. Bu üç şeye bir göz atalım ve usenet ile koşup koşalım.

Devam etmeden önce Usenet ile ilgili son bir not : Usenet her türden şeyi indirmek için kullanılabilir ve size sadece nasıl çalıştığını anlatıyoruz. Usenet'teki belirli malzemelerin yasallığı ülkeye göre değişecektir, ancak bilmeniz gereken en büyük şey, telif hakkıyla korunan herhangi bir materyali Usenet'e asla yüklememenizdir . Bu genellikle heryerde yasadışı, bu yüzden yapma.

Servis Sağlayıcı Seçme

BitTorrent'in aksine Usenet sana biraz para ödeyecek. Ancak, hızlı indirme ve gizlilik için para ödemek için küçük bir bedeldir. ISS'niz muhtemelen Usenet sunucularına sahip olabilir, ancak% 99'u bizim amaçlarımız için uygun değildir. ISS'niz, Usenet erişimi sunan diğer ISS'lerden biriyse, büyük olasılıkla ikili dosyalara erişim sağlamaz, bu da onları dosya paylaşım hizmeti olarak işe yaramaz kılar. Sadece bu değil, aynı zamanda hız muhtemelen kısıtlı. Bu, ISS olmayan sağlayıcılar için doğru değildir.

Potansiyel sağlayıcıları önermeye başlamadan önce, bazı kritik şartları ve bir Usenet sağlayıcısında aramanız gerekenleri vurgulayalım:

 • Alıkoyma : Alıkoyma, Usenet sunucusunun ikili dosyaları sakladığı süredir. Daha uzun tutma daha iyi. Premium bir sunucu için ödeme yapıyorsanız, yılların emrinde beklemeniz gerekir. En iyi sağlayıcılar genellikle 1000 günden fazla bir tutma oranına sahiptir. Düşük tutma oranına sahip bir sunucu, sinir bozucu bir şey olmayacaktır. En azından, en az 800+ güne kadar olan hiçbir şeyi kabul etmemelisiniz.
 • Kotalar / Aylık Kapaklar : Sağlayıcılar, ayda 10 GB'tan sınırsız erişime kadar her yerde sıralanabilen sıralı bir hizmet sunar. Hemen hemen her Usenet sağlayıcısı için 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü almanızı ve ardından ayın sonunda hangi seviyeyi istediğinizi belirlemek için kullanımınızı kontrol etmenizi öneririz. Ancak bu günlerde, büyük dosya boyutları ile, neredeyse her zaman sınırsız plan isteyeceksiniz.
 • Sunucu Bağlantıları : Bu, ana sunucularla sahip olabileceğiniz eşzamanlı bağlantıların sayısıdır. Bazı insanlar bu sayının önemini vurgulamaktadır. Neredeyse her Usenet sağlayıcısı 10+ eşzamanlı bağlantı sunuyor ve sadece 5-10 ile 100 MB geniş bant bile doyurmak kolay. Bir sağlayıcı 20+ bağlantı sunduğunu söyleyerek sizi vaftiz etmeye çalışırsa, pratik uygulamadan ziyade (bir fiber omurgasında oturmuyorsanız) gösteri için daha fazladır.
 • Güvenlik Özellikleri : Burada büyük olan, bağlantınız için SSL şifrelemesidir. SSL istersiniz . Bu, bilgisayarınız ve Usenet sağlayıcınız arasındaki hiç kimsenin bağlantınız ile neler olduğunu bilmemesini sağlar. Hızlı, özel ve güvenli indirme için Usenet bağlantısı kurmak için çaba harcıyorsunuz. SSL'ye geçme! Üst düzey sağlayıcılardan bazıları, VPN hizmetleri gibi ek güvenlik özellikleri sunar (torrentlemenin nadir dosyalara erişmesini engellemek istiyorsanız yararlıdır) ve dosya depolama güvenliğini (şifrelenmiş Dropbox benzeri düzenlemeler) sağlar. Bu eklentiler güzel ama bizim amacımız için kritik değil.

Bu terimlerle donatılmış, popüler Usenet sağlayıcılarına bakmaya başlama zamanı. En popüler sağlayıcılardan iki tanesini burada vurgulayacağız:

 • NewsHosting : Bu adamlar işin en iyisi. 2536 güne kadar, 60 adede kadar bağlantı, aboneliğinizle birlikte ücretsiz bir VPN, tüm bağlantılar için tam şifreleme ve diğer 1. düzey sağlayıcıların çoğundan daha ucuzdurlar. Hatta ücretsiz bir Usenet tarayıcısına sahipler, böylece bazı rahatsız edici uygulamaları kullanmadan kolayca bir şeyler bulabiliyorsunuz. Ve tabi ki, ücretsiz deneme süreleri var.
 • UsenetServer : 2536 günlüğüne sahip başka bir seviye-1 sağlayıcı, bağlantılar için tam şifreleme ve ücretli planları ile sınırsız veri transferi. Kullanabileceğiniz bir arama arayüzü var ve satın almadan önce deneyebileceğiniz 14 gün boyunca ücretsiz deneme süresi.

Bir hesap veya ücretsiz deneme için kaydolduktan sonra, Usenet istemcinizi yapılandırma zamanı.

Newshosting'i Kullanıyorsanız, İstemci Uygulamasını Kullanabilirsiniz

Yeni başladığınızda, yapılması gereken en kolay şey resmi müşteriyi indirmek ve Newshosting indirmeyi, çalıştırmayı ve başlatmayı kolaylaştıran basit bir istemci sağlar. Sadece hesap sayfanızdan indirin ve ardından kimlik bilgilerinizle oturum açın.

İndirilecek içerikleri aramak için sağ üst köşedeki Arama kutusunu kullanabilirsiniz. Ayrıca doğrudan bir NZB dosyasını açabilirsiniz, Newshosting istemcisi hemen indirmeye başlar. NZB dosyalarının nasıl bulunacağına dair bir açıklama için bu makalenin ilerleyen kısımlarında aşağı doğru ilerleyebilirsiniz.

Bu, Usenet'i kullanmaya başlamak için en kolay yoldur, ancak daha rahat olursanız, güç kullanıcıları için en iyi çözüm olmadığını çabucak bulacaksınız. Basit şeyler için harika, ama en ciddi Usenet meraklıları SABnzbd veya nzbGet kullanıyor – biz eskiyi tercih ediyoruz, bu yüzden bugün açıklayacağız.

Güç kullanıcısı? SABnzbd Nasıl Kurulur ve Yapılandırılır

SABnzbd, şimdiye kadar, orada en iyi Usenet istemcilerinden biridir. Kararlı, pek çok yardımcı uygulama ile bütünleşiyor ve bu kadar sağlam özellikler sunarken diğer Usenet uygulamalarından bahsederek zamanınızı harcamıyoruz bile. SABnzbd Python'da yazılmıştır ve Windows, Mac, Linux, Unix, BSD (ve bir Python uygulamasını derleyip çalıştırabileceğiniz başka bir işletim sistemi) için kullanılabilir.

SABnzbd ile ilgili en değerli şeylerden biri, ne kadar hafif olduğu. Birçok Usenet uygulaması sloppily kodlu ve muazzam bir kaynak ağzıdır – biz sadece birkaç kez bir işlemciyi reddederken, sadece rölantide iken, aslında dosyaları indirip açıyoruz.

Burada işletim sisteminiz için SABnzbd'in bir kopyasını alın ve yükleyiciyi çalıştırın (büyük ölçüde bir sonraki tıklatmayla yükleme türüdür). Yapmak isteyeceğiniz tek şey, Bileşenleri Seç ekranında bulunan tüm seçenekleri işaretlemektir. SABnzbd'ın başlangıçta çalışmasını istersiniz, böylece her zaman çalışır ve NZB dosyalarını uygulama ile ilişkilendirmek istersiniz.

Not: MacOS kullanıyorsanız, kurulum daha da basittir, yükleyiciye çift tıklayın ve Uygulamalar klasörüne sürükleyin.

Yükleme bittikten sonra, varsayılan web tarayıcınız SABnzbd Quick-Start Sihirbazı tarafından karşılanacağınız 8080 bağlantı noktasında yerel ana bilgisayara bağlantı kuracaktır. Dilinizi seçin ve ardından “Sihirbazı Başlat” düğmesine tıklayın. Newshosting için hangi ayrıntıyı ekleyin:

 • Ev sahibi: news.newshosting.com
 • Kullanıcı adı: <genellikle e-posta adresiniz>
 • Şifre: <şifreniz>

İsterseniz, gelişmiş seçenekler ayarlamak için de tıklayabilirsiniz — SSL bu günlerde varsayılan olarak etkindir ve kesinlikle güvenli bir kanal kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Referans olarak, SSL bağlantı noktası genellikle 563'tür.

Her şeyi doldurduktan sonra, “Test Sunucusu” düğmesini tıklayın ve çalıştığını doğruladıktan sonra, kurulumu tamamlamak ve web arayüzüne gitmek için tıklamanız yeterlidir.

Tweaking Ortak SABnzbd Seçenekleri

SABnzbd'i web arayüzünü kullanarak NZB dosyalarını besleyerek kutudan çıkartabilirsiniz, ancak bunu daha da kolaylaştıracak yollar vardır.

İzlemeyi Kolaylaştırmak için İzlenen Klasörünüzü Kurun

SABnzbd'yi masaüstü PC'nizde çalıştırıyorsanız, hemen yapmak istediğiniz en büyük değişiklik, İzlenen Klasörü ayarlamaktır. Böylece bir NZB dosyası indirdiğinizde, SABnzbd tarafından otomatik olarak alınır ve indirme işlemi başlar. derhal. Config’e gidin ve en üstteki “Klasörler” seçeneğini tıklayın. Buradan, İzlenen Klasörünüzü tarayıcınızı indireceğiniz yere (genellikle yalnızca ana dizininizdeki İndirilenler klasörüne) değiştirin.

SABnzbd'i ağınızdaki farklı bir bilgisayarda çalıştırıyorsanız, İzlenen Klasörü yeni bir klasöre, belki de NZB olarak adlandırın ve sonra bu klasörü ağınızda paylaşabilirsiniz. Ya da NZB'leri yerel PC'nizden sunucuya kolayca senkronize etmek için Dropbox gibi bir şey kullanabilirsiniz.

SABnzbd’ye Başka Bir Bilgisayardan Erişme

Başka bir bilgisayardan SABnzbd'e erişmek istiyorsanız, bunu belki de ev sunucunuza yüklüyorsanız, Ayarlar'a girmeniz ve en üstteki "Genel" sekmesini tıklamanız gerekir. Varsayılan olarak, sunucu, gerçek IP adresiniz yerine 127.0.0.1 adresinin geridönüşünü dinler; bu nedenle, bunu burada değiştirmek isteyeceksiniz. Referans olarak, IP adresinizi nasıl bulacağınız ve ayrıca statik bir IP adresinin nasıl ayarlanacağı.

Buradan, herhangi bir şeyle çakışması durumunda Bağlantı Noktası numarasını değiştirebilir ve HTTPS'yi etkinleştirebilirsiniz. Bu, evdeki masaüstü PC'nizde özellikle yararlı değildir, ancak bunu bir yerde bir sunucuda çalıştırıyorsanız, bu iyi bir seçenektir.

Bu noktada, gitmeye hazırsınız. Sadece bazı NZB dosyalarına ihtiyacın var.

Usenet İstemcinizin Bakımı ve Beslenmesi

Bu noktada, bir Usenet sağlayıcınız var ve doğru yapılandırılmış bir Usenet istemciniz var. İhtiyacınız olan tek şey, istemcinizi beslemek için bazı NZB dosyaları. Aşağıdakiler popüler NZB endeksleme siteleridir. Çoğu, sınırlı bir saklama ile ücretsiz erişime sahiptir ve tam erişim için bir çeşit kayıt ve / veya nominal ödeme gerektirir (ör. Yılda 10 ABD doları).

Burada dikkate alınması gereken önemli bir şey, endeksin ham veya el ile endeksli olup olmadığıdır. Ham indeksler, Usenet'teki tüm dosyaların devasa arama yapılabilen veritabanlarıdır – kullanımı güçlü ancak yeni kullanıcılar için başarılı bir şekilde gezinmek için biraz zor – el ile indekslenen veritabanları sizin için sıralanır, kategorilere ayrılır ve kalite açısından kefalet edilir.

 • NZBIndex: Bu site ücretsizdir, kayıt gerektirmez ve dizinin kalitesi mükemmel değildir, ancak ilk başladığınızda denemek için kötü bir yer değildir. Sıralamak için çok fazla çöp olacak.
 • NZBFinder: Bu NZB endeksi için kayıt yaptırmanız gerekiyor ve bir şey indirmek isterseniz ödeme yapmanız gerekecek. İyi haber şu ki Sonarr, Radarr, Sickbeard ve en sevdiğiniz güç kullanıcı araçlarıyla bütünleşiyor.
 • NZBGeek: Bu site kayıt ve ödeme gerektirir – kripto para birimini kabul ederler – ancak sorularınız olması durumunda bir forumla birlikte el ile hazırlanmış bir NZB listesi vardır.
 • NZBPlanet: Bu site sadece ödenir. Popüler, ama hiç denemedik.

Ayrıca, en yeni siteleri görmek için “nzb indexer” ı da arayabilirsiniz. Bu siteler rastgele kapanır ve yeni siteler her zaman başlar.

İstemcinizi beslemek ve indirme işlemlerini yapmak için yapmanız gereken tek şey yukarıdaki indekslerden birini ziyaret etmektir, bir NZB dosyası veya iki (veya iki yüz) yakalayın ve ardından İzleme Klasörüne dökün. SABnzbd NZB dosyalarını yakalayacak, indirme işlemini başlatacak, dosyaları açacak ve belirtilen Bitmiş İndirme dizinine yerleştirecektir. Bu kadar. Uzun süreli bir sağlayıcı, SABnzbd ve iyi bir endeks ile silahlanmış, bir daha asla yavaş, tıkanık ve kamu BitTorrent download etrafında beklemek zorunda kalmayacaksınız.

Usenet sağlayıcıları, müşterileri veya kullanışlı üçüncü taraf uygulamaları ile ilgili deneyimleriniz mi var? Bunu yorumlarda duyalım.