Uygulamalar iPhone'unuzun Ekranını Gerçekten Kaydı mı?

Hadrian/Shutterstock.com

TechCrunch birçok iPhone uygulamasının “ekranınızı gizlice kaydettiğini” iddia ediyor. Bu doğru mu? Şey, evet, bir nevi — ancak kayıt yetenekleri sınırlı. Apple şu anda bu uygulamaları çökertiyor ve daha fazla şeffaflık gerektiriyor.

Bir Uygulama Etkinliğini Yalnızca Uygulamaya Kaydetebilir

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım: iPhone ve iPad uygulamaları, telefonunuzun ekranında yaptığınız her şeyi kaydedemez. Bir uygulama yalnızca uygulamanın içinde olanları kaydedebilir.

Başka bir deyişle, bir uygulama yapabildiği her şeyi kaydetmeye çalışıyor olsa bile, yalnızca o uygulamaya girdiğiniz kaydırma, dokunma ve verileri kaydedebilir. Expedia uygulaması burada sayılan birkaç kişiden biriydi. Yani, eğer Expedia kullanıyorsanız, uygulama kaydırdığınız her şeyi kaydedebilir, üzerine dokunup Expedia uygulamasına yazabilir. Ancak, uygulamadan çıktıktan sonra ana ekranınızda yaptığınız veya başka bir uygulamaya yazdığınız hiçbir şeyi göremez. Apple'ın iOS işletim sistemi, uygulamaların istese bile ekranınızı kaydetmesini önler.

Ekranınızdaki her şeyi kaydedebilen tek kişi sensin — iPhone'larda yerleşik ekran kayıt aracı. Uygulamalar buna erişemez.

Uygulama Geliştiricileri Kendi Uygulamalarını İzliyor

Alınan bu korkutucu başlıkta neler olduğunu görebiliriz: Birçok büyük şirketin uygulamaları uygulamanın kendisinde ne yaptığınızı izliyor.

Bunun mümkün olması büyük bir sürpriz olmamalı. Air Canada, Hollister veya Expedia gibi bir uygulama kullanırken, bu uygulama dokunduğunuz her şeyi izleyebilir ve uygulamanın kendisinde kaydırın. Belirli bir ekrana bakmak için kaç saniye harcadığınızı izleyebilir. Bu uygulamaya yazdığınız metni bile kaydedebilir. Örneğin, fikrinizi değiştirmeden, silerek ve yeni bir kredi kartı numarası girmeden önce uygulamaya bir kredi kartı numarası yazarsanız, uygulama bu ilk kredi kartı numarasını alabilir. Sonuçta, uygulamaya yazdınız ve uygulama, uygulamanın kendisinde olan her şeyi izleyebiliyor.

Bunların hiçbiri büyük meseleyi mazeret etmez: Şirketler bunu müşterilerine açıkça açıklamadan yapıyor. Ancak, bir şirket uygulamasında bunu yapmadığını söylese bile, herhangi bir uygulamanın kendi içinde gerçekleşen her şeyi izleyebileceğini ve bilmenin hiçbir yolu olmadığını bilmelisiniz. Apple şu anda bunun sizin bilginiz olmadan olmasını engellemeye çalışıyor, bu da en azından bazı uygulama geliştiricilerin duraklatmasını sağlamalıdır.

Web Siteleri de Bunu Yapıyor

Bu davranış yalnızca iPhone uygulamalarıyla sınırlı değildir. Bir web sitesini ziyaret ederken, o web sitesinde yaptığınız her şey izlenebilir. Sık sık da öyle.

Web siteleri ne tıkladığınızı, bir reklamı ne kadar süreyle geçirdiğinizi ve sayfanın farklı bölümlerinde ne kadar zaman geçirdiğinizi görebilir. Web sitesindeki bir alana bilgi yazarsanız, web sitesinde çalışan bir komut dosyası metni yakalayabilir ve sunucularına gönderebilir – Enter tuşuna basmamış veya göndermemiş olsanız bile.

Örneğin, çevrimiçi sohbet desteği arayüzlerinde kullanılır. Diğer taraftaki destek personeli, yazdıkça tam olarak ne yazdığınızı görebiliyor; mesajı yazmadan önce bile. Bu, destek deneyimini hızlandırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

İPhone'unuzdaki uygulamalarda olduğu gibi, web siteleri yalnızca web sitesinde kendi yaptıklarınızı görebilir. Her web sitesi komut dosyasını gömmeyi seçtiyse, bir izleme hizmeti sizi birden fazla web sitesinde izleyebilir. Ancak, bir tarayıcı sekmesinde açtığınız bir web sitesi, çevrimiçi bankacılık web sitenizde ne yaptığını başka bir tarayıcı sekmesinde göremezsiniz, hatta çevrimiçi bankacılık web sitenizi açmış bile olabilirsiniz.

Gerçek Haberler: Uygulamalar “Oturumu” Kaydediyor

Glassbox

Buradaki gerçek haber, uygulama geliştiricilerin, uygulamalarını kullanımınızı çok ayrıntılı bir şekilde takip etmeleridir.

TechCrunch, “Glassbox” yazılımını kullanan uygulama geliştiricileri, uygulama geliştiricilerine uygulamalarını ekleyebilir. Bir geliştiricinin uygulamada yaptığınız her şeyi kaydetmesini ve yakalamasını sağlayan "oturum yeniden yürütme" teknolojisini kullanır. Bu, uygulamaya dokunduğunuz, kaydırdığınız ve yazdığınız her şeyi içerir. Geliştirici, uygulamanın kullanımınızı "oynatabilir"; bu, bir sorunla karşılaştığınızda özellikle kullanışlıdır. Ayrıca, kullanıcıların uygulamayı nasıl kullandıklarını ve hangi özellikleri kullandıklarını görmek için bu verileri toplu olarak kullanabilirler.

TechCrunch'ın belirttiği gibi, App Analyst kısa süre önce Air Canada'nın oturum tekrarlarını “maskeleme” olmadığını, kredi kartı detaylarını ve pasaport numaralarını oturumu tekrar eden kişilere gösterdiğini gösterdi. Air Canada çalışanları ile oturum verilerini özel bilgilerinizi görebilirsiniz. Bu kötü, ancak tehdit zaten veri paylaştığınız şirketteki çalışanlarla sınırlı.

Apple, Şeffaflık Gerektirecek

Vytautas Kielaitis/Shutterstock.com

Uygulamalar bu veri toplama konusunda henüz ön plana çıkmamıştır. Uygulamalar, gizlilik politikalarında bunu yaptıklarını bilmezler; uygulamanın kendisi bu kadar azdır! Ancak dürüst olalım: Uygulamalar sizi gizlilik politikalarında uyarsalar bile fark eder misiniz? Bunları kimse okumuyor.

Apple şimdi dikkat çekmiştir ve bu tür verileri toplamadan önce uygulamaların kullanıcı izni almasını gerektirir. Apple, TechCrunch'a bir e-posta gönderirken, “Uygulamalar açık kullanıcı rızası istemeli ve kaydetme, günlüğe kaydetme veya başka bir kullanıcı etkinliği kaydı yaparken net bir görsel gösterge sağlamalıdır” dedi.

Peki Uygulamalar Gerçekten Ne Yapıyorsunuz?

Bazı uygulamalar yaptığınız şeyi kaydediyor, ancak yalnızca bu uygulamanın içinde. Expedia, örneğin Expedia uygulamasında ne yaptığınızı kaydedebilir – ancak bu kadar. Özel veriler düzgün korunmasa ve insanlar tarafından görünse bile, tehdit, uygulamayı oluşturan şirketin çalışanları ile sınırlıdır.

Apple devreye giriyor ve geliştiricilerin bu özel izleme türü için daha az gizli olmalarını istiyor. Ancak uygulamalar, ilk önce izin istemek zorunda olsalar bile, içlerinde yapabileceğiniz birçok şeyi izleyecektir. Geliştiricilerin basitçe bu kadar veri toplayamayacakları daha olasıdır. Belki de oturumunuzu “oynatamazlar”, ancak muhtemelen hangi özellikleri kullandığınızı bilirler.

Heck, varsayılan olarak, Apple'ın iOS işletim sisteminin kendisi bile "kullanımınız" hakkında bilgi toplar ve bu bilgileri Apple'a gönderir. Bu oldukça yaygındır. Buradaki en büyük haber, uygulamaların gizli kaldığı ve normalden daha fazla veri topladığıydı.