Uygulamaları Sekmelere Dönüştürmek için Windows 10'daki Setleri Nasıl Kullanılır

Setler, yıllardır Windows masaüstü arayüzünde yapılan en büyük değişikliklerden biridir. Hemen hemen her uygulamada artık başlık çubuğunda sekmeler var. Aynı pencerede farklı uygulamalardan (Dosya Gezgini, Microsoft Word ve Edge gibi) sekmeleriniz olabilir.

Bu özellik şimdi Redstone 5 Insider Preview bünyesinde bulunmaktadır. Redstone 5, sonbahar 2018'de farklı bir final adıyla birlikte piyasaya sürülecek. Microsoft, Setlerin yalnızca hazır olduğunda piyasaya sürüleceğini, bu yüzden bu yıl gelebileceğini ya da gelmeyeceğini söyledi.

Setleri nedir?

Setler, hemen hemen her uygulama penceresinin başlık çubuğunda sekmeler sağlayan yeni bir özelliktir. Bu, sonunda Dosya Gezgini, Komut İstemi, Not Defteri ve hiç sekme sunmayan diğer uygulamalarda sekmeler alabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca neredeyse her pencerede bir Microsoft Edge tarayıcı sekmesi açmanıza da olanak tanır. Örneğin, Microsoft Word'de bir belge üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, web'de bir şey aramak için bir Edge tarayıcı sekmesi açın ve ardından pencereleri değiştirmeden sekme çubuğundan tümüyle belgenize geri dönün.

Ayrıca, bu sekmeleri karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz, böylece bir Not Defteri sekmesi ve bazı web tarayıcı sekmeleriyle aynı pencerede bir Dosya Gezgini sekmesi olabilir. Setleri, normalde ayrı pencerelerde bulunan uygulamaların "kümelerini" iş akışınız için anlamlı olan program kümelerini gruplandırmanın yeni bir yolu olarak düşünün.

Başka bir deyişle, Microsoft kullanıcıların web tarayıcılarındaki sekmeleri sevdiğini biliyor, dolayısıyla Microsoft sisteminizdeki her uygulamaya sekme koyuyor. Sekmeler artık Windows masaüstü arayüzünün temel bir parçası.

Microsoft, Alt + Tab'ın çalışma şeklini bile değiştirdi. Varsayılan olarak, şimdi sekmelerin yanı sıra pencereler arasında geçiş yapar.

İLGİLİ: Windows 10, Alt + Tab İşleri Nasıl Değiştirilir, İşte Bilmeniz Gerekenler

Hangi Uygulama Destek Setleri?

Normal bir Windows başlık çubuğu ile herhangi bir geleneksel Windows masaüstü uygulamasında (başka bir deyişle, Win32 uygulaması) çalışmayı ayarlar. Gruplar ayrıca, Mağazadan Evrensel Windows Platformu (UWP) uygulamalarında çalışır. Microsoft Office destek kümelerinin en son sürümleri de.

Standart Windows başlık çubuğunu kullanmayan masaüstü uygulamaları – örneğin, Google Chrome, Mozilla Firefox, Steam ve iTunes gibi uygulamalar – Setleri desteklemez. Geliştiriciler, Kümeler üzerinde çalışmasını sağlamak için bu tür uygulamaları değiştirmelidir.

Yeni Sekme Çubuğu Nasıl Kullanılır

Kümeleri bulmak kolaydır. Çoğu masaüstü uygulamasının artık başlık çubuğunda sekmeler var. Yeni bir sekme açmak için çubuktaki “+” düğmesini tıklayın.

Geçerli Redstone 5'de, bu butona tıklayarak Edge'in Yeni Sekme sayfasını gösteren yeni bir Microsoft Edge sekmesi açılır. Web’i, Edge’e göz atıyormuş gibi, buradan normal olarak tarayabilirsiniz. Gelecek Redstone 5'de, bu yeni sekme sayfasından da uygulama açmanın bir yolu olacak.

Şimdilik, yeni uygulama sekmeleri açmak biraz tıkalı. Birkaç farklı uygulama penceresini açtığınızda, her birinde bir sekme çubuğu görürsünüz. Bu uygulamaları aynı pencerede birleştirmek için, sekmeyi bir uygulamanın sekme çubuğundan diğer uygulamanın sekme çubuğuna sürükleyin. İsterseniz pencereye daha fazla uygulama sekmesi eklemek için bu işlemi tekrarlayın.

Özellikle Dosya Gezgini, yeni bir sekme açmayı kolaylaştırır. Dosya Gezgini'nde, ayrı bir pencere açmadan ve önce birleştirmeden yeni bir sekme açmak için Ctrl + T tuşlarına basabilir veya Dosya> Yeni Pencere Aç> Yeni Sekmeyi Aç'ı tıklatabilirsiniz. Dosya Gezgini'nde bir klasörü sağ tıklatıp “Yeni Sekmede Aç” komutunu da seçebilirsiniz.

Bir web tarayıcısında olduğu gibi, bunları yönetmek için seçenekleri bulmak için bu sekmeleri sağ tıklayabilirsiniz. “Sekmeyi Kapat”, “Diğer Sekmeleri Kapat”, “Sağdaki Sekmeleri Kapat” ve “Yeni Pencereye Taşı” seçeneklerini görmek için bir sekmeyi sağ tıklayın.

Ayrıca, bunları yeniden düzenlemek için sekmeleri sürükleyip bırakabilir veya sekme çubuğundan çıkarmak için bir sekmeyi bir pencereden uzağa sürükleyip sekmeye kendi penceresini ekleyebilirsiniz.

Bir Edge tarayıcı sekmesi ses oynatıyorsa, sekmesinde bir hoparlör simgesi görünür. Bu sekme için sesi açıp kapatmak için hoparlör simgesini tıklayın.

Kümeler, bir uygulama ile ilişkilendirdiğiniz önceki sekmeleri de hatırlar. Sekmelerin solundaki “Önceki Sekmeler” düğmesini tıklayarak bunları görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin, daha önce Not Defteri'nde bir belge üzerinde çalıştığınızı ve belirli bir web sitesine açık bir Kenar tarayıcı sekmesi olduğunu, ancak pencereyi kapattığınızı varsayalım. Bir sonraki Not Defteri'ni açtığınızda, bu tarayıcı sekmesini bulmak ve yeniden açmak için pencerenin sol üst köşesindeki “Önceki Sekmeler” düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu liste, geçerli uygulama ile kullandığınız uygulama sekmelerini de gösterir ve uygulama kümelerini hızlı bir şekilde yeniden açmanızı sağlar.

Microsoft Graph özelliği, birlikte birleştirdiğiniz sekmelerin kümelerini de hatırlar. Bu nedenle, daha önce Zaman Çizelgesi'nde çalıştığınız bir etkinliği yeniden açtığınızda, söz konusu etkinlikle ilişkili tüm sekmeleri yeniden açar.

İLGİLİ: Windows 10'un Zaman Çizelgesi nedir ve Nasıl Kullanırım?

Kümeler için Klavye Kısayolları

Bu Setleri sekmelerini bazı yeni klavye kısayollarıyla kontrol edebilirsiniz:

  • Ctrl + Windows + Tab: Bir sonraki sekmeye geçin.
  • Ctrl + Windows + ÜstKrktr + Sekme: Bir önceki sekmeye geçin.
  • Ctrl + Windows + T: Yeni bir sekme açın.
  • Ctrl + Windows + W: Geçerli sekmeyi kapatın.
  • Ctrl + Windows + ÜstKrkt + T: Son kapalı sekmeyi tekrar açar.
  • Ctrl + Windows + 1-9: Sekme çubuğunuzdaki belirli bir sekmeye geçin. Örneğin, Ctrl + Windows + 1 soldan ilk sekmeye geçer, Ctrl + Windows + 4 ise soldan dördüncü sekmeye geçer.

Bunlar temel olarak web tarayıcıları ve sekmeli diğer uygulamalar için aynı klavye kısayollarıdır, ancak Windows anahtarı da dahil edilmiştir.

Setleri Nasıl Yapılandırılır

Geçerli Redstone 5 sürümlerindeki Setleri tamamen devre dışı bırakamazsınız, ancak Setleri'nin nasıl çalıştığını yapılandırabilirsiniz. Bu özelliğin ayarlarını bulmak için Ayarlar> Sistem> Çoklu görev seçeneğine gidin ve "Ayarlar" bölümüne ilerleyin.

Açtığınız uygulamaların ve web sitelerinin göründüğü “Uygulamalar ve web siteleri otomatik olarak yeni bir açılır” seçeneği kontrol eder. Varsayılan olarak, "Sekme" olarak ayarlanır, ancak isterseniz "Pencere" yi seçebilirsiniz.

“Alt + Sekme en son kullanılanları gösterir” seçeneği, Alt + Tab değiştiricisinin nasıl çalıştığını kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan olarak, Alt + Sekme artık sekmeler arasında kolayca geçiş yapmanıza olanak tanıyan sekmeleri ve pencereleri gösterir. Eski davranışı tercih ederseniz, burada “Windows ve Sekmeler” yerine “Sadece Windows” öğesini seçebilirsiniz.

Ayrıca, “Bu listeye eklenen uygulamalar sekme kümelerine eklenemez” seçeneği de vardır. Bu, belirli bir uygulama için Setleri devre dışı bırakmanıza etkili bir şekilde olanak tanır. Bir uygulamanın Setleri sekmelerini devre dışı bırakmak için “Uygulama Ekle” yi tıklayın ve listeden uygulamayı seçin.

Örneğin, bu dosyaya “Dosya Gezgini” ni eklerseniz, Ayarlar sekmesi Dosya Gezgini'nin başlık çubuğundan kaybolur ve artık Dosya Gezgini sekmeleri oluşturamazsınız. Belirli bir uygulama için Setleri sekmelerini kullanmak istemiyorsanız veya bir uygulamada sorunlara neden oluyorsa bu yararlı olacaktır.

Setler özelliği geliştirme süreci sırasında büyük olasılıkla daha fazla değişecek, ancak zaten çok iyi çalışıyor. Başlangıçta Redstone 4 önizleme sürümünde test ediliyordu, ancak kaldırıldı ve kararlı Nisan 2018 Güncellemesinde görünmedi. Microsoft şimdi Redstone 5'in bir parçası olarak tekrar çalışıyor.