Varsayılan Arama Motorunu iPhone veya iPad’de Safari’de Değiştirme

Safari, Google’ı varsayılan arama motoru olarak kullanır, ancak tek seçenek değildir. İsterseniz Bing, Yahoo veya DuckDuckGo gibi diğer arama motorlarını seçebilirsiniz.

Modern arama motorlarının çoğu, aradığınız web sitelerini bulabilse de, seçiminizi yaparken göz önünde bulundurulması gereken sıkıntılar vardır. Google buradaki en büyük oyuncu, ancak mahremiyet duruşunuza bağlı olarak başka bir şey seçmek isteyebilirsiniz. Örneğin, DuckDuckGo daha özel bir arama motoru olarak kendini zorlar, Bing ise Microsoft Rewards ile bütünleşmiştir. Nerede arayacağınızı bildiğiniz sürece iPhone veya iPad'inizde Safari'de değişiklik yapmak çok kolaydır.

Varsayılan Arama Motorunu iPhone ve iPad’de Safari’de Değiştirme

Başlamak için, Ayarlar uygulamasını açın ve “Safari” düğmesine dokunun.

Ardından, "Arama" başlığı altında "Arama Motoru" na dokunun.

Son olarak, Safari’nin içindeyken varsayılan olarak kullanmak istediğiniz arama motorunu seçin. Bir arama motoru seçmek için, ona dokunun. Google, Yahoo, Bing veya DuckDuckGo’yu seçebilirsiniz.

Maalesef, bunlar tek seçenek. Apple, varsayılan olarak diğer arama motorlarını seçmenize izin vermez. Yine de Safari’deki arama motorlarına gidebilir ve web sitelerinde arayabilirsiniz. Burada daha fazla seçenek edinmenin tek yolu, Apple'ın bunları iOS işletim sisteminin gelecekteki bir sürümüne eklemesidir.

Bununla birlikte, burada göz önünde bulundurulması gereken bir uyarı vardır. Bu ayar yalnızca Safari içinden arama yaparken kullanılan varsayılan arama motorunu değiştirir. Arama yapmak için Siri veya Spotlight'ı kullanırsanız, yine de Google'ı kullanırlar. Bu ideal değil, ancak Google, Apple’a her yıl birlikte yaşamak zorunda olduğumuz durumu yapması için önemli miktarda para ödüyor.