Varsayılan crontab Düzenleyicisi Nasıl Değiştirilir

Fatmawati Achmad Zaenuri/Shutterstock.com

crontab tercih ettiğiniz editörü tersine kullanmasını mı istiyorsunuz? Bu öğretici size nasıl olduğunu gösterir. Bu talimatlar Linux, macOS ve diğer Unix benzeri işletim sistemleriyle çalışacaktır.

Metin Editörlerinin Dokunulmaz Konusu

Bir metin editörü oldukça sıradan bir iş çıkarır. Yine de, insanların kişisel tercih editörleriyle ilişki kurma hissinin derinliği, 1985'ten beri yanan alev savaşlarına yol açtı. Bu ateşi yakmayacağız, bir editörü diğerine savunmayacağız. Size göstereceğimiz şey, crontab için varsayılan editörün başka bir şeyle nasıl değiştirileceğini seçmektir.

crontab -e komutu cron tablonuzu düzenleyebilmeniz için bir editör açacaktır. Cron tablonuz, belirtilen zamanlarda gerçekleşmesi planlanan işlerin listesini tutar. Bu yazıda cron işlerinin ayrıntılarına dalıyoruz. Biz sadece crontab -e komutuyla ilişkili editöre bakıyoruz.

İLGİLİ: Linux'ta Görevler Nasıl Zamanlanır: Crontab Dosyalarına Giriş

crontab komutunu Bash terminalinde -e (edit) seçeneğiyle ilk kez kullanırken, kullanmak istediğiniz editörü seçmeniz istenir. crontab , space, -e ve Enter'a basın

crontab -e

Seçtiğiniz editör cron tablonuzu açmak için kullanılır. Bu örnekte, 1 tuşuna basarak nano seçilmiştir.

Menüden seçtiğiniz editör, crontab -e komutunu her verdiğinizde kullanılır. Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, sadece menüyü ilk kez alırsanız başka bir editörü nasıl seçersiniz? Bu kolay. Kullanılacak komut select-editor .

select-editor

Şimdiye kadar, çok basit. Peki ya o menüde olmayan bir editör kullanmak istersen? Ya da select-editor komutunu sağlamayan bir işletim sistemi üzerinde çalışıyorsanız? Bu senaryoları da biz halledebiliriz.

Seçim editörü sağlamayan dağıtımlar nedir?

.Bash_profile dosyamıza bir satır ekleyerek crontab için varsayılan düzenleyiciyi ayarlayabiliriz. Bu komutu yazın:

gedit ~/.bash_profile

Editör belirdiğinde, bu girişi dosyaya ekleyin:

export VISUAL="gedit"

Elbette, 'gedit' için kullanmak istediğiniz düzenleyiciyi başlatan komutu yerine koyarsınız. Bu dosyayı kaydedin ve düzenleyiciyi kapatın. Bu değişikliklerin etkili olduğunu görmek için, oturumu kapatıp tekrar açın veya bu komutu verin:

. ~/.bash_profile

Çizginin nokta veya nokta ile başladığını unutmayın. source komutu, period komutu için bir takma addır ve aynı işlemi gerçekleştirir. Ancak tüm dağıtımlar source komutu vermez. Periyot komutu her zaman mevcut olmalıdır. Bu uyarıyı verdikten sonra, source komut , bu makalenin Ubuntu, Debian, Manjaro, Arch, Fedora, CentOS ve OpenIndiana'ya karşı test edildiği tüm dağıtımlarda mevcuttu.

Bir nokta veya sözcük source yazsanız da, komut, .bash_profile öğenizdeki ayarların okunup geçerli oturumunuza aktarılmasına neden olur. Şimdi yazdığınızda:

crontab -e

Belirttiğiniz editör cron tablonuzu açmak için kullanılacaktır.

.Bash_profile Sizin Boş Olabilir

.Bash_profile dosyanız, düzenlediğinizde boş olmayabilir. Sadece aşağıya doğru kaydırın ve export VISUAL="gedit" satırını dosyanın altına ekleyin. Bu, Manjaro Linux'taki varsayılan .bash_profile dosyasıdır, yeni satır eklenmiştir:

Ve Sonunda, OpenIndiana

OpenIndiana ile .bash_profile dosyaya export VISUAL="gedit" satırını .bashrc dosyasına eklemeniz gerekir. Girmeniz gereken komut şudur:

pluma ~/.bashrc

Satırı ekleyin ve dosyayı kaydedin ve terminal pencerenizi kapatıp yeniden açın.

Değişikliklerinizin etkili olduğunu doğrulamak için crontab -e komutunu verin:

crontab -e

Ve şimdi cron tablonuz nano'ya yüklenmiştir.

Artık tercih ettiğiniz editörü Debian, RedHat, Arch veya düz bir vanilya Unix'ine yakın bir şeyden gelip gelmediğini birçok Linux türünde belirleyebilirsiniz.