VR'deki “Ekran Kapı Etkisi” Nedir?

leungchopan/Shutterstock.com

“Sanal ekran etkisi”, modern sanal gerçeklik kulaklıkları kullanıldığında ortaya çıkar. Dünyayı bir kafes ekranından görüntülüyorsunuz gibi görünüyor ve yakından bakıldığında pikseller arasındaki siyah, boş alanların bir sonucu.

Ekran Kapı Etkisi Nasıl Görünür?

thd_fon/Shutterstock.com

Ekran kapılarında kafes ekranlar vardır ve görünüşe göre dünyayı bir ızgaradan izliyormuşsunuz gibi görünür. Bu tam olarak ekran kapısı efektinin sanal gerçeklik kulaklıktaki gibi görünmesini sağlıyor.

Ekran kapısı etkisi her zaman aynı görünmüyor. Görsel efekt, taktığınız kulaklıklı mikrofon setine ve görüntülediğiniz içeriğe bağlıdır. Farklı insanların gözleri ve beyinleri de ekran kapısının etkisini farklı algılayabilir. İki kişi aynı görsel etkiye sahip olsa bile, bazı insanları diğerlerinden daha fazla rahatsız edebilir.

Heck, Reddit'teki bir kişi, ekran kapağının etkisinin, sarhoşken bir VR kulaklık kullanırken daha az farkedildiğini bile iddia ediyor – belki de normal görüşe göre biraz bulanık.

İLGİLİ: 2018’de VR ne kadar iyi? Almaya Değer Mi?

Ekran Kapı Etkisinin Sebepleri Nedir?

CobraCZ/Shutterstock.com

Ekran kapısı efekti (SDE), kulaklığın içindeki ekranın neden olduğu görsel bir eserdir. Modern düz panel ekranlar, panel üzerine yerleştirilmiş küçük ayrı elemanlar olan pikselleri kullanır. Her piksel arasında biraz boşluk var. Bu alan yanmıyor ve siyah, ve bazen gördüğünüz siyah görsel ızgara ile sonuçlanıyor. Bu ekran kapısı efekti.

Bu efekt VR kulaklıklarında yeni değildir ve diğer ekran tipleri için de olabilir. VR kulaklıklarda diğer modern ekranlardan daha kötü, çünkü gözlerimiz çok yakın ve panoya büyüten lenslerle bakıyor. Başka bir deyişle, ekrana gerçekten çok yakın bakıyorsunuz, böylece bireysel pikselleri ve aralarındaki boşlukları görebilirsiniz.

Bununla birlikte, yüzünüzü başka bir ekrana doğru kaldırırsanız (ekranın yeterince düşük olduğunu varsayarsak), ayrı ayrı pikselleri ve bunların arasındaki ızgarayı o ekranda da görebilirsiniz.

Ekran Kapı Etkisi Nasıl Sabitlenebilir?

Samsung

Bu sorun, inç kare başına daha yüksek piksel sayısına (PPI) sahip olan daha yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha az farkedilir, bu, piksellerin birbirine daha sıkı sarıldığı ve aralarında daha az yer olduğu anlamına gelir. Pikseller arasındaki boşluk küçüldükçe, ekran kapısı etkisi daha az fark edilir hale gelir ve pratik olarak elimine edilebilir.

Başka bir deyişle, VR kulaklıklarının daha yüksek çözünürlüklü panellere ihtiyacı vardır ve bu sorun teknoloji geliştikçe ortadan kalkacaktır. Gelecek VR kulaklıkları bu sorunu çözecektir.

İlk tüketici VR kulaklıklarında sorun daha da kötüleşiyor. Örneğin, ilk tüketici Oculus Rift ve HTC Vive 2160 × 1200 çözünürlük panellerine sahip. Daha pahalı HTC Vive Pro, bunu 2880 × 1600 paneline yükseltir. Bu pikselleri çok daha yoğun yapar. Bazı gözden geçirenler Vive Pro'nun ekran kapısı etkisini ortadan kaldırdığını açıklarken, PCWorld bunun etkisi daha az görünür kılan “kayda değer bir gelişme” olduğunu söyledi.

Kulaklıklar başka numaralar kullanabilir. Samsung'un HMD Odyssey +, “anti-SDE AMOLED ekranlı” bir 500 dolarlık Windows Karma Gerçeklik kulaklığıdır. Samsung, “her pikselden gelen ışığı dağıtan ve resmi her pikselin etrafındaki alanlara kopyalayan bir ızgara uygulayarak SDE'yi çözüyor. Bu, pikseller arasındaki boşlukları görmek imkansız hale getirir. ”

Diğer olası gelişmeler, ekran kapısının etkisini daha az farkedilebilecek görsel filtre efektlerini ve daha az büyütme kullanan kulaklık merceklerini içerebilir.

İLGİLİ: Bugünün VR'si Sadece Başlangıç: Gelecekte Neler Geliyor

Bugün Ekran Kapı Etkisi Nasıl Azaltılır

HTC

Ekran kapısı efekti, yeni nesil VR kulaklık kullanmanın bir parçası. Hile yok etmez, ama işte bazı tavsiyeler:

Odaklanma. Cidden, bu görsel bir etkidir ve ona dikkat ediyorsanız ve aktif olarak ararsanız daha belirgin olacaktır. Oynadığınız oyuna veya sahip olduğunuz deneyime dikkat edin ve görsel eserleri aklınızdan çıkarmaya çalışın. İlk kez VR deneyen insanlar, kendilerine söylenmediği sürece bu sorunu fark etmeyebilirler. Bu en önemli ipucudur.

Ayrıca daha yüksek grafik detaylara sahip oyunlar oynamayı da deneyebilirsiniz. Ekran kapağının etkisi, siyah ağın düz rengi bozduğunu görebileceğiniz gibi, tek renkli bir duvara bakarken en belirgindir. Buna karşılık, siyahlar dahil çok fazla renk içeren ayrıntılı bir görüntünün daha az dikkat çekici bir ekran kapısı etkisi olabilir. Ekran kapısı etkisi, bazı deneyimlerde diğerlerinden daha belirgindir. Bir oyunda özellikle dikkat çekiyorsa, hepsinde bu kadar belirgin olmayacağından emin olabilirsiniz.

Sizi çok rahatsız ediyorsa, kulaklığınızı her zaman daha yüksek çözünürlüklü paneli olan bir şeye yükseltebilirsiniz. Bu, örneğin, 1400 dolarlık HTC Vive Pro için 500 dolarlık bir HTC Vive ticareti anlamına gelebilir. Ekran kapısı etkisi sadece gelişmiş donanım ile çözülecektir. Gelecekteki kulaklıklar daha yüksek çözünürlüklü panelleri daha düşük bir fiyata getirmeli ve herkes için deneyimi geliştirmelidir.

Ekran kapısı etkisini düzeltmese de, mümkün olan en iyi görsellere sahip olmanız için kulaklığınızı doğru şekilde kalibre etmeniz de önemlidir. Bu, kulaklığınızı yüzünüzde yukarı ve aşağı hareket ettirmek ve lens aralığını gözlerinize uyacak şekilde ayarlamak anlamına gelir. En azından görüntü bulanık gözükmüyor. Daha fazla bilgi için VR kulaklığınızın belgelerini okuyun.

Ama gerçekten, biz ekran kapı etkisi ve diğer görsel kusurları aklınızdan çıkarmanızı öneririz. VR deneyimine kendinizi bırakın ve buna odaklanın. VR kulaklıkları hala yeni bir tüketici ürünüdür ve dahil olan teknolojiyi dikkate alarak, çalıştıkları kadar iyi çalışırlar. Ekran kapısı efekti daha da kötü görünmüyor etkileyici!