Web Tarayıcınızın Yer İmlerini Nasıl Azaltacaksınız?

Small Smiles/Shutterstock.com.

Tarayıcı yer imleri zaman içinde karışıklığa neden olabilir. Hiç ziyaret etmediğiniz yüzlerce web sayfasına yer imlerine mi ihtiyacınız var? Yer imlerinizi nasıl yedekleyeceğiniz, verimli bir şekilde temizleyebileceğiniz ve daha düzenli bir tarayıcıyı ileride tutacağınız.

Önce Yer İmlerinizi Yedekleyin

Çok sayıda yer imini silmek zor olabilir. Üç yıl önce yer imlerine eklediğiniz bazı net web sayfalarına ihtiyacınız varsa?

Bu stresi önlemek için önce yer işaretlerinizi yedekleyin. Tarayıcınız yer imlerinizi bir HTML dosyasına aktarabilir. Sildiğiniz bazı yer imlerine gereksinim duyarsanız, HTML dosyasını tarayıcınızda görüntüleyebilir, hatta içe aktarabilir ve silinen tüm yer imlerinizi geri alabilirsiniz.

Yedeklenmişlerse çok sayıda yer imini silmeye başlamak kolaydır. İhtiyacınız olduğunda onları her zaman tekrar bulabilirsiniz – ve onlara ihtiyaç duymamanız için iyi bir şans var.

Yer işaretlerinizi tüm büyük tarayıcılarda nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda açıklanmaktadır:

  • Google Chrome : Menü> Yer İmleri> Yer İşareti Yöneticisi'ni tıklayın. Yer İşareti Yöneticisi sayfasının sağ üst köşesindeki menü düğmesine tıklayın ve "Yer İşaretlerini Dışa Aktar" ı seçin.
  • Mozilla Firefox : Menü> Kütüphane> Yer İmleri> Tüm Yer İşaretlerini Göster'e tıklayın. Kütüphane penceresinde, İçe Aktar ve Yedekle> Yer İmlerini HTML’ye Aktar seçeneğini tıklayın.
  • Apple Safari : Dosya> Yer İşaretlerini Dışa Aktar'ı tıklayın. Dosyanıza bir isim verin ve bir kaydetme yeri seçin.
  • Microsoft Edge : Menü> Ayarlar> Genel> İçe Aktar veya Dışa Aktar'ı tıklayın. “Sık Kullanılanlar” ı seçin ve “Dosyaya Aktar” düğmesine tıklayın.
  • Internet Explorer : Araç çubuğundaki Sık Kullanılanlar (yıldız) simgesine tıklayın, Sık Kullanılanlara Ekle'nin sağındaki aşağı oku tıklayın ve “İçe Aktar ve Dışa Aktar” ı seçin. “Bir Dosyaya Aktar” ı seçin, “İleri” yi tıklayın, “Sık Kullanılanlar'ı seçin , ”“ İleri ”ye tıklayın, ana“ Sık Kullanılanlar ”klasörünü seçin,“ İleri ”ye tıklayın, dosya için bir yer seçin ve“ Dışarı Aktar ”a tıklayın.

Yer imlerinizi Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive klasörü gibi güvenli bir yere kaydedin.

Tamamladıktan sonra, içeriğini görüntülemek için .html dosyasına çift tıklayabilirsiniz. Dosyayı açabilir ve yer imleri aramak için Ctrl + F tuşlarını kullanabilir veya yer imlerini tarayıcınıza geri yüklemek için tarayıcınızın yer imi içe aktarma işlevini kullanabilirsiniz.

Yer İşaretlerini Temizle

Artık yer imlerini silmeye başlayabilirsiniz. Bunu web tarayıcınızın yer imleri yöneticisinde yapmanız daha kolay olur. Örneğin, Chrome'da açmak için, menü> Yer imleri> Yer İşareti Yöneticisi'ni tıklayın.

Bir yer imini veya klasörü sağ tıklayıp silmek için “Sil” i seçebilir veya bir yer imini sol tıklayıp klavyenizdeki Sil tuşuna basabilirsiniz. Birden fazla yer imi seçmek için, sol tıklatırken Ctrl tuşunu basılı tutun. Bir dizi yer imi seçmek için bir tanesini tıklatın, Shift tuşunu basılı tutun ve sonra başka birini tıklatın. Seçimi kaldırmak için Ctrl tuşunu basılı tutabilir ve seçili yer imlerini tıklayabilirsiniz. Mac'teki Ctrl tuşu yerine Command tuşuna basın.

Tarayıcı verilerinizi senkronize ettiğinizi varsayalım, bu, telefonunuzdaki dağınık yer imlerinizi de temizler. Tabii ki, bunun yerine telefonunuzda veya tabletinizde yer imlerini yönetebilirsiniz. Bu değişiklikler PC'nizdeki veya Mac'inizdeki tarayıcıyla senkronize edilir.

Veya Şimdilik Onları Gizle

Bu bile senin için çok fazlaysa, onları göz önünden kaldırabilirsin. Görünen tüm yer imlerini seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın. Mac'te yerine Command + A tuşlarına basın. Onları başka bir klasöre sürükleyebilirsiniz – örneğin, onları Chrome'daki "Diğer Yer İşaretleri" klasörüne sürükleyebilir veya hatta onlar için başka bir klasör oluşturabilirsiniz. Ardından kullanmak istediklerinizi en üst düzeye yerleştirebilirsiniz ve tüm karışıklıklar bu klasörün arkasına gizlenecektir.

Bu, yer imlerini hemen silmek ve tüm gün yüzünüze yerleştirmek arasında iyi bir uzlaşmadır. Bu yer imlerini gizli bir klasöre yerleştirin ve yer imi kullanıyorsanız, klasörden çıkartın. Klasördeki yer imlerine ihtiyacınız olmadığından emin olduğunuzda, tüm klasörü silebilirsiniz. Sonuçta, yine de, bu imi yedekleme dosyasına sahipsin.

Yer İmlerinizi Araç Çubuğunuzu Daha Kompakt Hale Getirin

Kolay erişim için araç çubuğunuzda bir sürü yer imi saklamak istiyorsanız, adlar çok fazla yer kaplar. Bir yer iminin adını kaldırabilirsiniz; araç çubuğunda simgesi olarak görünecektir. Bu size çalışmanız için daha fazla alan sağlayacaktır. Chrome'da bir yer imini yeniden adlandırmak için sağ tıklayın ve “Düzenle” yi seçin ve ardından adını değiştirin. Diğer tarayıcılar da benzer şekilde çalışır.

Tabii ki, adı tamamen kaldırmak zorunda değilsiniz. Kısaltabilirsin. Örneğin, “Google Takvim” yer imini, araç çubuğunuzda küçülecek olan “Takvim” olarak yeniden adlandırabilirsiniz. Yer imleriniz bir bakışta tanımlamak için çok daha kompakt ve kolay hale gelebilir.

Sık Kullanılanlara Yer İşareti Yerine Getirmek

Kendinizi hatırlayacak şeyleri yer imlerine eklerseniz, bu tür öğelerin tümünü belirli bir klasörde yer imlerine ekleyin – yer imleri için bir “gelen kutusu”. Birkaç haftada bir bu klasöre gidin ve umursamadığınız tüm yer işaretlerini silin.

Veya web sayfalarını daha sonra kullanmak üzere arşivlemek istiyorsanız, bunun yerine OneNote veya Evernote gibi bir uygulama kullanmayı düşünün. Bu uygulamalar herhangi bir web sayfasının tam metnini arşivler ve bunları daha sonra OneNote veya Evernote uygulamasında arayabilir. Hatta web sayfasının metnini bile tutacaktır, böylece aşağı inerse yine de görüntüleyebilirsiniz. Bilgi bulmak için yalnızca web sayfasının başlığını içeren yer işaretlerinizi aramaktan daha uygun olur.

Yer İmleriniz Gerçekten Yararlı mı?

Kirletmenin anahtarı, bir şeyin ne kadar yararlı olduğu konusunda kendinize dürüst olmaktır. Marie Kondo'nun dediği gibi, bu yer imleri size neşe getiriyor mu?

Her gün kullandığınız bir çalışma aracına yönlendiren bir yer imi veya sevdiğiniz belirli bir tarif kesinlikle yararlı olabilir. Ancak, yüzlerce yer imleriniz varsa, bunların çoğu sizin için gerçekten yararlı değildir, ancak “sadece durumda” olur.

Kendine karşı dürüst ol. Bu web ve çoğu şeyi hızlı bir Google aramasında bulabilirsiniz. Zaten bir şey bulmanız gerekiyorsa, muhtemelen yer imleriniz yerine Google’a geçeceksiniz.