WhatsApp'ta Bir Kişideki Bir Çok Kişiyi Nasıl İletebilirsiniz (Grup Sohbeti Kullanmadan)

Grup sohbetleri herkes için korkunç bir deneyim olabilir, özellikle de tek seferde tek bir iletiyi (bir davet gibi) bir seferde bir grup kişiye göndermeniz gerektiğinde. WhatsApp, bunun yerine kullanabileceğiniz çok daha iyi bir özelliğe sahiptir: Yayın Listeleri.

Bir Yayın Listesi aynı WhatsApp mesajını bir kerede en fazla 256 alıcıya göndermenizi sağlar. Her alıcı, mesajı elden çıkaracak devasa bir grup sohbetine dahil edilmek yerine, iletiyi gönderenden normal bir WhatsApp mesajı olarak alır. Ek bir spam filtresi olarak, yalnızca gönderenin telefon numarasına kayıtlı kişiler telefon numarasına mesaj gönderir.

Bir Yayın Listesi Nasıl Oluşturulur

Bir yayın listesi oluşturmak, iPhone veya Android telefon kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak biraz farklılık gösterir.

IPhone'da

IOS'ta, sohbet ekranının üstündeki “Yayın Listeleri” seçeneğine dokunun. Yayın Listeleri sayfasında, “Yeni Liste” düğmesine dokunun.

Eklemek istediğiniz tüm kişileri seçin (256'ya kadar) ve ardından “Oluştur” düğmesine dokunun. Bu, seçtiğiniz tüm kişilerle bir yayın listesi oluşturur.

Android'de

Android'de, Menü Düğmesine ve ardından “Yeni Yayın” seçeneğine dokunun. Yeni Yayın sayfasında, eklemek istediğiniz tüm kullanıcıları seçin ve ardından yeşil onay işaretine dokunun.

Bu yeni yayın listesini sohbet ekranının üstüne ekler.

Yayın Mesajlarını Gönderme

Bir Yayın göndermek için, tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz Yayın Listesini seçmek. Normal bir grup sohbeti gibi görünür, ancak gönderdiğiniz her şey, her bir kişi tarafından ayrı bir mesaj olarak alınır.

Liste alıcılarından biri yayınınıza cevap verirse, yanıt mesajı yalnızca tüm gruba değil yalnızca size gider.

Yayın Listelerini Düzenleme

IPhone veya Android telefon kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak yayın listelerini düzenlemek de biraz farklıdır.

IPhone'da

Yayın Listenize gidin ve bilgi simgesine (mavi daire içinde “i”) dokunun. Liste Bilgisi sayfası, listenize bir isim vermenizi veya alıcıları düzenlemenizi sağlar.

Bir listeyi silmek için, sola doğru kaydırın ve ardından “Sil” düğmesine dokunun.

Android'de

Sohbet Ekranından Yayın Listesini seçin, menü düğmesine dokunun ve ardından “Yayın Listesi Bilgisi” seçeneğini seçin. Liste sayfasında listenize bir isim vermek veya alıcıları düzenlemek için “Düzenle” düğmesine (kalem simgesi) dokunun. Listenizi silmek için “Yayın Listesini Sil” seçeneğini tıklayın.

Yayın Listesi, bir dizi durumda grup sohbetlerinden daha faydalıdır. Bu, özellikle bilgi göndermek istediğiniz ve bir cevap dışında veya tüm katılımcılar tarafından görülmesi için cevaplara ihtiyaç duymadığınız zamanlarda geçerlidir.