Wi-Fi Güvenlik Kameraları Ne Kadar Güvenlidir?

Herkes korku hikayelerini gördü. Birisi internete bağlı bir kamerayı evlerine yerleştirdi ve saldırıya açık bırakarak yabancıların en özel anlarını dinlemelerine izin verdi. Gizliliğinizi garanti eden bir kamera nasıl seçilir.

IP Kameralar İçin Dikkat Ediniz

İki temel Wi-Fi özellikli güvenlik kamerası vardır: geleneksel IP (veya ağ bağlantılı) kameralar ve Alfabe'nin Nest Cam ve Amazon'un Bulut Kamerası gibi modern “akıllı” kameralar.

Güvensiz kameralar hakkında internette gördüğünüz korkunç hikayelerin çoğu IP kameralarla ilgilidir. Teorik olarak, IP kameralarla ilgili bir sorun yoktur. Bunlar, Wi-Fi veya kablolu bir Ethernet bağlantısı üzerinden ağa bağlanan güvenlik kameralarıdır. Yayınlarını görüntülemek için kullanabileceğiniz bir web arayüzü sağlarlar. Bu kameralar aynı zamanda bir ağ video kayıt sistemine veya bilgisayara bağlanabilir ve tüm kamera beslemelerini tek bir yerde görüntülemenizi ve kaydetmenizi sağlar. Kameralarda dahili depolama olabilir, ancak bunu yapmak için video beslemelerini bir şekilde kaydetmeniz genellikle sizin işinizdir.

Pratikte, pek çok kişi bu kameraları güvenli bir şekilde kurmuyor. Onları varsayılan kullanıcı adı ve şifre ile yapılandırılmış olarak bırakıp, daha sonra internete bağlarlar. Bu, herkesin sadece kameranın IP adresini çevrimiçi ziyaret ederek yayını izleyebileceği anlamına gelir. Hatta SHODAN gibi insanların bu açıktaki kamera beslemelerini ve diğer Hassas Nesneleri İnternet cihazlarını bulmasına yardımcı olmak için tasarlanmış arama motorları da var.

Basit güvenlik kameraları arayan sıradan bir kullanıcıysanız, IP kameraları atlayın. Kendin yap ruhuyla bir hobisi iseniz, IP kameralara bir şeyler vermek isteyebilirsiniz. Sadece ne yaptığını biliyorsun ve onları düzgün bir şekilde ayarladığından emin ol, böylece insanlar senin üzerinde snoop yapamaz.

“Akıllı” Kameralar Nasıl Farklı?

Örneğin, Alfabenin Nest Cam'ı (Google'ın sahibi olan ana şirket Alfabe), Amazon'un Cloud Cam'ı ve Netgear'ın Arlo'su gibi modern güvenlik kameraları, IP kameralardan farklıdır. Bunlar kullanımı kolay akıllı telefon cihazları olarak tasarlanmıştır.

Varsayılan kullanıcı adı ve parola ile önceden yapılandırılmış bir dilsiz web arayüzü sağlamak yerine, bunlar gibi kameralar çevrimiçi bir hesap sistemi kullanmanız gerekir. Canlı video yayınları ve kaydedilmiş video klipler bu çevrimiçi hesaplarda kullanılabilir. Bu hesap, bazen ek güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama ile yapılandırılabilir; bu, hesabınızın şifresini bilen bir saldırganın bile kameralarınızı görüntüleyemeyeceği anlamına gelir.

Bu tür kameralar da en son ürün yazılımı ile otomatik olarak güncellenir. Güvenlik sorunlarını çözmek için bunları manuel olarak güncellemenize gerek yoktur.

Başka bir deyişle, gerçek bir karmaşık konfigürasyon yoktur. Sadece kamerayı takın, çevrimiçi bir hesap oluşturun ve kamerayı hesabınıza bağlayın. Güçlü bir şifre seçtiyseniz ve ideal olarak iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarladıysanız, bir saldırganın kolay erişim sağlaması için bir yol yoktur.

Ucuz Kameralara Dikkat

Elbette hangi akıllı kamerayı seçerseniz seçin, video beslemesini ya da en azından video kliplerini bir yere bazı sunuculara yükleyecektir. İlgili şirkete güvenmeniz önemlidir.

Örneğin, Nest, Google’a da sahip olan Alfabeye aittir. Nest ile temelde Google'a güveniyorsunuz. Amazon, Netgear ve Honeywell gibi diğer büyük şirketler de oldukça güvenilir görünüyor. Bu büyük şirketler güvenlik konusunda ciddi olmalı ve hizmetlerini güvence altına almak için iyi bir iş çıkarmalıdır. Korumak için itibarları var.

İLGİLİ: Benim Akıllı Ev Cihazlarım Güvenli mi?

Bazı kameralar daha az güvenilir görünüyor. Örneğin, Wyze Cam, diğer üreticilerin genellikle kameralarını 100 dolardan 200 dolara sattığı 26 ABD dolarına mal oluyor. Aslında Wyze Cam'ın gayet iyi çalıştığını ve kesinlikle inanılmaz bir değer olduğunu düşündük. Ancak, Wyze iki faktörlü bir kimlik doğrulama desteği sunmuyor. Ve, canlı bir akış oturumu başlattığınızda, bu video akışı, ThroughTek adında bir Çinli şirket tarafından sağlanır.

Wyze gibi bir şirkete güvenmeniz size kalmış. Örneğin, Wyze evinizin dışına göz kulak olmak için iyi olabilir, ancak oturma odanıza yerleştirmek istemeyebilirsiniz. Bir Wyze kamerayı Wi-Fi'ye bağlamadan bile kullanabileceğiniz ve bir microSD karta kayıt yapabileceğiniz hiçbir şeye değmez.

İLGİLİ: Wyze Kamera İnceleme: Ever You Bul En Ucuz Ev Güvenlik Sistemi

Diğer kameralar daha da az güvenilir. 2017 yılında Çinli üretici Foscam'ın birçok kamera saldırıya karşı savunmasız bulundu. Örneğin, bu kameralardan bazıları, saldırganların canlı beslemelerini kameranızdan görmesine izin veren şifreli arka kapı şifrelerini içeriyordu. Daha güvenli bir kamera için biraz daha fazla harcamaya değer.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Destekleyen Bir Kamera Seç

Daha önce de belirttiğimiz gibi, iki faktörlü kimlik doğrulama, akıllı güvenlik kameralı bir hesaba sahip olmak için önemli bir güvenlik özelliğidir. Nest hesabınız ve Amazon hesabınız için iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayabilirsiniz.

Ne yazık ki, Wyze Cam bu özelliği sunmuyor. Netgear'ın Arlo kameraları bile iki faktörlü bir kimlik doğrulama sunmuyor, bu yüzden bu tür bir güvenlik dahil olmak üzere güvenilir bir şirketten her kameraya güvenmeyin.

Maksimum güvenlik ve gizlilik için, iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekleyen bir kamera seçtiğinizden emin olun ve ayarladığınızdan emin olun! Bir fotoğraf makinesi almadan önce araştırmanızı yapın.

İLGİLİ: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nedir ve Neden Buna İhtiyacım Var?

Güvenlik Kameralarınızı Nasıl Güvenli Tutun

Buradaki temel tavsiye oldukça basit. Güvenli bir güvenlik kamerasını nasıl seçeceğiniz ve video akışlarınızı özel tutacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Daha fazla yapılandırma gerektiren bir IP güvenlik kamerası değil, “akıllı” bir güvenlik kamerası satın alın.
  2. Nest veya Amazon gibi tanıdığınız güvenilir bir markadan bir kamera alın.
  3. Kamera için çevrimiçi hesabınızı oluştururken güçlü bir şifre kullanın.
  4. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir. (Maksimum güvenlik için bu özellikte bir kamera satın aldığınızdan emin olun.)

Bunların hepsini yaparsan, tamamen güvende olmalısın. En kötü durum senaryosu, Nest veya Amazon'un sunucularının büyük bir ihlali olur, ancak bu büyük bir şok edici hikaye olurdu ve hemen düzeltilecekti.