Wi-Fi Kameraları Sadece Video Kaydetmekten Daha Fazlasını Yapar

Wi-Fi kameraların asıl amacı video kaydı yapmak, ancak yapabilecekleri tek şey bu değil. Modern Wi-Fi kameralar gelişmiş donanım parçalarıdır ve video kaydetmekten çok daha fazlasını yapabilirler.

İLGİLİ: Wi-Fi Kameraları Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bu aynı zamanda bir Wi-Fi kamera pazarındaysanız, video kalitesinden başka belirli bir model hakkında bilmek isteyebileceğiniz çok daha fazla özellik olduğu anlamına gelir. İşte bazı Wi-Fi kameraların video kayıttan başka özellikleri var.

İki yönlü konuşma

Bugünlerde hemen hemen her Wi-Fi kamera yerleşik bir mikrofon ve hoparlörle birlikte gelir; böylece akıllı telefonunuzu ve Wi-Fi kameranızı her türlü telsiz kitlesi olarak kullanabilirsiniz.

Telefonunuzdaki eşlik eden uygulama, bir düğmeye basmanıza ve kameradan konuşmaya başlamanıza izin verir ve diğer uçtaki kişi kameranın üzerindeki mikrofonu kullanarak konuşabilir. Bu, özellikle kapınızdan gelen kişiyle (aslında kapıyı açmak ve cevaplamak yerine) konuşabileceğiniz görüntülü kapı zillerinde, özellikle de tam olarak emin olmadığınız biri için faydalıdır.

Elbette, bu dahili telefon kullanacağınız bir özellik değilse, genellikle kameradaki mikrofonu ve hoparlörü kapatmanızı sağlayan bir ayar vardır, ancak bu genellikle video kayıtlarının ses almasını da önler.

Yüz tanıma

Çoğu – hepsi değilse – Wi-Fi kameraları hareketi algılayabilir ve bazıları insanları, evcil hayvanları ve diğer nesneleri ayırt etmeyi biraz daha ileri götürür. Ancak bir avuç Wi-Fi kamerası yüz tanıma işlemi yapabilir.

Yani, bu kameralar yalnızca belirli bir nesnenin bir kişi olduğunu tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda o kişinin kim olduğunu, sizin komşunuz mu, postaneniz mi, yoksa başka bir kişi olduğunu söyleyebilir.

Çok fazla sayıda Wi-Fi kamerası bu tür bir teknoloji sunmamakla birlikte, özellikle yüz tanıma özelliğine sahip bir Wi-Fi kamera arıyorsanız, seçenekleriniz sınırlıdır. Aynı şey video kapı zilleri için de geçerli (Nest Hello bunu sunuyor) ve bu yüz tanıma işleminden en fazla faydalanacak olan bir ürün.

Ses yardımcısı

Nest

Bu bir özelliğin bile daha nadir, ama var. Özellikle Nest Cam IQ, doğrudan kameraya gelen sesli komutları atmanıza izin veren bir çeşit Google Home Mini'si olarak da kullanılabilir. Öyleyse bir Nest Cam ve Google Home istiyorsanız, iki taşı bir taşla öldürebilirsiniz.

Dahili bir ses asistanına sahip olduğunu bildiğimiz, yaygın olarak bulunan tek Wi-Fi kamera, ancak iyi haber, oldukça ucuza ayrı bir Google Home Mini veya Amazon Echo Dot satın alabileceğiniz. Yani yerleşik bir sesli asistan büyük bir anlaşma değil, ama kesinlikle gitmek için iyi bir yoldur.

Alarm sistemi

Wi-Fi kamera için bir başka nadir özellik ise, kamera herhangi bir hareket algılarsa çalabilecek dahili bir alarmdır.

Arlo Pro sistemi iyi bir örnektir. Fotoğraf makinesinin kendisi siren için donanıma sahip olmasa da, içerdiği hub tüm bu ağır kaldırma işlemlerini yapar. Kanarya başka bir örnektir ve tüm kurulum diğer Wi-Fi kameralardan biraz daha büyük olmasına rağmen siren kameraya eklenmiştir.

Birçok Wi-Fi kamerası güvenlik nedeniyle kullanıldığından, bunun gibi bir özellik anlamlıdır. Umarım, daha fazla şirket bu tür işlevselliği gelecekteki Wi-Fi kameralarına ekler.