WiFi'ye Bağlanmayan Bir Yankı veya Google Ana Sayfası Nasıl Düzeltilir

Tebrikler, yeni bir Google Home veya Amazon Echo cihazınız var! Ancak bazı nedenlerden dolayı, şifrenin doğru olduğundan emin olsanız bile, Wi-Fi’e bağlanmayacaktır. İyi haber, denemek için kolay çözümler vardır.

Yeni bir Google Home'a veya yeni Amazon Echo cihazına sahip olun, kurulum kolay olmalıdır. Oluşturulan doğru hesaplara sahip olduğunuz sürece, uygulamalar tüm adımlarda basit bir şekilde size yol gösterir. Ancak ara sıra, şifrenin doğru olduğundan emin olsanız bile, Wi-Fi'ye bağlanmaya başlayabilirsiniz. Genellikle, sorun şifreniz değil, seçtiğiniz şebekeniz veya akıllı telefonunuzun çalışan bir internet bağlantısı kurmaya çalıştığıdır.

Uçak Modunu Etkinleştirin ve Wi-Fi Açın

Yankı ve Google Ana Sayfa cihazları, Wi-Fi ayrıntılarınızı devir yoluyla öğrenir. Akıllı telefonunuz cihaza doğrudan bağlanır (kendilerine özgü geçici bir Wi-Fi ağı oluşturur) ve ardından Google veya Amazon uygulaması SSID'niz (Wi-Fi ağınızın adı) ve şifrenizle ilgili bilgileri iletir. Ne yazık ki, akıllı telefonlar iyi bir ağ bağlantısının sürdürülmesi konusunda agresif. Yeni şebekeye bağlandığınızda, cihazınız interneti bulamadığını ve hücresel verilerinizi kullanmaya geri dönemediğini fark edebilir. Bu olduğunda, telefonunuz Google Ana Sayfası veya Eko ile bağlantınızı keser ve kurulum işlemi tamamlanmaz.

Bunu önlemek için, kurulum işlemine başlamadan önce telefonunuzun ayarlarında uçak modunu açın. Sonra Wi-Fi'yi açın (hangi uçak modu henüz kapandı). Ağınıza tekrar bağlandığınızda, Google Home veya Alexa uygulamasını başlatın ve kurulum işlemini tekrar deneyin.

Hücreye düşmek, Wink'in merkezini kurarken de aynı öneride bulunduğuna dair yaygın bir problem.

Farklı bir Wi-Fi Bandı Deneyin

Google Home ve Amazon Echo, 2,4 GHz veya 5 GHz bandına bağlanabilir. Daha az tıkanıklık sorunu yaşamaya ve daha hızlı hız verme eğilimine girdiğinden 5 GHz bandını kullanmak cazip gelebilir ve bu nedenlerden dolayı muhtemelen ilk tercihiniz olmalıdır. Ancak yeni ses yardımcınızın yönlendiriciden ne kadar uzakta olduğunu düşünün. Bu mesafe uzaktaysa (evinizin kenarlarındasınız), bağlantınız güvenilir olmayabilir. Bu senaryoda, 2,4 GHz bandını deneyin. Zaten 2.4 GHz bandını kullanmaya çalışıyorsanız, parazit olabileceği için 5 GHz bandını deneyin. Eğer bir mesh sisteminiz varsa, sizin için en iyi grubu seçerek ilgilenecektir.

Geçici Ağlar Desteklenmeyebilir

Amazon, geçici ağların desteklenmediğini belirtti, bu yüzden bir tane kullanıyorsanız, Yankı aygıtlarınızın Wi-Fi'ye bağlanabilmesi için daha geleneksel bir altyapı moduna geçmeniz gerekir. Google, Ev cihazlarıyla geçici bir ağ kullanıp kullanamayacağınızı belirtmiyor, ancak sorun yaşıyorsanız, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için altyapı modunda test edilmeye değer olabilir.

Yönlendiricinizi Yeniden Başlatın

Aptalca görünebilir, ancak bugün bile yönlendiricinizi yeniden başlatmak güvenilir bir sorun giderme adımıdır. Her şey başarısız olursa, diğer cihazları başarıyla bağlasanız bile, bu adımı deneyebilirsiniz ve bu sorunu çözebilir. Yönelticinin güç kablosunu fişten çekin ve tekrar takmadan önce en az on saniye bekleyin. Bunu yaparken, Amazon da bir sorun giderme adımı olarak Echo'yu yeniden başlatmanızı önerir. İşlem aynıdır, fişi prizden çekip tekrar takmadan önce on saniye bekleyin. Bir Google Ana Sayfanız varsa, aynı işlem de yardımcı olabilir.

Bazı yönlendiriciler, Voice Assistant cihazlarıyla da çalışmak için bazı ekstra adımlar gerektirebilir. Google, bazı Netgear Nighthawk modellerinin Google Kontrollü cihazlarla çalışabilmesi için Erişim Kontrollü devre dışı bırakılmasının ve “Konukların birbirlerini görmelerine ve yerel ağa erişmelerine izin ver” seçeneğine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Her şey yolunda giderse, hemen çalışmaya başlamalısınız. İşiniz bitince uçak modunu kapatmayı unutmayın!

Hala sorun yaşıyorsanız, daha fazla sorun giderme için doğrudan Google ve Amazon destek sayfalarına başvurmalısınız. Her iki sohbet yardım seçeneğinde de iyi deneyimler yaşadık ve karşılaştığımız birkaç sorunu kendi başımıza çözemediğimiz sorunları çözebildik. Sorun giderme adımlarını denemenize neden olabilir, bu nedenle bir dizüstü bilgisayar kullanmak veya masaüstünüzün yakınında ses yardımcısı cihazınızı takmak yardımcı olabilir. Sabırlı olun ve çok fazla işi tekrarlamaktan kaçınmak için hangi adımları attığınızı onlara bildirin.