Windows 10, Alt + Sekmesinin Nasıl Çalıştığını Değiştiriyor, İşte Bilmeniz Gerekenler

Windows 10'un Redstone 5 güncellemesi, masaüstünüzdeki hemen hemen her pencereye sekme ekleyen bir “Ayarlar” özelliğine sahiptir. Ancak, Alt + Tab'in nasıl çalıştığını da değiştirir, çünkü bu sekmeler, pencereler arasında geçiş yapmak için kullandığınız normal Alt + Tab değiştiricide görünür.

İsterseniz, Alt + Sekme'nin eskiden olduğu gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Redstone 5 şu anda Insider Preview formunda yer alıyor ve 2018 sonbaharında köpeklerle ilgili hiçbir şey yapmayacak farklı bir isim altında piyasaya sürülecek.

Setleri nedir?

Windows 10'daki Ayarlar özelliği, hemen her uygulamanın başlık çubuğuna sekmeler ekler. Standart Windows başlık çubuğunu ve Store'dan yeni UWP uygulamalarını kullanan geleneksel masaüstü uygulamalarını da destekler. Bazı uygulamalar kendi özel başlık çubuklarını (örneğin, Chrome, Firefox, Steam ve iTunes) kullanır. Böylece, Setleri desteklemezler.

Sets ile çalışacak uygulamalar, başlık çubuklarına yerleştirilmiş bir sekme çubuğuna sahip olacaktır. Yeni bir sekme açmak için başlık çubuğundaki “+” düğmesini tıklayın. Redstone 5'in geçerli sürümünde, bu herhangi bir uygulamada yeni bir Microsoft Edge tarayıcı sekmesi açar.

Bu sekmeleri ayrıca pencereler arasında da sürükleyebilirsiniz. Dolayısıyla, bir Dosya Gezgini penceresi ve Not Defteri penceresi açarsanız, Not Defteri penceresini Dosya Gezgini penceresinin sekme çubuğuna sürükleyebilirsiniz. Hem Dosya Gezgini hem de Not Defteri sekmelerine sahip bir pencere olacak ve Kenar tarayıcı sekmeleri eklemek için “+” düğmesini tıklatabilirsiniz.

Bu gerçekten açık uygulamalarınızı organize etmenin yeni bir yoludur. Pencereleri bu “Setler” ile birlikte birleştirebilirsiniz. Örneğin, Microsoft Word'de bir belge yazıyorsanız, bir Edge tarayıcı sekmesi açmak ve bir şey aramak için “+” düğmesini tıklatabilir ve ardından Word'ünüze geri dönebilirsiniz. sekmesi – pencereden hiç çıkmadan.

Alt + Tab Key Combo Now, Tabları Çok Gösteriyor

Microsoft, Alt + Tab'ın Setleri sekmeleri arasında geçiş yapmayı kolaylaştırmak için nasıl çalıştığını değiştirdi. Şimdi, Alt + Tab tuşlarına bastığınızda, Windows hem sekmeleri hem de pencereleri gösterir. Örneğin, toplam dört sekme içeren iki açık pencereniz varsa, Alt + Sekme görünümünde iki yerine dört farklı küçük resim görürsünüz.

Web'de gezinmek için Microsoft Edge kullanıyorsanız, bu daha da büyük bir değişikliktir. Microsoft Edge'de birden çok sekme açıksa, Alt + Sekme şimdi açık pencerelerinizi göstermek yerine ayrı bir küçük resim olarak açtığınız her tarayıcı sekmesini gösterir. (Bu değişiklik, Setleri temel almayan kendi türünde bir sekme kullanan Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi uygulamaları etkilemez.)

Windows + Tab tuşlarına basarak veya görev çubuğunuzdaki Cortana'nın sağ tarafında bulunan “Görev Görünümü” simgesine tıklayarak sadece açık pencereler arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu görünüm sadece açık pencerelerin küçük resimlerini gösterir.

Alt + Tab Sadece Windows Göster Nasıl Yapılır

Windows Alt + Tab değiştiricisinin eskiden olduğu gibi davranmasını sağlamak için Ayarlar> Sistem> Çoklu görevler'e gidin.

“Ayarlar” bölümüne ilerleyin, “Alt + Sekmeye Basmak en son kullanılanları” seçeneğinin altındaki açılır menüye tıklayın ve daha sonra “Sadece Windows” ayarını seçin.

Bu ayarı değiştirdikten sonra bile sekmeler arasında geçiş yapmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bir sonraki sekmeye geçmek için Windows + Ctrl + Tab tuşlarına veya önceki sekmeye geçmek için Windows + Ctrl + Shift + Tab tuşlarına basın.