Windows 10 Başlangıç Gecikmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows başlatıldıktan sonra, başlangıç programlarınızı açmadan önce yaklaşık on saniye bekler. Bu "başlatma gecikmesi", masaüstünüzün ve Windows hizmetlerinin yüklemeyi bitirmesini sağlar ve her şeyin daha yumuşak çalışmasını sağlar. Hemen çalıştırmak isteyeceğiniz uygulamalarınız varsa, basit bir Registry hack ile yapabilirsiniz.

Windows başladıktan sonra ancak başlangıç uygulamaları yüklenmeden önceki on saniyelik gecikme, işletim sisteminin belleğe yükleme ve uygulamalar kaynak istemeye başlamadan önce gerekli sistem görevlerini yerine getirme zamanını verir. Bu makalede bahsettiğimiz Kayıt Defteri kesmesi, başlangıç gecikmesini azaltır veya devre dışı bırakır; bu, tüm başlangıç uygulamaları için geçerli olduğu anlamına gelir. Bu tekniği yalnızca belirli uygulamalara uygulamanın yolu yoktur.

İLGİLİ: Windows'ta Sistem Başlangıcına Program, Dosya ve Klasör Ekleme

Not: Başlatma gecikmesinin ortadan kaldırılması, daha hızlı şeyler yükledikleri için yarıiletken sürücülerde en iyi sonucu verir. Geleneksel bir sabit sürücünüz varsa kesinlikle bir denemeye rağmen, başlangıç uygulamalarınızın yüklenme hızlarında fazla bir artış göremeyebilirsiniz.

Windows 10 Başlangıç Gecikmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10 başlangıç gecikmesini devre dışı bırakmak için, Windows Kayıt Defteri'nde birkaç düzenleme yapmanız yeterlidir.

Standart Uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve kötüye kullanılması sisteminizi dengesiz veya hatta çalışamaz duruma getirebilir. Bu oldukça basit bir hack ve talimatlara sadık kaldığınız sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Bununla birlikte, daha önce hiç çalışmadıysanız, başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni nasıl kullanacağınızı okumayı düşünün. Ve kesinlikle değişiklik yapmadan önce Kayıt Defteri'ni (ve bilgisayarınızı!) Yedekleyin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni Başlat'a basarak ve "regedit" yazarak açın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Enter tuşuna basın ve sonra bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki anahtara geçmek için sol kenar çubuğunu kullanın (veya kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyici adres çubuğuna yapıştırın):

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerSerialize

Serialize anahtarı zaten mevcut değilse, oluşturmanız gerekir. Üst tuşa ( Explorer ) sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar'ı seçin. "Seri hale getirin" olarak adlandırın.

Şimdi, Serialize tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Yeni değeri StartupDelayInMSec .

Ardından, bu değeri değiştireceksiniz. Yeni StartupDelayInMSec değerini çift tıklatın ve değerin “Değer verileri” kutusunda 0 olarak ayarlandığından emin olun.

“Tamam” ı tıklayın ve ardından Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın. Değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Siz ve diğer kullanıcılar artık sizin tarafınızdan Windows tarafından zorunlu tutulan gecikmeyi yaşamamalısınız.

Bu gecikmeyi tekrar etkinleştirmek istiyorsanız, başlangıç programlarınız oturum StartupDelayInMSec sonra çok fazla kaynak talep StartupDelayInMSec , Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne geri dönün ve StartupDelayInMSec değerini sağ tıklayıp "Sil" i tıklatarak silin.

Tek Tıklama Kayıtlı Hackimizi İndirin

Kayıt defterine kendiniz dalmak istemiyorsanız, kullanabileceğiniz bir kayıt defteri kesmesi oluşturduk. Aşağıdaki ZIP dosyasını indirip çıkartmanız yeterlidir:

Başlangıç Gecikmesi Kayıt Korsanlığını Devre Dışı Bırak

İçinde, Windows'ta Başlangıç gecikmesini devre dışı bırakmak ve bir tane daha etkinleştirmek için bir REG dosyası bulacaksınız. Ayıklandıktan sonra, istediğiniz dosyayı çift tıklatın ve Kayıt Defteri'nde değişiklik yapmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran istemleri kabul edin.

Bu StartupDelayInMSec , önceki bölümde bahsettiğimiz StartupDelayInMSec değerini ekledikten veya çıkardıktan sonra yalnızca kendi Kayıt StartupDelayInMSec dışa aktarılan Serialize anahtarıdır. Korsanlığı çalıştırmak, Kayıt Defteri'ndeki değeri değiştirir. Kayıt Defteri ile uğraşmaktan zevk alıyorsanız, kendi Kayıt Defteri kesmelerinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek için zaman ayırmaya değer.

İLGİLİ: Kendi Windows Kayıt Defteri Hacklerinizi Nasıl Yapabilirsiniz