Windows 10 Lisansını Başka Bir Bilgisayara Aktarma

Eğer bir bilgisayar kurduysanız ve bir Windows lisansı satın aldıysanız, muhtemelen bir sonraki lisansınız için başka bir lisans almak istemezsiniz. slmgr komutuyla, eski bilgisayarınızı devre dışı bırakmak ve ardından yenisini etkinleştirmek mümkündür.

Yeni Bir Lisans Almak yerine Eski Bir Bilgisayarı Devre Dışı Bırakma

Windows lisansları pahalıdır. 100 ila 200 ABD Doları arasında, Microsoft'un resmi bir ürün anahtarı 1 TB yarıiletken sürücü, 16 GB RAM veya bir ana kartla aynı maliyettedir. Ve kabataslak web sitelerinden ucuz anahtarlar satın almak iyi bir fikir değildir. Yani eski bir bilgisayarı yeni bir bilgisayardan çıkarmak istediğinizde başka bir lisans için ödeme yapmak iyi bir seçenek değildir. İyi haber şu ki, artık kullanmak istemediğiniz bir bilgisayarı devre dışı bırakmak ve ardından bu lisansı yeni bir bilgisayara aktarmak mümkündür.

Slmgr komutu bunu oldukça basit hale getirir, ancak aklınızda bulundurmanız gereken birkaç sınırlama var. Bu, mağazada satın aldığınız bir bilgisayarla birlikte gelen anahtarlar olan OEM anahtarları için çalışmaz. Üreticiler bu anahtarları, oluşturuldukları donanıma yerleştirir ve bunları yeni cihazlara aktarmak işe yaramaz. slmgr herhangi bir perakende satış anahtarını (ayrıca satın aldığınız bir anahtarı) devre dışı slmgr da, yalnızca yüklü işletim sistemine uygun bir anahtarı etkinleştirir.

Windows 7 ve 8 tuşları yine de Windows 10'u etkinleştirecek, ancak yalnızca standart etkinleştirme süreci boyunca ve slmgr üzerinden değil. Bir “Ev” kurulumunda “Pro” tuşuna girerseniz, bu da slmgr ile başarısız olur. İşleri olabildiğince basit tutmak için, bir Windows 10 Home anahtarını bir Windows 10 Home aygıtına ve bir Windows 10 Pro anahtarını bir Windows 10 Pro aygıtına aktarın. Aksi takdirde, bazı ilave adımlar atmanız gerekir.

Eski Bilgisayarınızı Nasıl Devre Dışı Bırakabilirsiniz

Başlamadan önce, Windows Anahtarınızın bir yere kaydedildiğinden emin olun. Ürün kutunuz veya dijital faturanız varsa, onu buradan alın. Aksi takdirde, ürün anahtarını Nirsoft'un Produkey'i de dahil olmak üzere eski bilgisayarınızdan kurtarmanın bazı yolları vardır.

Eski bilgisayarınızı devre dışı bırakmak için yükseltilmiş bir Komut İstemi açmanız gerekir. Yönetici hesabına sahip olmak yeterli değil. Başlat düğmesine tıklayıp arama kutusuna “cmd” (tırnak işaretleri olmadan) yazmanız gerekir. Sonra sağdaki “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini tıklayın.

Beliren komut isteminde aşağıdaki komutu çalıştırın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın:

slmgr.vbs /upk

Makineyi satmayı veya dağıtmayı planlıyorsanız, anahtarı kayıt defterinden de silmek isteyebilirsiniz. Devre dışı bırakmak kesinlikle gerekli değildir, ancak anahtarınızı korumak iyi bir fikirdir.

Komut istemine aşağıdakini yazın:

slmgr.vbs /cpky

Komutlar başarılı olursa, eski bilgisayarınız devre dışı bırakılır. Hala Windows'u kullanabilirsiniz, ancak Windows'un orijinal bir kopyası olarak kabul edilmez ve belirli özellikler masaüstünü kişiselleştirmek gibi çalışmaz. Ürün anahtarı olmadan Windows'u yüklemekle aynı durumda olacaksınız. Windows'u etkinleştirmek istiyorsanız, yeni bir anahtar satın alıp girebilir veya Windows Mağazasından bir tane satın alabilirsiniz.

Yeni Bir PC Nasıl Etkinleştirilir

slmgr kullanarak etkinleştirmek için, yükseltilmiş bir Komut İstemi açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın:

slmgr.vbs /ipk #####-#####-#####-#####-#####

Sadece ##### – ##### – ##### – ##### – ##### anahtarınızla değiştirin.

Henüz önceki bir bilgisayardan devre dışı bırakılmamış bir anahtar kullanmaya çalışırsanız, başlangıçta işe yarayabilir. Ancak nihayetinde aktivasyon başarısız olur ve “orijinal değil” ve “bilgisayarınızı yenile” bildirimleri alırsınız.

Yine, bu yalnızca anahtar kullandığınız işletim sistemi ile tam olarak eşleşiyorsa işe yarar. Windows 10 Pro anahtarınız varsa, ancak Windows 10 Home yüklüyse, yalnızca çekirdek olmayan Windows ile ilgili bir hatayla karşılaşırsınız.

Windows 7 veya 10 gibi önceki bir sürüm anahtarını kullanmaya çalışırsanız, geçersiz bir anahtar hatası alırsınız.

Bu durumlarda yapılacak en iyi şey ayarları açmak, “Windows'u Etkinleştir” seçeneğini tıklamak ve anahtarınızı manuel olarak girmek.

Pro anahtar kullanıyorsanız ve Windows 10 Home'un yüklü bir kopyasını etkinleştirmek için bu yöntemi kullanmanın Pro'ya otomatik olarak yükseltileceğini unutmayın.

Bir seferde yalnızca bir kurulumla yalnızca Windows anahtarlarını kullanabileceğinizi ve önceden planlayabileceğinizi unutmayın. Eski makinenizi yeni oluşturduğunuz şekilde saklamak istiyorsanız, ikinci bir Windows lisansına ihtiyacınız olacak. Ancak, planın kaldırılması gerekiyorsa, o zaman bir miktar para biriktirin ve mevcut lisansınızı aktarın.