Windows 10 Neden Bu Kadar Güncelleme Yapıyor?

Microsoft, Windows 10'un bir "hizmet" olduğunu ve şirketin güvenlik yamaları, hata düzeltmeleri ve yeni özelliklerle sık sık güncelleme yaptığını söylüyor. Güncellemeler normalde arka planda otomatik olarak gerçekleşir, bu nedenle şunu açıklığa kavuşturalım: İşte Windows'un ne zaman ve ne yüklediği.

Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Denetler?

Windows 10 günde bir kez güncellemeleri kontrol eder. Bunu otomatik olarak arka planda yapar. Windows, güncelleştirmeleri her gün aynı saatte her zaman kontrol etmez, Microsoft sunucularının güncellemeleri bir kerede kontrol eden bir PC ordusu tarafından boğulmadığından emin olmak için zamanlamasını birkaç saat değiştirir.

Windows herhangi bir güncelleme bulursa, otomatik olarak indirir ve yükler.

Windows 10 günde bir kez güncellemeleri kontrol etse de, bu onları her gün yüklediği anlamına gelmez. Microsoft, her gün Windows Güncelleştirmeleri'ni yayınlamamaktadır; bu nedenle, Windows Güncellemesi genellikle hiçbir güncelleme bulunmaz ve hiçbir şey yüklemez.

Tanım Güncellemeleri Günde Birden Çok Kez Geliyor

Microsoft'un şu anda Windows Güvenliği olarak bilinen Windows Defender uygulaması, Windows 10'a yerleşik bir antimalware (antivirüs) uygulamasıdır. Arka planda otomatik olarak çalışır ve bilgisayarınızı korur. Farklı bir virüsten koruma yazılımı yüklerseniz, yerleşik Windows virüsten koruma yazılımı kendisini devre dışı bırakır ve virüsten koruma yazılımınızın çalışmasına izin verir.

Tüm güvenlik uygulamaları gibi, Microsoft’un antivirüsünün de düzenli tanım güncellemelerine ihtiyacı vardır, bu nedenle en son keşfedilen kötü amaçlı yazılımları tespit edip yakalayabilir. Bu güncellemeler küçük, hızlı ve yeniden başlatılması gerekmiyor. Windows Update sayfasını Ayarlar'da açmazsanız ve bir gözetmezseniz, PC'nizin onları yüklediğini bile fark etmezsiniz.

Tanım güncellemelerinin ne zaman yüklendiğini kontrol etmek için, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Güncelleme Geçmişini Göster'e gidin, aşağı kaydırın ve “Tanım Güncellemeleri” ni genişletin.

Tanım güncellemelerinin ne sıklıkta yüklendiğini kontrol etmek için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update> Güncelleme Geçmişini Görüntüleyin, aşağı kaydırın ve “Tanım Güncellemeleri” bölümünü genişletin.

İLGİLİ: Windows 10 için En İyi Antivirüs Nedir? (Windows Defender Yeterli mi?)

Sürücü Güncellemeleri Bazen Geliyor

Donanım sürücüleri, ses, Wi-Fi, grafik, yazıcı ve diğer PC bileşenleri gibi donanım aygıtlarını etkinleştiren yazılım parçalarıdır. Donanım üreticileri bazen bu sürücülerin yeni sürümlerini hata düzeltmeleri veya başka iyileştirmelerle birlikte yayınlamaktadır.

Windows Update ayrıca PC'niz için donanım sürücüsü güncellemeleri de sunar. Donanım üreticileri Microsoft'a yeni donanım sürücüleri verir ve Windows Update bunları bilgisayarınıza indirir. Bilgisayarınızın sürücü güncellemelerini ne sıklıkla alacağı, içerdiği donanım cihazlarına ve donanım üreticilerinin güncellemeleri ne sıklıkla yayınladığına bağlıdır.

Sürücüye bağlı olarak, sürücü güncellemeleri için PC'nizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Yüklü sürücü güncellemelerinin bir listesi Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Güncelleme Geçmişini Göster bölümündeki “Sürücü Güncellemeleri” altında bulunabilir.

Birikmeli Güncellemeler Ayda Bir Kere Gelir

Microsoft, her ayın ikinci salı günü "Windows Salı" olarak bilinen ve "Düzeltme Salı Yaması" olarak bilinen, Windows'a her ay “kalite güncelleştirmesi” yayımlar. Bunlar, diğer düzeltmelerin yanı sıra güvenlik düzeltmeleri de içeren büyük güncelleştirmelerdir. Toplu güncellemeler olarak adlandırılırlar, çünkü çok sayıda düzeltmeyi bir araya getirirler – önceki güncellemelerdeki düzeltmeler bile, PC'niz birkaç ay kapalı kalsa bile büyük bir toplu güncelleme yüklemeniz gerekir.

Teknik olarak, bundan biraz daha karmaşık. Yama Salı günkü toplu güncelleme “B güncelleme” olarak bilinir, çünkü ayın ikinci haftasında yayınlanır. Ayın üçüncü ve dördüncü haftalarında yayınlanan “C” ve “D” güncellemeleri de var. Bunlar, düzeltmeleri ve diğer geliştirmeleri içerir, ancak yalnızca “Güncellemeleri Denetle” düğmesini el ile tıkladığınızda onları alırsınız. Bunu asla yapmazsanız, bu düzeltmeleri gelecek ayki S Salı günü B güncellemesinde alacaksınız.

Toplu güncellemeler yeniden başlatmayı gerektirir. Windows çalışırken değiştirilemeyen önemli dosyalara dokunurlar.

Windows'un Güncelleme Geçmişi sayfasından bulduğu toplu güncellemelerin listesini de görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Güncelleme Geçmişini Görüntüle bölümüne gidin, aşağı kaydırın ve “Kalite Güncellemeleri” ni genişletin.

İLGİLİ: Şimdi Windows 10'un C, B ve D Güncelleştirmeleri Var. Microsoft Sigara İçme Nedir?

Bant Dışı Güncellemeler Acil Durumlarda Geliyor

Microsoft normalde, Patch Salı günkü B güncelleştirmelerinin bir parçası olarak ayda bir kez güvenlik güncelleştirmeleri yayımlamayı beklerken, bazen "bant dışı" güncelleştirmeleri de yayımlar. Bunlara normal programın dışında bırakıldığı için denir.

Bunlar genellikle acil durumlarda serbest bırakılır – örneğin, doğada sıfır gün güvenlik açığından yararlanılan ve sorunun derhal düzeltilmesi gerektiği durumlarda.

Bu güncellemeler de genellikle yeniden başlatma gerektirir.

Özellik Güncellemeleri Her Altı Ayda Bir Geliyor

Microsoft ayrıca her altı ayda bir Windows 10'un büyük, büyük sürümlerini de yayınlamaktadır. Bu “özellik güncellemeleri” adını veriyor. Çok fazla değişiklik ve iyileştirme içeriyorlar. Örneğin, Windows 10’un Nisan 2019 Güncelleştirmesi, yeni bir varsayılan masaüstü duvar kağıdına sahip hafif bir masaüstü teması ve geliştirilmiş Başlat menüsü dosya araması ve Windows 10’un daha hızlı çalışmasını sağlayacak düşük düzey iyileştirmeler dahil olmak üzere birçok küçük değişiklik yapacaktır.

Ancak, bunlar her zaman hemen yayılmaz. Microsoft bunu engelliyor ve PC'nize yalnızca şirketin donanımınızda iyi çalışacağını düşündüğü bir güncelleme sunmaya çalışıyor. Bunları aramanın yolundan çıkmazsanız, altı ayda bir bunları alamayabilirsiniz. Örneğin, Windows 10’un Ekim 2018 Güncelleştirmesi, Şubat 2019’un sonunda hala çoğu Windows 10 PC’de bulunmuyor.

Bu büyük güncellemeler her zaman yeniden başlatmayı gerektirir. Daha uzun bir kurulum işlemi gerektiriyorlar, bu yüzden işlem bittiğinde mavi ekrana bakarak daha fazla zaman harcıyorsunuz. Güncelleme işleminin uzunluğu, bilgisayarınızın ne kadar hızlı olduğuna ve güncellemeye bağlıdır – Microsoft, son birkaç sürümde yükleme işlemini hızlandırmaktadır.

“Bilgisayarınızın birkaç kez yeniden başlatılacağını” bildiren bir “Güncellemelerle Çalışma” ekranı görürseniz, Windows muhtemelen bir özellik güncellemesi yüklüyordur.

C ve D güncellemelerinde olduğu gibi, Ayarlar'daki Windows Update ekranına girip “Güncellemeleri Denetle” yi tıklarsanız, piyasaya çıktıktan sonra genellikle bu güncelleme size sunulacak. güncellemenin PC'nizin donanımı için hazır olduğunu düşünmediyse. Evet, bir şeyler yapmanın garip bir yolu.

En son yüklenen özellik güncellemesini Güncelleme Geçmişi ekranından görebilirsiniz. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Güncelleme Geçmişini Göster ekranının üstündeki “Özellik Güncellemeleri” nin altına bakın.

Windows Güncellemelerinin Ne Zaman Denetlenmesi

Windows 10 otomatik olarak güncellenir ve özellikle Windows 10 Home'da, Windows 7'nin yaptığı kadar kontrol sağlamaz.

Günün belirli saatlerinde Windows'un güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklemesini ve yeniden başlatılmasını hala engelleyebilirsiniz. Sadece “Aktif Saatleri” PC'nizi kullandığınız saatlerle değiştirin. Örneğin, PC'nizi düzenli olarak 18: 00- 22: 00 arasında kullanıyorsanız, bunların aktif saatleriniz olarak işaretlendiğinden emin olun. Windows 10, bu saatlerde güncelleştirmeleri yüklemez. Her gün 18 saate kadar aktif saatinizi ayarlayabilirsiniz.

Windows'un bir bağlantıya güncellemeleri otomatik olarak indirmesini ve yüklemesini önlemek için bağlantıyı ölçülen olarak ayarlayabilirsiniz. Windows yalnızca belirli kritik, küçük güncellemeleri indirecek ve çoğu güncellemeyi otomatik olarak indirip kurmayacaktır. Bu ayar sınırlı veriye sahip bağlantılardaki verileri kaydetmek için tasarlanmıştır, ancak kablolu bir Ethernet bağlantısı dahil olmak üzere herhangi bir bağlantıda etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10 Professional kullanıcıları, tüketici bilgisayarlarında daha çok test edildikten sonra güncellemeleri duraklatmak, ertelemek ve başka şekilde geciktirmek için ek güncellemelere erişebilirler. Windows 10 Home, nihayet Nisan 2019 güncellemesi geldiğinde güncellemeleri duraklatmanıza izin verebilir.