Windows 10 Nisan 2019 Güncellemesinde Yeni Olan Her Şey

Windows 10'un bir sonraki güncellemesi, sürüm 1903 olan ve geliştirme sırasında 19H1 olarak kodlanan Nisan 2019 Güncellemesidir. Hafif bir temaya, hız iyileştirmelerine ve çok fazla cilaya sahiptir. İnsanlarım veya Zaman Çizelgesi gibi yeni çılgın özellikler yoktur.

Bu makale, Insider Preview'ın 24 Ocak 2019'da yayınlanan 18323 sürümünden itibaren yeni olan her şeyi içerir.

Hız İyileştirmeleri (Daha İyi Spectre Düzeltmeleri sayesinde)

VLADGRIN/Shutterstock.com.

Spectre haberi 2018'in başında endüstriyi sarstı. Spectre, CPU'lardaki bir tasarım hatasıdır ve programların kısıtlamalarından kaçmalarını ve diğer programların hafıza alanlarını okumalarını sağlar. Microsoft, Spectre saldırılarını engellemeye yardımcı olmak için Windows'u yattı, ancak sonuçta ortaya çıkan yamalar PC'nizin performansını bazı senaryolarda, özellikle de düzeltmeyi hızlandırmak için gereken CPU özelliklerine sahip olmayan PC'lerde performansını düşürdü.

Şimdi, Nisan 2019 Güncelleştirmesi'ndeki bir değişiklik, bu performans cezalarını neredeyse tamamen ortadan kaldırmak ve PC'nizi yedeklemek için hazır görünüyor. Özellikle, Microsoft "retpoline" ve "import optimization" işlemlerini etkinleştiriyor. Tüm bilmeniz gereken PC'nizin daha hızlı olması ve bunun hakkında düşünmeniz bile gerekmiyor. Ancak, Microsoft’un ayrıntılarla ilgileniyorsanız bu optimizasyonların nasıl çalıştığını açıklayan ayrıntılı bir belge.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi, Daha İyi Spectre Düzeltmeleri sayesinde Bilgisayarınızı Daha Hızlı Yapacaktır

7 GB'lık Bilgisayarınızın Depolama Güncellemeleri için Ayrılmış

Microsoft

Bilgisayarınızda yeterli boş disk alanı yoksa, Windows Güncellemeleri düzgün yüklenemeyebilir. Bu, yalnızca az miktarda yerleşik depolama alanına sahip ucuz cihazlarda bir sorun olabilir.

Microsoft, yaklaşık 7 GB'lık PC'nizin depolama alanını yöneterek ve “ayrılmış depolama alanı” haline getirerek bu sorunu çözüyor. Bu alan Windows Güncellemeleri için kullanılıyor, ancak programlar burada geçici dosyaları da saklayabilir. Windows güncelleştirmeler için alana ihtiyaç duyduğunda, geçici dosyaları siler ve güncellemeyi gerçekleştirir. Bu nedenle, alan tamamen boşa gitmez, çünkü normalde bilgisayarınızda kullanılan alanı kullanan dosyalar, yalnızca ayrılmış depolama alanında oturur.

Kullanılan depolama alanı miktarı, yüklediğiniz isteğe bağlı özelliklere ve dillere bağlıdır, ancak yaklaşık 7 GB'den başlar.

İLGİLİ: Windows 10 Yakında Güncellemeler için 7 GB Depolama Alanınızı “Ayırır”

Ev Kullanıcıları Artık Güncellemeleri Duraklatabilir!

Microsoft, doğrudan ana Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update sayfasına yerleştirerek Güncellemeyi Duraklat özelliğini bulmanın daha kolay olduğunu söylüyor.

Ancak hepsi bu kadar değil. Microsoft bunu resmen ilan etmedi, ancak Güncellemeleri Duraklat özelliği artık Windows 10'un Ev sürümlerinde çalışıyor. Ev kullanıcıları artık güncellemeleri yedi güne kadar duraklatabiliyor. Güncellemelerden geçici olarak kurtulmak istiyorsanız bu harika bir özellik. Ancak, Windows 10'un Professional sürümünde olduğu gibi, Windows Update duraklattıktan hemen sonra güncelleştirmeleri hemen denetleyecek ve yükleyecektir. Windows 10 Professional kullanıcıları, bir seferde 35 güne kadar güncellemeleri duraklatabilir.

İLGİLİ: Windows 10 Home Sonunda Güncellemeleri Duraklatmanıza İzin Verecek

Hafif Masaüstü Teması

Microsoft

Windows 10 şimdi parlak yeni bir ışık temasına sahip. Başlat menüsü, görev çubuğu, bildirimler, işlem merkezi kenar çubuğu, yazdırma iletişim kutusu ve diğer arabirim öğeleri artık karanlık yerine aydınlık olabilir. Windows 10'un son güncellemesi, yeni temayla eşleşen yeni bir varsayılan masaüstü duvar kağıdını bile içeriyor.

Teknik olarak, Windows 10 artık iki ayrı seçeneğe sahip: Windows modu ve uygulama modu. Karanlık bir görev çubuğunu (karanlık Windows modu) hafif uygulamalarla (hafif uygulama modu) birleştiren eski varsayılan tema hala bir seçenektir. İki ayarın herhangi bir birleşimini seçebilirsiniz.

File Explorer'ın simgesi, daha parlak renklere sahip olacak şekilde ayarlanmıştır ve şimdi yeni ışık temasıyla daha iyi görünür.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Sürümünde Hafif Bir Tema Var

Profesyonel Kullanıcılar için Windows Sandbox

Windows 10'da artık yerleşik bir “Windows Sandbox” var. Her zaman istediğimiz her şey: ana bilgisayar işletim sisteminizi etkilemeden bir kabın içinde yazılımı çalıştırabileceğiniz entegre, yalıtılmış bir masaüstü ortamı. Sandbox'u kapattığınızda, sanal alandaki tüm yazılım ve dosyalar silinir. Yazılımı, Microsoft’un Hyper-V’inde olduğu gibi, bir konteynerle sınırlı tutmak için donanım tabanlı sanallaştırma kullanıyor.

Sandbox, Windows'un yalnızca Professional, Enterprise ve Education sürümlerinde kullanılabilir; bu nedenle, Home kullanıcılarının, sanal alanı yüklemek ve kullanmak için Home'dan Pro'ya yükseltme yapmak için ödeme yapmaları gerekir.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Sanal Alanını Kullanma (Uygulamaları Güvenle Test Etme)

Daha Az Dağınık Bir Varsayılan Başlat Menüsü

Microsoft, varsayılan Başlat menüsünü temizliyor. Varsayılan Başlat menüsü şimdi yalnızca tek bir sütundur ve daha basittir. Evet, mükemmel değil ve hala Candy Crush Saga'ya sahip – ama en azından bu oyun bir “Oynat” klasörüne gömülü.

Bu değişiklikleri mevcut bir bilgisayarda göremezsiniz. Ancak, yeni bir PC kullanmaya başladığınızda veya mevcut PC'nizde yeni bir kullanıcı hesabı kullanmaya başladığınızda, daha temiz bir Başlat menüsü göreceksiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi Başlat Menüsünü Daha Az Kötüleştirir

Daha temiz bir Başlat menüsüne sahip olmayı tercih ediyorsanız, varsayılan döşeme gruplarını daha hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Windows şimdi karo gruplarını sağ tıklatarak ve “Baştan Başla Grubu Çöz” seçeneğini belirleyerek seçmenize izin veriyor. Artık fayansları tek tek çıkarmak zorunda değilsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi 6 Tıklamada Crapware Fayanslarını Çıkarmanıza İzin Verir

Windows 10, Daha Fazla Yerleşik Uygulamayı Kaldırmanıza İzin Verir

Daha fazla yerleşik uygulamayı tamamen kaldırmak istiyorsanız, şimdi yapabilirsiniz. Windows 10 her zaman Solitaire, My Office ve Skype gibi bazı yerleşik uygulamaları kaldırmanıza izin verir, ancak artık 3D Viewer, Groove Müzik, Mail, Paint 3D ve daha fazlası gibi yerleşik uygulamaları da kaldırmanıza izin verir.

Bu, tüm uygulamaları kapsamaz. Örneğin, Edge tarayıcıyı veya Mağaza uygulamasını kaldırmanın hiçbir yolu yoktur. Ancak çoğu uygulamayı kaldırabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Sürümünde Yerleşik Uygulamaları Kaldırmanıza İzin Verecek

Cortana ve Arama Çubuğu Ayrılıyor

Windows 10, Cortana ile entegre bir arama çubuğuna sahiptir, ancak ayrılıyorlar. Nisan 2019 Güncellemesinde, arama çubuğu normal bir arama kutusu işlevi görür ve Windows görev çubuğunda ayrı bir Cortana simgesi vardır. Arama kutusunu görev çubuğunda bırakıp Cortana simgesini gizleyebilir veya arama kutusunu gizleyip Cortana'dan çıkabilirsiniz. Tabii ki, ikisini de gizleyebilirsiniz.

Arama arayüzü yeni bir başlangıç tasarımına sahiptir ve tıkladıktan sonra “Tüm”, “Uygulamalar”, “Belgeler”, “E-posta” ve “Web” gibi seçenekler sunar. Bu, Windows 10'un önceki sürümlerinden farklıdır; kutuya her tıkladığınızda Cortana'yı gösteren ve bu seçenekleri sunmak için bir arama yapmanızı bekleyen sayfalar.

Ne yazık ki, standart Windows arama çubuğu hala çevrimiçi arama sonuçlarını Bing ile entegre ediyor, bu yüzden sadece PC'nizi aramıyor. Daha fazla seçenek de var; arama çubuğundaki sonuçlar için Güvenli Arama'yı bile devre dışı bırakabilirsiniz ve Windows bir nedenle yetişkinlere yönelik içeriğin önizlemelerini gösterecektir.

Ancak bu, ilginç bir yol ve Cortana'nın alaka düzeyindeki bir düşüşe işaret ediyor – şimdi, arama çubuğunu görev çubuğunda bırakabilir ve Alexa'yı yerine koyarak Cortana simgesini devre dışı bırakabilirsiniz.

İLGİLİ: Cortana Windows 10'un Arama Çubuğunu Bırakıyor, Fakat Bing Kalıyor

Başlat Menüsü Tüm PC'nizin Dosyalarını Araştırıyor

Ancak Başlat menüsünün arama kutusu çok daha kullanışlı hale geliyor! Başlat menüsündeki dosya arama özelliği şimdi Windows arama dizinini kullanarak PC'nizin herhangi bir yerinde dosya arayabilir. Windows 10'un önceki sürümlerinde, yalnızca Belgeler, İndirilenler, Müzik, Resimler ve Videolar ve Masaüstünüz gibi kütüphaneleri aradı. Endeks sayesinde arama hala hızlı olacak.

Bu zarif bir çözüm ve çok mantıklı. Windows arama dizinleyicisi uzun süredir kullanılıyor ve bir nedenden ötürü Windows 10'un Başlat menüsü tarafından her zaman göz ardı edildi, ancak Microsoft sonunda ışığı gördü. Ayarlar uygulamasından hangi konumların endeksleneceğini ve aranacağını yapılandırabilirsiniz.

Bunu etkinleştirmek için, indeksleyicinin tüm PC'nizi aramasını sağlamak için Ayarlar> Ara> Windows'da Arama'ya gidin ve “Geliştirilmiş (Önerilen)” seçeneğini seçin. Sadece kütüphanelerinizi ve masaüstünüzü arayan “Klasik” indeksleme modu hala bir seçenek olarak mevcuttur. Arama konumlarını, Windows tarafından endeksli klasörleri seçmek için de özelleştirebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Sürümü Sonunda Başlat Menüsü Dosya Aramasını Onardı

Şifresiz giriş

Microsoft

Microsoft, “şifreleri olmayan bir dünya” izliyor. Artık çevrimiçi bir şifre olmadan bir Microsoft hesabı oluşturabilirsiniz. Bu hesap telefon numaranıza bağlı ve Microsoft, oturum açmaya çalıştığınızda size bir güvenlik kodu gönderecek.

Windows 10'un en son sürümünde, artık bu şifresiz hesaplarla Windows 10'a giriş yapabilir ve bilgisayarınızı güvenceye almak için bir PIN ya da diğer Windows Merhaba oturum açma özelliğini ayarlayabilirsiniz. Hesapta yazmanız gereken bir şifre yok.

Tabii ki, bu zorunlu değildir. Oluşturmanız gerekmeyen yeni ve isteğe bağlı bir hesap türüdür.

İLGİLİ: Microsoft, Windows 10'dan Başlayarak Parolaları Öldürmek İstiyor

Windows Update için Sistem Tepsisi Simgesi

Windows Update şimdi güncellemeler için bir bildirim (sistem tepsisi) simgesine sahiptir. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Gelişmiş Seçenekler seçeneklerine gidip, “Bilgisayarınızın güncellemeyi bitirmek için yeniden başlatılması gerektiğinde bir bildirim göster” seçeneğini etkinleştirebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, güncellemeler için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğinde görev çubuğunuzun bildirim alanında turuncu noktaya sahip bir Windows Update simgesi göreceksiniz. Bir tam ekran mesajından daha gerekli yeniden başlatma konusunda uyarılmanın daha iyi bir yolu; Kesinlikle.

İLGİLİ: Windows 10 Sistem Tepsisi Güncellemeler İçin Yeniden Başlatma Simgesini Alır

Yeni Bir Güncelleme Adlandırma Şeması (Şimdilik)

Vankherson/Shutterstock.com.

Microsoft, Windows 10'un güncelleme adlandırma düzenini değiştirmeye devam ediyor. Windows 10 Ekim 2018 Güncelleştirmesi, geliştirme sırasında Redstone 5 olarak adlandırıldı ve önceki dört de farklı sayıları olan “Redstone” sürümleriydi. Şimdi, işleri daha da kolaylaştırmak için, Nisan 2019 güncellemesi, 2019'un ilk yarısında piyasaya sürülmesi planlandığı gibi, 19H1 olarak adlandırıldı.

Microsoft, yeni adlandırma düzenini zaten terk ettiği ve bir dahaki sefere adı değiştirmek üzere olduğu durumlar dışında, kulağa basit geliyor. 19 10 sonrası sürümlerin Windows 10 ekibi ismini Azure ekibi ile aynı hizaya getirdiği için “Vanadyum” ve “Vibranium” olarak kodlanacağı bildirildi.

İLGİLİ: Windows 10 "Vanadyum" ve "Vibranium" için Hazır Olun

Konsoldaki Yakınlaştır (ve Daha Fazlası)

Windows 10'un konsolu şimdi yakınlaştırmanızı ve uzaklaştırmanızı sağlar. Sadece Ctrl tuşunu basılı tutun ve farenizle veya hareket tuşunuzla kaydırın. Varsayılan Consolas fontuyla, konsoldaki metin iyi ölçeklenir ve ne kadar yakınlaştırdığınızdan bağımsız olarak pikselli görünmez. Çerçevenin en boy oranı aynı kalır, böylece metin de farklı satırlara taşmaz.

Ayrıca ayarlayabileceğiniz bazı yeni deneysel konsol özellikleri de bulunmaktadır. Herhangi bir konsol penceresinin başlık çubuğunu sağ tıklayın, “Özellikler” i seçin ve bulmak için “Terminal” sekmesine tıklayın. Örneğin, metin girişi imlecinin rengini ve şeklini yapılandırabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi Konsola “Zoom” Özelliği Getiriyor

Daha Otomatik Sorun Giderme

Windows bir süredir sorun gidericilere sahipti, ancak bilgisayarınızda ne tür bir sorun olduğunu bilmek zorunda kaldı ve ardından doğru sorun gidericiye gidin. Şimdi sadece Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Sorun Giderme'ye gidebilirsiniz. Windows'un sorununuzu çözebileceğini düşündüğü önerilen sorun gidericilerin bir listesini göreceksiniz.

Aslında, Windows şimdi arka planda bazı sorunları otomatik olarak çözmeye çalışır. İşte Microsoft bu konuda ne diyor:

Microsoft, sorunsuz çalışmasını sağlamak için Windows aygıtınızdaki belirli kritik sorunları otomatik olarak çözebilir. Örneğin, kritik servisler için varsayılan ayarları otomatik olarak geri yükleyebilir, donanım yapılandırmanıza uyması için özellik ayarlarını yapabilir veya Windows'un normal çalışması için gereken diğer özel değişiklikleri yapabiliriz. Kritik sorun giderme otomatik olarak gerçekleşir ve kapatılamaz.

Windows arka planda da önerilen sorun giderme işlemlerini yapabilir. Bunun olup olmadığını kontrol etmek için, Ayarlar> Gizlilik> Teşhis ve Geri Bildirim'e gidin. Önerilen Sorun Giderme altında, “Sorunları çözmeden önce sor”, “Sorunları çözdüğünde söyle” veya “Sormadan benim için sorunları çöz” seçeneğini belirleyin. Varsayılan olarak, Windows 10 soracak şekilde ayarlanmıştır.

Tam Ekran Uygulamalarda Gizli Bildirimler

Windows 10'un bir sonraki güncellemesi, Odak Yardımı'ndaki bir iyileştirme sayesinde, videoları izlerken veya başka bir tam ekran uygulamasını kullanırken de bildirimleri gizleyebilir. Herhangi bir tam ekran oyun oynarken Focus Assist zaten bildirimleri gizleyebilir, ancak F11'e bastıktan sonra bir video oynatıcı, tam ekran elektronik sayfa veya web tarayıcısı olsun, herhangi bir uygulamayı kullanırken şimdi çalışabilir.

İLGİLİ: Windows 10'un Sonraki Güncellemesi, Videoları İzlerken Bildirimleri Gizleyecek

Not Defteri İyileştirmeleri, Bir Kez Daha

Evet, Microsoft Ekim Notu 2018 Güncellemesindeki tüm gelişmelerden sonra bile hala Not Defteri üzerinde çalışıyor.

Microsoft ayrıca Not Defteri'nin kodlamaları işleme biçiminde de değişiklikler yaptı. Durum çubuğu şimdi açık belgenin kodlamasını görüntüler. Notepad artık dosyaları, artık varsayılan olan bir Bayt Sipariş İşareti olmadan UTF-8 biçiminde kaydedebilir. Bu, Notepad'i UTF-8'in varsayılan olduğu web ile daha uyumlu hale getirir ve ayrıca geleneksel ASCII ile geriye doğru uyumludur.

Geçerli dosya değiştirilip kaydedilmediğinde, Not Defteri artık başlık çubuğunda bir yıldız işaretine sahip olacaktır. Örneğin, Example.txt adlı bir dosya üzerinde çalışıyorsanız ve bazı değişiklikler yapıyorsanız, başlık çubuğu dosyayı kaydedinceye kadar “* Example.txt” yazacaktır.

Yeni kısayollar da var. Yeni bir Not Defteri penceresi açmak için Ctrl + Shift + N tuşlarına, Farklı Kaydet iletişim kutusunu açmak için Ctrl + Shift + S tuşlarına veya geçerli Not Defteri penceresini kapatmak için Ctrl + W tuşlarına basın. Not Defteri, sisteminizde daha büyük bir MAX_PATH ayarladıysanız artık 260 karakterden daha uzun yollu dosyaları da kaydedebilir.

Ayrıca, Microsoft'a geri bildirim sağlayabilmeniz için Geri Bildirim Merkezi'ni Not Defteri kategorisine açacak yeni bir Yardım> Geri Bildirim Gönder seçeneği de vardır.

Diğer İyileştirmeler ve Değişiklikler

Microsoft hesabınızla birlikte Ayarlar uygulamasının “ana sayfasının” en üstünde bir başlık göreceksiniz ve bir nedenden dolayı Telefonunuz, Windows Update ve Microsoft Rewards gibi genel görevlere bağlantılar.

Microsoft

Emoji 12'nin resmi sürümü Mart 2019'da geliyor ve Microsoft Windows 10'a hazırlık aşamasında yeni emoji ekledi. Her zamanki gibi, Windows + tuşlarına basabilirsiniz. (dönem) emoji panelini Windows 10'un herhangi bir yerinde açmak için. Ayrıca dokunmatik klavyede de bulunur.

Windows 10 şimdi de emoji seçicideki kaomojiyi destekliyor. Kaomoji, “yüz karakterlerine” karşılık gelen Japonca bir terimdir. Örneğin, (╯ ° □ °) ╯︵ ┻━┻ popüler bir kaomojidir.

Ayrıca, emoji panelini açtığınızda, hareket etmek için tıklayabilir veya dokunup sürükleyip bırakabilirsiniz.

Dosya Gezgini şimdi varsayılan olarak “uygun tarihler” gösteriyor. Böylece, “1/23/2019” gibi tarihler yerine, “Dün”, “Salı”, “11 Ocak” ve “16 Şubat 2016” gibi tarihler göreceksiniz.

Bunu, Dosya Gezgini penceresindeki sütunların üst kısmına sağ tıklayarak ve “Kolay tarihler kullan” seçeneğinin işaretini kaldırarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlem size eski biçimi geri verecektir.

Depolama Ayarları sayfası da biraz yeniden tasarlandı. Alanınızın kullanım şeklinin bir dökümünü görmek için Ayarlar> Sistem> Depolama bölümüne gidin. Boş alan kazanmanıza yardımcı olacak eylemleri bulmak için her bir kategoriyi tıklayabilirsiniz.

Ayarlar> Saat ve Dil> Tarih ve Saat ekranı, saatinizi bir internet saat sunucusuyla hemen senkronize etmek için "Şimdi Eşitle" düğmesini alıyor. Ayrıca, saatin en son ne zaman senkronize edildiğini ve sisteminizin o andaki internet saat sunucusunun adresini de gösterir. Bu, eğer zamanınız bir nedenden dolayı yanlışsa, örneğin, Windows, DST için saatinizi doğru bir şekilde değiştirmezse, yardımcı olur.

Ayarlar uygulaması artık Ethernet bağlantıları için gelişmiş IP ayarlarını yapılandırabilir. Örneğin, statik bir IP adresi yapılandırabilir veya favori DNS sunucunuzu ayarlayabilirsiniz. Önceden, bu Denetim Masası'nı kullanarak gerekli. Ayarlar> Ağ ve İnternet> Ethernet'e gidin, Ethernet bağlantı adınızı tıklayın ve bu seçenekleri bulmak için IP ayarları altındaki “Düzenle” yi tıklayın.

Windows Update, Yıldönümü Güncellemesinden bu yana “Etkin Saatlere” sahiptir. PC'nizi kullanırken Windows'a söyleyebilirsiniz ve bu saatler içinde PC'nizi otomatik olarak yeniden başlatmaz.

Nisan 2019 Güncellemesinde, yeni bir “Etkinliği temel alarak bu cihazı aktif saatlerini otomatik olarak ayarla” ayarını etkinleştirebilirsiniz ve Windows etkin saatlerinizi otomatik olarak ayarlayacaktır; Bu seçenek Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Aktif Saatleri Değiştir bölümünde bulunabilir.

Bilgisayarınızda internet bağlantısı olmadığında görünen küre şeklinde yeni bir simge var. Bu Ethernet, Wi-Fi ve hücresel veri bağlantıları için önceki bireysel simgeleri değiştirir.

Windows artık bir mikrofon durumu simgesine de sahip. Bir uygulama mikrofonunuzu kullanırken bu bildirim bildiriminizde görünür. Hangi uygulamanın mikrofonunuzu kullandığını görmek için farenin üzerine getirebilirsiniz. Ayarlar> Gizlilik> Mikrofon ekranını açmak için tıklayın.

Microsoft

Windows 10'un yerleşik antivirüs ve güvenlik uygulaması olan Windows Güvenlik uygulaması artık yeniden tasarlanmış bir “Koruma Geçmişi” bölmesine sahiptir. Tespit edilen tehditler ve mevcut eylemler hakkında daha fazla bilgi gösterir. Örneğin, Windows Defender virüsten koruma yazılımı tarafından algılanan tehditlere ek olarak, Denetimli Klasör Erişimi tarafından başlatılan blokları da gösterir.

Windows Güvenliği artık yeni bir “Koruma Koruması” seçeneğine de sahip. Etkinleştirildiğinde, bu ayar önemli güvenlik ayarlarını korur. Örneğin, siz uygulamayı açıp değişiklikleri yapmazsanız, Windows Güvenlik uygulaması tarafından kontrol edilen seçeneklerin çoğunda yapılan değişiklikleri sınırlar. Bu, programların arka planda değiştirmelerini önler. Bu ayarı etkinleştirmek için, Windows Güvenliği> Virüs ve Tehdit Koruması> Virüs ve Tehdit Koruması Ayarları'na gidin.

Görev Yöneticisi'nde varsayılan bir sekme ayarlayabilirsiniz. Görev Yöneticisi'ni her başlattığınızda bu sekme açılacaktır. Bunu yapmak için Görev Yöneticisi'nde Seçenekler> Varsayılan Sekmeyi Ayarla'yı kullanın.

Görev Yöneticisi artık sisteminizdeki işlemlerle ilgili yüksek DPI farkındalığını gösterir, böylece hangi uygulamaların yüksek DPI ekranlarıyla düzgün çalışacağı hakkında daha fazla bilgi görebilirsiniz. Bu seçeneği bulmak için Görev Yöneticisi'ni açın, Ayrıntılar sekmesini tıklayın, listenin en üstündeki başlıkları sağ tıklayın, “Sütunları Seç” i tıklayın ve listede “DPI Farkındalığı” seçeneğini işaretleyin ve “Tamam” ı tıklayın.

Microsoft ayrıca varsayılan olarak “Uygulamalar için Ölçeklemeyi Düzelt” seçeneğini de etkinleştiriyor. Bu, yüksek DPI ekranlardaki bulanık uygulamaları düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bu, Nisan 2018 Güncelleştirmesi’nde Windows 10’a eklendi, ancak Microsoft muhafazakar olması için varsayılan olarak devre dışı bıraktı.

Oturum açma ekranı artık Microsoft'un yeni “Fluent Design System” ile harmanlanacak “akrilik” bir arka plana sahip. Önceden, daha fazla bulanıklığı vardı – farklı bir görsel efekt.

Fluent Design'dan bahsetmiş olmakla birlikte Microsoft, Microsoft Edge’in bağlam menülerine ve işletim sisteminin diğer bölümlerine de gölge ekliyor.

Başlat menüsünün tasarımı da biraz değiştirildi. Menülerde daha fazla "Akıcı Tasarım" dokunuşları ve ikonları var. Örneğin, menüdeki Uyku, Kapat ve Yeniden Başlat seçeneklerinde artık simgeler bulunur.

Ayarlar> Hesaplar> Oturum Açma Seçenekleri'ndeki Windows Merhaba seçenekleri yeniden tasarlandı. Tüm mevcut oturum açma seçenekleri artık tek bir listede ve her seçeneğin altında bir açıklaması var.

Artık Windows Hello'yı, doğrudan Ayarlar uygulamasından bir fiziksel güvenlik anahtarıyla (YubiKey gibi) çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Microsoft

Eylem Merkezi'ndeki hızlı eylemler altındaki parlaklık karosu artık bir kaydırıcı, ekranınızın parlaklık seviyesini hızlıca değiştirmenizi çok daha kolay hale getiriyor. Artık hızlı bir işlem döşemesine sağ tıklayıp, Ayarlar uygulamasını da açmadan döşemelerinizi kenar çubuğundan hemen düzenlemek için “Hızlı İşlemleri Düzenle” yi seçebilirsiniz.

Dokunmatik klavye şimdi daha fazla simge girmenize izin veriyor. Onları bulmak için, sembol ve sayıları görmek için eski “& 123” düğmesine ve ardından yeni sembollere dokunarak ek. Sembollere bakın. Bu semboller de emoji seçiciye entegre edilmiştir.

Microsoft

Aynı dokunmatik klavye artık her bir tuşun etrafındaki hedefleri dinamik olarak ayarlayarak daha doğru bir şekilde yazmanıza yardımcı oluyor. Yani, sık sık bir harf sola veya sağa hafifçe vurarak yanlış yazarsanız, öğrenir. Bu görünmez bir şekilde, başlık altında gerçekleşir.

Windows şimdi imleç rengini ve boyutunu seçmenize izin veriyor. İmleci büyütebilir ve rengini değiştirerek görmeyi kolaylaştırırsınız. Kullanılabilir seçenekleri görmek için Ayarlar> Erişim Kolaylığı> İmleç ve İşaretçi bölümüne gidin.

Daha Fazla Değişiklik!

Bu Windows 10 sürümlerinde her zaman tonlarca yeni değişiklik vardır. Bu bile tam bir liste değil! Ancak burada birkaç tane daha var:

 • Uygulama Güncellemeleri : Her zamanki gibi, Windows'taki çeşitli uygulamalar güncellendi. Örneğin, Snip & Sketch uygulaması, bunlara kenarlık ekleme ve bunları yazdırma yeteneği de dahil olmak üzere ekran görüntüleriyle çalışmak için daha fazla seçeneğe sahiptir. Artık bir zamanlayıcıda gecikmeli ekran görüntüleri ve ayrı pencerelerin ekran görüntülerini alabilir. Yapışkan Notlar 3.0 kullanılabilir ve notlarınızı bilgisayarlar arasında senkronize eder. Posta ve Takvim uygulamasında artık Microsoft Yapılacaklar'ı açmak için bir gezinme düğmesi bulunur. Oyun Çubuğu yerleşik bir galeriye sahiptir, böylece doğrudan Oyun Çubuğu arayüzünden ekran görüntülerini ve videoları görebilirsiniz. Office uygulaması, yeni Office.com deneyimine dayanarak yeniden tasarlandı. Bilgisayarınızda Office uygulamalarını başlatmanıza, olmayan uygulamaları yüklemenize ve en son kullanılan Office belgelerini bulmanıza yardımcı olur.
 • Cortana + Microsoft Yapılacaklar : Cortana, şimdi hatırlatıcılarınızı ve görevlerinizi Microsoft Yapılacaklar'daki listelere ekler. Bu yüzden Cortana'ya alışveriş listenize süt eklemesini söylediğinizde, Microsoft'un Yapılacaklar uygulamasındaki "Bakkal" listesinde Milk'in göründüğünü göreceksiniz.
 • Tutarlı Ekran Parlaklığı : Bir şarj cihazına taktığınızda ekranın parlaklığı otomatik olarak değişmez. Önceden, ekranınızın parlaklığını düşürmüş olabilirsiniz ve taktığınızda daha parlak olabilir. Artık, taktığınız zaman bile, tercih ettiğiniz parlaklığı otomatik olarak hatırlayacaktır.
 • Klasör İndirme Sıralaması : Windows 10'un İndirilenler klasörü, en son indirilen klasörlerinizi en üste yerleştiren varsayılan olarak “en son” a göre sıralanır. Bu her zaman bir seçenek olmuştur, ancak varsayılan değildi. Varsayılan bir sıralama yöntemi seçtiyseniz, mevcut ayarınız değişmez.
 • Disk Temizleme Uyarısı : Disk İndirme aracı, “İndirilenler” seçeneğine tıkladığınızda bir uyarı görüntülüyor, bunun kişisel indirme klasörünüz olduğunu ve içindeki tüm dosyaların kaldırılacağını belirten bir uyarı görüntülüyor.
 • Windows Update Yeniden Başlıyor : Windows Update artık daha uygun bir süre beklemek yerine güncellemeleri yükledikten sonra bilgisayarınızı hemen yeniden başlatabilir. Bu, isterseniz isterseniz etkinleştirebileceğiniz isteğe bağlı bir ayardır ve Windows Update varsayılan olarak daha düşünceli olacaktır.
 • Başlat Menüsü Güvenilirlik İyileştirmeleri: Başlat menüsü daha güvenilir hale geliyor. Başlat, daha önce ShellExperienceHost.exe işleminin bir parçasıydı, ancak şimdi kendi işlemi: StartMenuExperienceHost.exe. Ana ShellExperienceHost.exe işleminde bir sorun çıkarsa, Başlat menüsü hala yanıt vermelidir. Bu, Microsoft'un Başlat menüsündeki sorunları ayıklamasını kolaylaştıracaktır.
 • Yerel RAW Desteği : Microsoft, Windows 10'a profesyonel fotoğrafçılar tarafından sıkça kullanılan RAW resim formatı için yerel destek ekliyor. Microsoft Mağazasını açın ve kullanmak için "Raw Image Extension" paketini yükleyin. Bu, Dosya Gezgini'nde RAW dosyalarının küçük resimlerini, önizlemelerini ve meta verilerini etkinleştirir. RAW görüntüleri, paketi yükledikten sonra Fotoğraflar gibi uygulamalarda da görüntüleyebilirsiniz.
 • Ayarlarda Yazı Tipi Yönetimi : Yazı tipi yönetimi iyileştirildi. Artık font dosyalarını yüklemek için Ayarlar> Yazı Tipleri sayfasına sürükleyip bırakabilirsiniz. Yazı tipi yüzlerini ve ayrıntılarını görüntülemek veya bir yazı tipini buradan kaldırmak için bu sayfadaki bir yazı tipini tıklayabilirsiniz. (Bu yazı tipini tek bir kullanıcı için yükler. Sistem genelinde yüklemek için normalde bir yazı tipi dosyasını sağ tıklatın ve “Tüm Kullanıcılar İçin Yükle” yi seçin.)
 • Pano Geçmişi Yeniden Tasarımı : Ekim 2018 Güncellemesinde eklenmiş olan Pano Geçmişi görüntüleyici, daha kompakt bir tasarıma sahiptir. Açmak için Windows + V tuşlarına basın.
 • Kolaylaştırılmış PIN Sıfırlamaları : Windows 10'da bir PIN ile oturum açtığınızda, “PIN'imi Unuttum” bağlantısını tıklayabilirsiniz ve PIN'inizi doğrudan karşılama ekranından sıfırlamak için yeni ve düzenli bir arayüz görürsünüz.
 • Görev Çubuğunun Atlama Listelerindeki Renkler : Windows’a, görev çubuğunda vurgu renginizi Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler’den göstermesini söylerseniz, görev çubuğunuzdaki bir simgeyi sağ tıklattıktan sonra görünen atlama listeleri de seçtiğiniz rengin temalı olacak .
 • Linux için Windows alt: Linux'un wsl komut satırı aracı için Windows alt şimdi de dahil olmak üzere yeni seçenekler vardır --import ve --export ithal ve tar arşivi dosyalarını kullanarak Linux dağıtımlarını ihracat için seçenekler. Microsoft ayrıca işleri birleştiriyor – wsl komutu şimdi wslconfig komutundan gelen seçenekler içeriyor ve Microsoft, wsl komutunu ileride yalnızca komut satırı seçenekleriyle güncellemeyi planlıyor.
 • FLS Slot Sınırı Artışı : Microsoft, Windows 10'un FLS (Fiber Yerel Depolama) yuvası tahsis limitini yükseltti. Bu, özellikle DAW'lerine (dijital ses iş istasyonları) daha fazla benzersiz eklenti yükleyebilecek müzisyenler için kullanışlıdır. Bu, yüzlerce veya binlerce benzersiz DLL dosyası yüklemek isteyen herhangi bir uygulamaya yardımcı olacaktır.
 • Anlatıcı İyileştirmeleri : Anlatıcı, geçerli, sonraki ve önceki cümleleri okumak için talimat verebileceğiniz bir “Cümle Oku” özelliğine sahiptir. Anlatıcı aynı zamanda Google Chrome ile de daha iyi çalışır; bu da Microsoft Edge’in bir gün Google Chrome’un temelini oluşturan açık kaynaklı yazılım olan Chromium’a dayanacağını düşünür. Artık yazmaya başladığınızda Caps Lock tuşu açıksa, Anlatıcı sizi bile uyarır. Ayrıca, Anlatıcı'yı her açtığınızda görünen yeni bir “Anlatıcı Ana Sayfası” arayüzü de vardır.
 • Bu Bilgisayarı Sıfırla Yeniden Tasarla : Bilgisayarınızı orijinal durumuna sıfırlayan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” arabirimi biraz yeniden tasarlandı ve şimdi daha az tıklaması gerekiyor.
 • Insider Settings Redesign : Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Insider Programındaki Windows Insider ayarları da düzenlenmiş ve sadeleştirilmiş ancak aynı seçenekler hala orada.
 • Bildirim Alanındaki Ses Aynı Kalıyor : Daha önce 19H1'in Insider sürümlerinde Microsoft, ses simgesi sistem tepsisinin Ayarlar uygulamasında Ses sayfasını açmasını sağlamayı denedi. Bu değişiklik geri alındı ve birim simgesinin içerik menüsündeki seçenek artık klasik masaüstü birim karıştırıcı penceresini açacak.
 • Halkım : Microsoft, Windows 10'un “İnsanlarım” özelliğini bir noktada öldürebilir, ancak bu resmi olarak onaylanmamıştır.

Diğer yeni özellikler işletim sistemi genelinde ek dil desteği içerir. Örneğin, SwiftKey'nin yazma zekası şimdi İngilizce (Kanada), Fransızca (Kanada), Portekizce (Portekiz) ve İspanyolca (ABD) dillerini desteklemektedir. Vietnamca yazıyorsanız, dokunmatik klavye artık Vietnamca Teleks ve Sayı tuşlarına dayalı (VNI) klavyeleri destekliyor. Windows şimdi ayrıca, ağırlıklı olarak Batı Afrika'da yaşayan Fulani halkının dili olan ADLaM belgelerini ve web sayfalarını destekleyen bir Ebrima yazı tipi içermektedir.