Windows 10 PC'nizi Uzaktan Nasıl Kilitleyebilirsiniz

Android ve Apple, insanlara gadget'larınızı uzaktan izlemeleri ve devre dışı bırakmaları için bir yol verdi. Microsoft, ayrıca, Windows 10'daki “Aygıtımı Bul” özelliğini kullanarak Windows PC'nizi izlemenizi ve kilitlemenizi sağlayarak kulübe katıldı.

Cihazımı Bul, kaybolduğunda veya çalındığında bulmanıza yardımcı olmak için cihazınızın konum verilerini kullanır. Aynı servisi, cihazın kilitli olduğundan ve kimsenin kullanamayacağından emin olmak ve ayrıca insanların size nasıl geri getirebileceği hakkında bilgi görüntülemek için kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için cihazın birkaç gereksinimi karşılaması gerekir:

  • İnternete bağlı olmalıdır.
  • PC'de Cihazımı Bul'u zaten etkinleştirmiş olmalısınız.
  • Aygıtta yönetici ayrıcalıklarına sahip ve bir Microsoft hesabı olan bir hesabınız olmalıdır. Bunu yerel bir kullanıcı hesabıyla yapamazsınız

 

Cihazınızın bu kriterleri karşıladığını varsayarak, Cihazımı Bul'un nasıl kullanılacağına bir göz atalım.

Windows 10 PC'nizi Uzaktan Nasıl Kilitleyebilirsiniz

 

Bir web tarayıcısını Microsoft hesap sayfasına açın, şifrenizi girin ve ardından “Giriş Yap” ı tıklayın.

Ana sayfadan, kilitlemek istediğiniz cihazın altındaki “Ayrıntıları Göster” bağlantısını tıklayın.

Sonraki sayfada, “Cihazımı Bul” u tıklayın.

Cihazınızın konumu, beklemediğiniz bir yerde olduğunu gösteriyorsa, cihazınızı kilitlemeye başlamak için “Kilitle” ye tıklayın.

Cihazınızı kilitlemek, aktif kullanıcıların oturumunu kapatır ve yerel kullanıcı hesaplarını devre dışı bırakır. Sonrakine tıkla."

Bir sonraki ekranda, insanların cihazınızı iade etmesine yardımcı olmak için özelleştirilmiş bir mesaj ayarlayabilirsiniz. Birisi açıldığında mesaj, cihazınızın kilit ekranında görünür.

Daha sonra, hesabınızın tehlikeye girdiğini düşünüyorsanız, şifrenizi güvenli tarafta olacak şekilde değiştirmenizi öneririz. Cihazınızı bulduktan sonra, PC'nizin yönetici hesabını kullanarak oturum açabilirsiniz.