Windows 10 Şimdi 12-16 GB Daha Fazla Depolama Alanı Gerektirir

Microsoft, Windows 10'un minimum depolama gereksinimini 32 GB'a çıkardı. Önceden, 16 GB ya da 20 GB idi. Bu değişiklik, Windows 10'un 1903 veya 19H1 sürümü olarak da bilinen Mayıs 2019 Güncellemesini etkiler.

Bu detaylar Microsoft'un minimum donanım gereksinimleri web sayfasından gelmektedir. İlk olarak Pureinfotech tarafından tespit edildiler ve Thurrott tarafından dikkatimizi çekti.

Bu güncelleştirmeden önce, 32 bit Windows sürümleri için aygıtınızda en az 16 GB depolama alanı varken, 64 bit Windows sürümlerinde 20 GB bellek gerekir. Şimdi, her ikisi de 32 GB gerektirecek.

Microsoft'un bu değişikliği neden yaptığı tam olarak belli değil. Mayıs 2019 Güncelleştirmesi şimdi güncellemeler için PC'nizin 7 GB'lık depolama alanını saklar, bu nedenle genel olarak daha fazla yer kaplayabilir.

Yine de dürüst olalım: Windows 10 için her zaman 16 GB'dan daha fazla alan istediniz. Microsoft, Windows 10'dan önce, Windows 8 gibi, az miktarda depolama alanı olan tabletlerde ve hafif dizüstü bilgisayarlarda çalışmasını istedi. Bu hafif cihazlar genellikle sıkıştırılmış bir işletim sistemine sahipti ve Windows 10'a yükseltme konusunda sorun yaşıyordu.

Bu büyük bir değişiklik gibi gözükse de, aslında değil. Bu kadar miktarda depolama alanına sahip cihazlardan kaçınmalısınız, çünkü Windows 10 ile iyi çalışmayacaklardı. Şimdi, Microsoft bunu resmi yapıyor. Microsoft'un PC iş ortakları, artık 32 GB dahili depolama alanına sahip dizüstü ve tabletleri satmaya çalışamıyor. Alışveriş yapanlar için bu iyi bir haber.

Windows 10 çalıştıran 32 GB'den daha az depolama alanına sahip mevcut bir bilgisayarınız varsa, cihazınıza ne olduğundan emin değiliz. Mayıs 2019 Güncelleştirmesi (sürüm 1903.) için bir güncelleme alamayabilir. Bu, Microsoft'a bağlıdır.

İLGİLİ: Windows 10'un Mayıs 2019 Güncellemesinde Yeni Her Şey