Windows 10 Sonunda Linux Dosyalarına Kolay Erişim Sunacak

Windows 10’un Nisan 2019 Güncelleştirmesi uzun zamandır beklenen bir özellik getiriyor: Linux için Windows Subsystem (WSL) dosyalarına Dosya Gezgini'nden veya komut satırından kolayca erişmek, görüntülemek ve hatta değiştirmek için destek.

Önceden, Linux dosyalarınızı AppData klasörünüzde bulmak mümkündü, ancak Microsoft buna karşı uyardı. Dosyaları burada değiştirmek işleri bozar. Şimdi, bu dosyalara Windows araçlarıyla erişmenin daha kolay ve resmi bir yolu var;

Microsoft'un Craig Loewen nasıl çalıştığını anlatıyor: Bu dosyalara doğrudan erişmek yerine, Windows arka planda WSL yazılımının bir parçası olarak bir Plan 9 sunucusu çalıştırıyor. Windows 10'da “istemci olarak görev yapan ve Plan9 sunucusuyla konuşan bir Windows hizmeti ve sürücüsü var.” Bu sunucu dosya işlemlerinizi çevirir ve dosya izinleri gibi Linux meta verilerini işler, Windows'ta bir dosyaya erişirken bile her şeyin düzgün çalışmasını sağlar aracı. Ama bu sadece arka planda gerçekleşen karmaşık şeylerdir ve bunu düşünmek zorunda değilsiniz.

Bir Dosya Gezgini penceresini doğrudan geçerli dizinde bir Linux kabuk ortamından açabilirsiniz. Sadece aşağıdaki komutu Bash kabuğuna yazın:

explorer.exe .

Buradan normal olarak dosyalarla çalışabilirsiniz. Sürükle ve bırak özelliğini kullanın, kopyalayın ve yapıştırın ya da değiştirmek için doğrudan Windows uygulamalarında açın.

Microsoft

Microsoft bunun gelecekte nasıl çalışacağını değiştirebilir. Ancak, şimdilik, bir Linux dağıtımının dosyalarına erişmek için bir Explorer penceresine aşağıdaki yolu da yazabilirsiniz:

\wsl$<running_distro_name>

Başka bir deyişle, Ubuntu'nun Bash kabuğunu kullanıyorsanız, şunu yazmanız gerekir:

\wsl$Ubuntu

Bu elbette komut satırından da çalışır. PowerShell'de veya Komut İstemi'nde, cd \wsl$Debian komutu kurulu Debian sisteminizin kök dizinine geçer.

Microsoft

Linux kullanıcıları için Windows Subsystem bu özelliği uzun zamandır istiyor. Microsoft, Rich Turner, 2016 yılında, insanları günde en az iki veya üç kez Dosya Gezgini'nde Linux dosyalarına erişmemeleri konusunda uyarması gerektiğini yazdı. Şimdi, nihayet bir şeyleri kırma riski olmadan bu dosyalarla çalışmanın bir yolu var.

İLGİLİ: Windows 10'un Nisan 2019 Güncellemesinde Yeni Her Şey