Windows 10 üzerinde bir oyun hangi GPU kullanır?

Windows 10 artık bir oyunun veya başka bir uygulamanın hangi GPU'yu Ayarlar uygulamasından doğrudan kullandığını seçmenize izin veriyor. Önceden, bunu denetlemek için NVIDIA Denetim Masası veya AMD Catalyst Control Center gibi üreticiye özel araçlar kullanmanız gerekiyordu.

Bu özellik, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ne eklendi. Grafik Ayarları seçeneğini görmüyorsanız, henüz güncellemeyi yüklemediniz.

İLGİLİ: Her şey Windows 10'un Nisan 2018'deki Güncelleştirmesi, Şimdi Yeni

GPU’ya Uygulama Atama

GPU'ya bir uygulama atamak için, Ayarlar> Sistem> Ekran'a gidin. Aşağı kaydırın ve “Grafik Ayarları” bağlantısını tıklayın.

 

Yapılandırmak istediğiniz uygulamayı seçin. Bir .exe dosyasıyla bir oyun veya geleneksel masaüstü uygulaması seçmek için, kutudan “Klasik uygulama” yı seçin, “Gözat” düğmesine tıklayın ve ardından sisteminizde .exe dosyasını bulun. Çoğu uygulamanın .exe dosyaları muhtemelen Program Files klasörlerinizden birinde olabilir.

Yeni bir Evrensel uygulama seçmek istiyorsanız, kutudan “Evrensel Uygulama” yı seçin, listeden uygulamayı seçin ve ardından “Ekle” düğmesine tıklayın. Bu uygulamalar genellikle Microsoft Store'dan yüklenir ve .exe dosyalarına sahip değildir. Genellikle Evrensel Windows Platformu veya UWP uygulamaları denir.

Eklediğiniz tüm uygulamalar Grafik Ayarları sayfasındaki bir listede görünür. Eklediğiniz uygulamayı seçin ve ardından “Seçenekler” düğmesine tıklayın.

İstediğiniz GPU'yu seçin. “Sistem varsayılanı”, tüm uygulamalar için kullanılan varsayılan GPU'dur; “Güç tasarrufu”, düşük güçlü GPU'yu (genellikle Intel Graphics gibi yerleşik video) ifade eder ve “Yüksek performans”, yüksek güçlü GPU'yu ifade eder (genellikle bir AMD veya NVIDIA gibi birinden ayrı grafik kartı).

Her bir ayar için kullanılan kesin GPU'lar burada pencerede görüntülenir. Sisteminizde yalnızca bir GPU varsa, hem “Güç tasarrufu GPU” hem de “Yüksek performanslı GPU” seçeneklerinde aynı GPU adını göreceksiniz.

İşiniz bittiğinde "Kaydet" i tıklayın. Oyun veya uygulama şu anda çalışıyorsa, değişikliklerin yürürlüğe girmesi için yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bir Uygulamanın Kullanmakta Olan GPU Nasıl Kontrol Edilir

Bir oyunun hangi GPU'yu kullandığını kontrol etmek için Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler bölmesindeki “GPU Motoru” sütununu etkinleştirin. Bir uygulamanın hangi GPU numarasını kullandığını göreceksiniz. Hangi GPU'nun Performans sekmesinden hangi numarayla ilişkilendirildiğini görebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows Görev Yöneticisi'nde GPU Kullanımı Nasıl İzlenir?