Windows 10, VR Kulaklıklarında Masaüstü Uygulamaları Çalıştırmanıza İzin Verecek

Microsoft

Microsoft, hala Windows 10’un 19H1 olarak da bilinen Nisan 2019 Güncellemesini parlatıyor. En son geliştirme sürümünde, şimdi Mixed Reality kulaklığın sanal ortamında masaüstü (Win32) uygulamalarını başlatabilirsiniz.

Bu özellik, Microsoft'un 1 Şubat 2019'da duyurduğu 18329 numaralı Insider önizleme yapısının bir parçasıdır. Windows Karışık Gerçeklik kulaklığınız varsa, şimdi Karışık Gerçeklik ortamında klasik bir Windows masaüstü uygulamaları başlatabilirsiniz. 3B görünümünde, pencere bölmeleri gibi yüzecekler, tıpkı bugün Market'teki Universal Windows Platform (UWP) uygulamaları gibi.

İşte Microsoft nasıl çalıştığını söylüyor:

Bu özelliği kullanmak için, Pinler Paneli'ni [Karışık Gerçeklikte] getirin, ardından “Klasik Uygulamalar (Beta)” adlı bir klasör bulacağınız tüm uygulamalara gidin. Bu klasörde, Masaüstü (Win32) uygulamalarını seçebilir ve başlatabilirsiniz.

Microsoft

Bu oldukça havalı olsa da, kesinlikle pratik değil. Günümüzün sanal gerçeklik kulaklıkları oldukça düşük çözünürlüklü panellere sahiptir ve gözleriniz yakınlaştığında pikselleri görebilirsiniz – bu “ekran kapısı efekti” dir. Ancak gelecekteki süper yüksek çözünürlüklü bir kulaklık seti potansiyel olarak mükemmel bir çalışma alanı sağlayabilir. Windows Karışık Gerçeklik şimdi bu gelecek için hazır.

İLGİLİ: Windows 10'da Karışık Gerçeklik Nedir ve Bir Kulaklık mı Satın Almalısınız?

Bu en son sürüm ayrıca yeni arama arayüzünde "en iyi uygulamalar" içeriyor. Arama görünümünü açtığınızda, Windows, arama görünümünün en üstünde en çok kullandığınız uygulamaları önerir.

Microsoft

Windows 10'un dokunmatik klavyesi artık Batı Afrika’daki Fulani halkının kullandığı ADLaM komut dosyasını ve Oklahoma’daki Osage Nation tarafından kullanılan Osage komutunu da destekliyor.

İLGİLİ: Windows 10'un Nisan 2019 Güncellemesinde Yeni Her Şey