Windows 10 Yapınızın Sona Erme Süresinin Ne Zaman Kontrol Edileceği

Insider Preview, Windows 10'da oluşturulan yerleşik bir “saatli bomba” özelliğine sahip. Her birinin son kullanma tarihi var ve Windows sonunda bu tarihten sonra tamamen önyüklenmeyi reddedecek. İşte bunun ne zaman olacağını nasıl kontrol edeceğiniz.

Windows 10 Derlemesi Süresi dolduğunda Ne Olur?

Bu, yalnızca Windows 10'un dengesiz Insider Preview sürümleri için geçerlidir. Windows 10'un kararlı sürümleri, Microsoft'un güvenlik düzeltme ekleriyle güncelleştirmeyi bırakması durumunda bile "süresinin dolmasına" asla izin vermez.

Bir Windows 10 derlemesinin süresi dolduğunda, Microsoft süresi geçmiş bir derleme kullandığınızı belirten bir uyarı göreceğinizi söylüyor. Uyarı günde bir kez tekrar belirecek ve ayrıca UAC (Kullanıcı Erişim Kontrolü) uyarılarını da göreceksiniz. Önceki raporlar, Windows 10'un süresi dolduktan sonra her üç saatte bir yeniden başlatılacağını söyledi, bu nedenle Microsoft sona erme işlemini daha az sinir bozmuş olabilir.

Geçmişte, Microsoft, süresi dolmuş yapıların son kullanma tarihinden iki hafta sonra önyükleme yapmayacağını belirtti. Bilgisayarınızı bir kez daha kullanmak için, daha yeni bir Windows sürümü veya süresi dolmayacak eski bir sabit yapı yüklemeniz gerekir.

Microsoft, insanların Windows 10'un eski ve dengesiz sürümleriyle kalmalarını engellemek için bu sürümlerin süresi doluyor. Windows 10'un bu sürümleri sınama amacıyla kullanıma sunuldu ve önceden düzeltilmiş birtakım hataları olan eski bir yapıyı test etmenin hiçbir anlamı yok.

Son Kullanma Tarihi Nasıl Kontrol Edilir

Son kullanma tarihini winver başvurusundan kontrol edebilirsiniz. Açmak için, Windows tuşuna basın, Başlat menüsüne "winver" yazın ve Enter tuşuna basın. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basabilir, içine “winver” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Bu iletişim kutusu, Windows 10'unuz için kesin son kullanma tarihini ve saatini gösterir. Son kullanma tarihinden önce Windows 10'dan daha yeni bir Insider sürümüne güncellemelisiniz (veya önceki bir kararlı yapıya geri dönmelisiniz).

Winver iletişim kutusu ayrıca, kullanmakta olduğunuz kesin Windows 10 yapısını da gösterir. Bu bilgiler ayrıca Ayarlar uygulamasında da bulunabilir.

İLGİLİ: Windows 10 Insider Önizlemelerini Kullanmalısınız?