Windows 10'da Büyük / Küçük Harfe Duyarlı Dosya ve Klasör Adlarını Etkinleştirme

Windows 10, artık Linux ve diğer UNIX benzeri işletim sistemleri gibi isteğe bağlı büyük / küçük harfe duyarlı bir dosya sistemi sunuyor. Bu özelliği etkinleştirirseniz, tüm Windows süreçleri büyük / küçük harfe duyarlı dosyaları ve klasörleri doğru şekilde kullanır. Diğer bir deyişle, "dosya" ve "Dosya" iki ayrı dosya olarak görürler.

Bu Nasıl Çalışır?

Bu, dizin bazında etkinleştirebileceğiniz bir NTFS dosya sistemi özelliğidir. Tüm dosya sisteminize uygulanmaz, bu nedenle geliştirme amacıyla kullandığınız belirli klasörler için büyük / küçük harf duyarlılığını etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'nde büyük / küçük harf duyarlılığı eklendi. Bundan önce, Windows klasörlerini, Windows için Linux için Alt Sistem olarak da bilinen Bash içinde büyük / küçük harfe duyarlı hale getirmek mümkündü. Bu Linux ortamında iyi çalıştı, ancak normal Windows uygulamalarını karıştırdı. Bu artık bir dosya sistemi seviyesi özelliğidir, yani tüm Windows uygulamaları bu klasörde büyük / küçük harfe duyarlı bir dosya sistemi görecektir.

Bu özellik, komut satırından çalıştırmanız gereken fsutil.exe komutuyla etkinleştirilir. Bunu bir Komut İstemi veya PowerShell penceresinden yapabilirsiniz. Varsayılan ayarlarda, Linux ortamında oluşturduğunuz klasörler de otomatik olarak büyük / küçük harfe duyarlı olacak şekilde yapılandırılır.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Bash Kabuğuyla Yapabileceğiniz Her Şey

Dizinin Büyük / Küçük Harfe Duyarlı Olarak Ayarlanması

Başlamak için, Başlat düğmesini sağ tıklayın ve ardından “PowerShell (Yönetici)” komutunu seçin. Komut İstemi'ni kullanmayı tercih ederseniz, Başlat menüsünüzde “Komut İstemi” ni arayabilir, sağ tıklatıp “Yönetici olarak çalıştır” komutunu seçebilirsiniz. Komut, hangi komut satırı ortamını seçerseniz seçin, aynı şekilde çalışır.

İzinlerinize bağlı olarak, bu komutu çalıştırmak için Yönetici erişimine ihtiyacınız olmayabilir. Teknik olarak, değiştirmek istediğiniz dizinin “yazma öznitelikleri” iznine ihtiyacınız vardır. Çoğu durumda, kullanıcı klasörünüzün dışındaki bir klasörü (c: proje — gibi) düzenlemek ve kullanıcı klasörünüzün içinde bir klasörü değiştirmek istiyorsanız, Yönetici izinlerine ihtiyacınız olacaktır. c: users NAME projesinde olduğu gibi.

Devam etmeden önce, çalışan bir Linux yazılımının şu anda değiştirmek üzere olduğunuz dizine başvurmadığından emin olun. Linux yazılımı buna erişirken bir klasördeki büyük / küçük harf duyarlılığı işaretini değiştirmemelisiniz. Şu anda çalışan Linux işlemlerinin dizini veya dizinin içinde bulunan herhangi bir dizinin mevcut çalışma dizini olsa bile, Linux uygulamaları değişikliği fark etmez ve sorunlar ortaya çıkabilir.

Bir klasör büyük / küçük harf duyarlı hale getirmek için, aşağıdaki komutu yazın ve “C: klasörü” klasörün yolunu kullanarak değiştirin:

fsutil.exe file setCaseSensitiveInfo C:folder enable

Klasör yolunda bir boşluk varsa, tüm yolu tırnak işaretleri içine alın, şöyle ki:

fsutil.exe file setCaseSensitiveInfo “C:my folder” enable

Bu alt klasörleri etkilemez

Büyük / küçük harf duyarlılığı bayrağı yalnızca uyguladığınız belirli klasörü etkiler. Bu klasörün alt klasörleri tarafından otomatik olarak devralınmaz.

Başka bir deyişle, C: klasör adında bir klasörünüz varsa ve içinde C: folder test ve C: folder stuff alt klasörleri varsa, C: klasör klasörü büyük / küçük harfe duyarlı hale getirmek de yeterli olmaz. İçindeki “test” ve “stuff” alt klasörleri büyük / küçük harf duyarlıdır. Her üç klasörün büyük / küçük harf duyarlı olmasını sağlamak için uygun fsutil komutunu ayrı ayrı çalıştırmanız gerekir.

Linux Araçları Varsayılan Olarak Büyük / Küçük Harfe Duyarlı Klasörler Oluşturma

Linux için Windows Alt Sisteminin (Bash kabuğu) içinde çalıştırdığınız Linux araçları, büyük / küçük harfe duyarlı bayrağı ayarlanmış klasörler oluşturur. Dolayısıyla, bir Bash kabuğunda veya geliştirme aracında bir dizin oluşturmak için mkdir komutunu kullanmanız sizin için uygunsa, oluşturulan dizin otomatik olarak büyük / küçük harfe duyarlı olarak ayarlanır; bu, bağlı Windows dosya sisteminizde oluştursanız bile.

Teknik olarak, bu, Linux ortamı için DrvFs dosya sistemi varsayılan olarak case=dir bayrağını kullanması nedeniyle oluşur. case=dir seçeneği, Linux ortamının her bir direktörün NTFS bayrağına saygı göstermesini ve Linux ortamında yaratılan dizinlerdeki vaka duyarlılığı işaretini otomatik olarak ayarlamasını sağlar. İsterseniz, bu seçeneği wsl.conf dosyanızda değiştirebilirsiniz.

Linux ortamından klasörler oluşturduğunuz sürece, doğru durum duyarlılığı ayarlarıyla oluşturulurlar ve fsutil.exe komutuna asla dokunmanız gerekmez.

Dizin Büyük / Küçük Harfe Duyarlıysa Nasıl Kontrol Edilir

Bir dizinin büyük / küçük harf duyarlı olup olmadığını kontrol etmek için, “C: folder” klasörünün yolunu kullanarak aşağıdaki komutu çalıştırın.

fsutil.exe file queryCaseSensitiveInfo C:folder

Bir dizin için büyük / küçük harf duyarlılığı etkinleştirilirse, “[yol] dizinindeki büyük / küçük harfe duyarlı özniteliğin etkin olduğunu görürsünüz.” Dizin, standart Windows büyük harf duyarsızlığını kullanıyorsa, “Büyük / küçük harfe duyarlı özniteliğin dizin [yol] devre dışı. ”

Directory Case Duyarsız Olma

Değişiminizi geri almak ve bir dizin durumunu bir kez daha duyarsız hale getirmek için (Bill Gates'in amaçladığı gibi), “C: klasör” ün klasörün yolunu kullanarak aşağıdaki komutu çalıştırın.

fsutil.exe file setCaseSensitiveInfo C:folder disable

Çarpışacak adlara sahip dosyaları içeren bir klasörün büyük / küçük harf duyarlılığını devre dışı bırakmaya çalışırsanız, “Hata: Dizin boş değil” iletisini görürsünüz. Devam etmeden önce çakışan dosyaları kaldırmanız veya yeniden adlandırmanız gerekir.