Windows 10'da Dosya Gezgini ile Yardım Alın

Windows 10, Windows 7'nin yaptığı gibi artık Dosya Gezgini için yerleşik yardım almamaktadır. Microsoft, bilgi için web'de arama yapmanızı sağlar; Windows 10'un dosya yöneticisini kullanmak için bilmeniz gerekenler buradadır.

Dosya Gezgini Arayüzünün Temelleri

Windows 10'da "Dosya Gezgini" olarak adlandırılmış olsa da, bu uygulama temel olarak Windows 7'deki Windows Gezgini ile aynıdır. Bir şerit arabirimi ve dosyalarınızı buluta eşitlemek için yerleşik Microsoft OneDrive da dahil olmak üzere bazı yeni özelliklere sahiptir.

Kenar çubuğundaki “Hızlı Erişim” alanı, Windows 10'daki “Sık Kullanılanlar” yerine geçer. Gelecekte kolay erişim için klasörleri Hızlı Erişim alanına sürükleyip bırakabilirsiniz. Windows 10, son kullandığınız klasörleri de bu alana otomatik olarak ekleyecektir. Quick Access'i seçenekler penceresinden özelleştirebilirsiniz. Tek bir klasörü Hızlı Erişim'den kaldırmak için, sağ tıklayın ve “Hızlı Erişimden Çıkar” seçeneğini seçin.

“Bu PC” bölümü, Windows 7'deki “Bilgisayarım” öğesini değiştiriyor. Bilgisayarınızdaki kullanıcı veri klasörlerinin yanı sıra USB ve DVD sürücüleri gibi diğer sürücüler için de kısayollar içeriyor.

Şerit Nasıl Kullanılır?

Dosya Gezgini'ndeki şerit, Word ve Excel gibi Microsoft Office uygulamalarındaki şerit gibi çalışır. Kullanmanın birkaç farklı yolu var.

Dosyanıza pencerelerde göz atmak için daha fazla alan istiyorsanız, şeridi varsayılan olarak daraltılmış halde bırakabilirsiniz. Komutları görüntülemek ve bir düğmeye tıklamak için üst kısımdaki sekmelerden herhangi birini tıklayabilirsiniz – “Giriş”, “Paylaş” veya “Görünüm” gibi. Şerit yalnızca geçici olarak görünecektir.

Şeridi sürekli görmek istersen, genişletebilirsin. Bunu yapmak için, Dosya Gezgini penceresinin sağ üst köşesinin yanındaki oka tıklayın veya Ctrl + F1 tuşlarına basın.

Giriş araç çubuğu, Kopyala, Yapıştır, Sil, Yeniden Adlandır, Yeni Klasör ve Özellikler dahil olmak üzere dosyalarla çalışmak için temel seçenekler sunar.

Paylaş sekmesi, dosyaları e-postayla göndermek, sıkıştırmak ve yazdırmak, ayrıca diske yazdırmak ve yerel ağda paylaşmak için seçenekler sunar.

Görünüm sekmesi, dosyaların Dosya Gezgini'nde nasıl görüneceğini ve nasıl sıralandıklarını kontrol etmek için seçenekler içerir. Seçili bir dosya hakkında daha fazla bilgi görmek, büyük dosya simgeleri veya yoğun bir dosya listesi isteyip istemediğinizi seçip dosyaları istediğiniz kriterlere göre sıralamak için bir önizleme veya ayrıntılar bölmesini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca buradan dosya adı uzantılarını veya gizli dosyaları göstermeyi veya gizlemeyi de seçebilirsiniz. Klasör Seçenekleri penceresini açmadan gizli dosyaları göstermek veya gizlemek için “Gizli öğeler” onay kutusunu tıklamanız yeterlidir.

Yönet sekmesi bazen şeritte bağlamsal olarak uygun komutlarla görünür. Örneğin, bazı resimler seçtiyseniz, seçilen resimleri döndürme ve bunları masaüstü arka planınız olarak ayarlama seçeneklerine sahip bir “Resim Araçları” sekmesi göreceksiniz.

Sık Kullanılan Komutları İğneleştirme

Hızlı Erişim Araç Çubuğu, başlık çubuğunda, Dosya Gezgini penceresinin sol üst köşesinde görünür. Sık kullandığınız komutlara kolay erişim sağlar. Hızlı Erişim araç çubuğuna bir komut eklemek için, şeride sağ tıklayın ve “Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Ekle” yi seçin.

Komutlar için daha fazla alan istiyorsanız, şeridin üzerinde veya sekme çubuğunda herhangi bir yeri sağ tıklayıp daha standart bir araç çubuğuna dönüştürmek için “Şeridin Altında Hızlı Erişim Araç Çubuğunu Göster” seçeneğini seçin.

Dosya Gezgini'nin Ayarları Nasıl Değiştirilir

Dosya Gezgini'nin ayarlarını değiştirmek için, şeritteki “Görünüm” sekmesine tıklayın ve “Seçenekler” simgesine tıklayın.

Bu, Windows 7'de de bilinen tanıdık Klasör Seçenekleri iletişim kutusunu açar. Birkaç yeni seçeneğine sahiptir – örneğin, Dosya Gezgini'nin Hızlı Erişim'e mi açılacağını mı yoksa Bu Bilgisayar görünümlerinin mi açılacağını veya Hızlı Erişim görünümünde en son ve sık kullanılan klasörleri otomatik olarak gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz.

Faydalı Klavye Kısayolları

Dosya Gezgini, görevleri daha hızlı gerçekleştirmenize yardımcı olmak için kullanışlı klavye kısayollarıyla doludur. İşte bazılarının hızlı bir listesi:

 • Windows + E – Bir Dosya Gezgini penceresi açın. Bu, Windows 10'da herhangi bir yerde çalışır.
 • Ctrl + N – Yeni bir Dosya Gezgini penceresi açın. Bu yalnızca Dosya Gezgini'nde çalışır.
 • Ctrl + W – Geçerli Dosya Gezgini penceresini kapatın.
 • Ctrl + Mousewheel Yukarı veya Aşağı – Dosya ve klasör simgelerinin boyutunu değiştirin (yakınlaştırın veya uzaklaştırın).
 • Ctrl + Shift + N – Yeni bir klasör oluşturun
 • Geri veya Alt + Sol ok – Bir önceki klasörü görüntüle (geri git.)
 • Alt + Sağ ok – Bir sonraki klasörü görüntüle (ileri git.)
 • Alt + Yukarı ok – Geçerli klasörün bulunduğu klasörü görüntüleyin.
 • Ctrl + F , Ctrl + E veya F3 – Arama kutusuna odaklanın; böylece hızlıca bir arama yazmaya başlayabilirsiniz.
 • Ctrl + L , Alt + D veya F4 – Adres (konum) çubuğuna odaklanın, böylece hızlıca bir klasör adresi yazmaya başlayabilirsiniz.
 • F11 – Dosya Gezgini penceresini büyüt Pencereyi küçültmek için tekrar F11 tuşuna basın. Bu da web tarayıcılarında çalışır.

Microsoft'un web sitesinde Windows 10 klavye kısayollarının tam bir listesini bulabilirsiniz.

OneDrive Nasıl Kullanılır?

OneDrive, Windows 10'da Dosya Gezgini'nde yerleşiktir. Windows 10'da oturum açtığınız Microsoft hesabını kullanarak dosyaları çevrimiçi olarak eşitler. Dropbox, Google Drive ve Apple'ın iCloud Drive'ına benzer şekilde çalışır.

Başlamak için, Dosya Gezgini'nin kenar çubuğundaki “OneDrive” seçeneğini tıklayın. Gerekirse, OneDrive'da oturum açmanız istenir. Değilse, dosyaları OneDrive'a yerleştirebilirsiniz. Microsoft'un sunucularına yüklenecekler. Bunlara, telefonunuzdaki OneDrive uygulamalarıyla ve OneDrive web sitesinden aynı Microsoft hesabında oturum açtığınız diğer bilgisayarlardaki OneDrive klasöründen erişebilirsiniz.

OneDrive penceresindeki “Durum” alanı size her dosyanın durumunu gösterir. Mavi bulut simgesi, dosyanın OneDrive'da çevrimiçi olarak depolandığını ancak açtığınızda otomatik olarak indirileceğini gösterir. Yeşil bir onay işareti, dosyanın hem OneDrive'da hem de mevcut bilgisayarınızda depolandığını gösterir.

OneDrive'ın ayarlarını OneDrive bildirim alanı (sistem tepsisi) simgesinden kontrol edebilirsiniz. Ekranınızın sağ alt köşesindeki bildirim alanında bulunan bulut şeklindeki OneDrive simgesini tıklatın; göremiyorsanız, bulmak için muhtemelen simgelerin solundaki küçük oku tıklatmanız gerekir. OneDrive'ın çeşitli ayarlarını bulmak, hangi klasörlerin senkronize edildiğini, OneDrive'ın kullanım ve indirme bant genişliğinin ne kadarını kullandığını ve diğer ayarları kontrol etmek için “Diğer” i tıklayın ve “Ayarlar” ı tıklayın.

OneDrive, Masaüstünüz, Resimler ve Belgeler gibi önemli klasörlerdeki dosyaları senkronize ederek otomatik olarak “koruyabilir”. Bunu ayarlamak için, OneDrive'ın ayarlarında “Otomatik Kaydet” sekmesine tıklayın ve Önemli Klasörlerinizi Koruyun altındaki “Klasörleri Güncelle” düğmesine tıklayın.

OneDrive'ı görmekten hoşlanmıyorsanız, onu devre dışı bırakıp simgeyi Dosya Gezgini'nden kaldırabilirsiniz.

Ağ Sürücülerine Nasıl Erişilir

Yerel ağda paylaşılan klasörler, yazıcılar ve medya sunucuları “Ağ” görünümünde görünür. Bulmak ve tıklatmak için Dosya Gezgini'nin kenar çubuğunun altına kaydırmanız gerekebilir.

Windows 10 artık Ev Grubu özelliğini içermemektedir, dolayısıyla dosyaları ve klasörleri bilgisayarlarınız arasında kolayca paylaşmak için kullanamazsınız. OneDrive'ı kullanabilir veya eski moda dosya ve klasör paylaşma ağ seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Kolay kullanılabilirlik için bir ağ sürücüsünü eşlemeniz gerekirse, Bu PC görünümünden bunu yapabilirsiniz. İlk önce kenar çubuğundaki “Bu PC” ye tıklayın. Şeritte “Bilgisayar” sekmesi görünecektir. Tıklayın ve “Harita Ağ Sürücüsü” nü seçin ve BT departmanınızın bağlanmak için sağladığı talimatları kullanın.

Eşlenen sürücü Bu PC görünümünde Ağ Konumları altında görünecektir.

Dosyalarınızı Yedekleme ve Geri Yükleme

Windows 10, bir dosya yedekleme ve geri yükleme aracı olan Dosya Geçmişi'ni içerir. Yalnızca büyük yedeklemeler yapmak ve geri yüklemek için değil; Dosya Geçmişi dosyalarınızın farklı sürümlerini otomatik olarak yedekleyebilir ve önceki sürümleri kolayca geri yüklemek için Dosya Gezgini'ni kullanabilirsiniz. Öncelikle, Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Yedekleme bölümünden Dosya Geçmişini ayarlamanız gerekir. “Dosyalarımı otomatik olarak yedekle” seçeneğini etkinleştirin.

Ayarladıktan sonra, bir dosya veya klasör seçebilir, şeridin üzerindeki “Giriş” düğmesini ve o dosyanın veya klasörün eski sürümlerini görüntülemek ve geri yüklemek için “Geçmiş” düğmesini tıklayabilirsiniz.

Windows 10'un Dosya Gezgini de diğer faydalı özelliklerle doludur. Herhangi bir dosyayı etiketleyebilir, karanlık bir tema kullanabilir veya “kitaplıklar” özelliğini yeniden etkinleştirebilirsiniz. Microsoft, Dosya Gezgini için sekmeli bir arabirim üzerinde çalışıyor ancak bugün Dosya Gezgini sekmelerini alabilirsiniz.