Windows 10'da Fare İşaretçinizi Kolaylaştırmak İçin Nasıl Yapılır

Windows 10, fare imlecinizi bulmanıza yardımcı olacak birkaç yol sunar; bu, yüksek çözünürlüklü ve dizüstü bilgisayar ekranlarında sorun olabilir. Bazen hareket hızını yavaşlatmak sorunu çözer, ancak daha görünür hale getirebilir ve hatta Windows'un sizin yerinize konumlandırmasını sağlayabilirsiniz.

İşaretçinizin Hızını Nasıl Değiştirirsiniz?

Değiştireceğimiz ilk şeylerden biri işaretçinin hareket hızıdır. Belki de görememenizin tek nedeni, ekran boyunca çok hızlı koyulaşmasıdır. Yavaşlatmak, ekranınızın en ucunda gizlenmeden önce onu yerleştirme şansı verir.

Denetim Masası'nı açın, Denetim Masası> Donanım ve Ses> Fare'ye gidin ve pencerenin üstündeki “İşaretçi Seçenekleri” sekmesine tıklayın.

Buradaki Hareket kaydırıcısı, işaretçinizin hareket etme hızını belirler. Daha hızlı yapmak için sağa kaydırın; yavaşlatmak için sola kaydırın. Sizin için doğru ayarı bulmak için deneme yapmanız gerekir. Aradığın şey, ekranın tüm genişliğini fazla el hareketi olmadan geçebildiğin kadar hızlı, fakat işaretçinin üzerinde kaybolacağı kadar hızlı değil.

Ayrıca, farenize bağlı olarak, Windows “İşaretçi Hassasiyetini Artır” işaretli kaydırıcının altındaki kutuyu işaretleyerek etkinleştirebileceğiniz gelişmiş bir hassasiyet özelliğine sahiptir.

Bu özellik, bir fare veya izleme dörtgeninin hareketlerini öngörerek işaretçiyi hızlandırır. Windows fareyi hareket ettirdiğiniz hızı izler ve anında hızınızı ayarlar. Farenizi ne kadar hızlı hareket ettirirseniz, işaretçi o kadar ileri gider, farenizi daha yavaş hareket ettirirseniz bunun tersi geçerlidir.

Bu seçenek devre dışı bırakıldığında, işaretçi hareketleriniz doğrudan farenizi hareket ettirdiğiniz mesafe ile ilişkilendirilir ve etkin durumdayken işaretçi hareketleri, Windows'un en iyi ne düşündüğünü temel alır.

İLGİLİ: Windows 10'da Fare İşaretçinizi Kolaylaştırmak İçin Nasıl Yapılır

İşaretçi İzlerini Etkinleştirme

İşaretçinizi bulmakta hala sorun yaşıyorsanız, etrafını takip eden bir iz ekleyebilirsiniz – bir kuyruklu yıldızın kuyruğu gibi.

Denetim Masası> Donanım ve Ses> Fare> İşaretçi Seçenekleri'ne geri dönün. Görünürlük bölümünde, “İşaretçi İzlerini Görüntüle” onay kutusunu işaretleyin ve ardından “Uygula” yı tıklayın.

Farenizi ne zaman hareket ettirirseniz, işaretçinin etrafında dolaşan diğer işaretçilerden oluşan bir izi olacak ve masaüstünüzde ilerlerken bir miktar görebilmenize yardımcı olacaktır.

İşaretçinizin Rengi ve Boyutu Nasıl Değiştirilir

İşaretçinizin görünürlüğünü artırmak için kullanabileceğiniz bir sonraki yöntem renk ve boyutu değiştirmektir. Windows standart beyazını kullanabilir, siyah olarak değiştirebilir, hatta rengi tersine çevirebilirsiniz.

Denetim Masası'nı açın ve Denetim Masası> Erişim Kolaylığı> Erişim Kolaylığı Merkezi> Farenin kullanımını kolaylaştırın.

Fare İşaretçileri başlığı altında, kullanmak istediğiniz işaretçinin rengini ve boyutunu seçin. Varsayılan “Normal Beyaz” dır. Bir Şema ve boyut seçin ve ardından hemen denemek için "Uygula" yı tıklayın. Görünüşünü beğenmiyorsanız, farklı bir şema seçin.

Tersine çevrilmiş şema, varsayılan beyazı görmekte zorlananlar için harikadır. Tersine çevirme düzenini seçtiyseniz, işaretçiniz üzerine geldiğiniz şeyin ters rengine dinamik olarak değişir.

İşaretçinizin Konumunu Gösterme

Son olarak, işaretçiyi bulmakta hala sorun yaşıyorsanız, bulmak için kullanabileceğiniz son bir özellik vardır. Bu, işaretçiniz için bir tür işaretçi gibi davranır ve Ctrl tuşuna bastığınızda tam olarak nerede olduğunu gösteren bir dalga gönderir.

Önce, Denetim Masası> Donanım ve Ses> Fare> İşaretçi Seçenekleri'ne geri dönün.

Pencerenin altında, "CTRL Tuşuna Basarken İşaretçinin Konumunu Göster" onay kutusunu işaretleyin ve ardından "Uygula" yı tıklayın.

Şimdi Ctrl tuşuna her bastığınızda, Windows işaretçinin konumunu gösterir.