Windows 10'da Kalan Pil Süresi Nasıl Etkinleştirilir

Windows 10 artık Yaratıcılar Güncellemesinden sonra kalan tahmini pil süresini göstermiyor. Pil simgesinin üzerine geldiğinizde bir süre değil, sadece bir yüzde göreceksiniz. Tuhaflıkları olmasına rağmen, yine de görmek isteyebilirsin.

Microsoft Neden Pil Ömrü Tahmini Sakladı?

Bu bilgi kaldırıldı çünkü bu sadece bir tahmin. Hangi işlemlerin yürüdüğüne, ekranınızın ne kadar parlak olduğuna ve Wi-Fi veya Bluetooth'a bağlı olup olmadığınıza bağlı olarak çarpıcı şekilde değişebilir. Bilgisayarınız bilinçli bir tahmin yapmakta ve tahmini pil ömrünü gerçek zamanlı olarak görüntülemektedir. Çılgınca dalgalanabilir ve Microsoft artık yararlı olmadığını düşünüyor gibi görünüyor.

Apple geçenlerde macOS'ta da aynı kararı verdi. Varsayılan olarak, hem macOS hem de Windows, dizüstü bilgisayarınızın pilinin ne kadar süre dayanacağına dair hiçbir tahminde bulunmadan yüzdesini gösterir.

İLGİLİ: Neden Pilim Tahmini Hiç Doğru Değil?

Kalan Batarya Süresi Nasıl Geri Getirilir

Windows 10'da kalan pil süresini geri getirmek için, Windows Kayıt Defteri'nde birkaç düzenleme yapmanız yeterlidir.

Standart Uyarı: Kayıt Defteri Düzenleyicisi güçlü bir araçtır ve kötüye kullanılması sisteminizi dengesiz veya hatta çalışamaz duruma getirebilir. Bu oldukça basit bir hack ve talimatlara sadık kaldığınız sürece herhangi bir problem yaşamazsınız. Bununla birlikte, daha önce hiç çalışmadıysanız, başlamadan önce Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin nasıl kullanılacağı hakkında okumayı düşünün. Ve kesinlikle değişiklik yapmadan önce Kayıt Defteri'ni (ve bilgisayarınızı!) Yedekleyin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni Başlat'a basarak ve " regedit " yazarak açın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Enter tuşuna basın ve sonra bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin verin.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki anahtara geçmek için sol kenar çubuğunu kullanın. Ayrıca, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlPower

Burada bir kez birkaç girişi bulup sileceğiz: EnergyEstimationDisabled ve UserBatteryDischargeEstimator .

Bunu yapmak için sağ paneldeki EnergyEstimationDisabled değerini sağ tıklayın, “Sil” i seçin ve onaylamak için “Evet” i tıklayın. UserBatteryDischargeEstimator değeri için aynı işlemi tekrarlayın.

Sonra, sol bölmedeki Power tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin.

Yeni değerinizi EnergyEstimationEnabled .

Yeni değeri çift tıklatın, "Değer Verileri" alanının 1 olarak ayarlandığından emin olun ve "Tamam" ı tıklayın.

Hepsi bu kadar. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve makinenizi yeniden başlatın. Yeniden başlattıktan sonra, fare imlecinizi bildirim alanındaki, aynı zamanda sistem tepsisi olarak da bilinen pil simgesinin üzerine getirirken kalan tahmini bir süreyi göreceksiniz.

Tek Tıklama Kayıtlı Hackimizi İndirin

Kayıt defterine kendiniz dalmak istemiyorsanız, kullanabileceğiniz bir kayıt defteri kesmesi oluşturduk. Aşağıdaki ZIP dosyasını indirip çıkartmanız yeterlidir:

Batarya Simgesini Kalan Süre Kalitesini Etkinleştir

İçinde, fare imlecinizi pil simgesinin üzerine getirdiğinizde pilinizin kalan zamanının görünmesini sağlamak için bir REG dosyası bulacaksınız. Ayıklandıktan sonra, istediğiniz dosyayı çift tıklatın ve Kayıt Defteri'nde değişiklik yapmak istediğinizden emin olup olmadığınızı soran istemleri kabul edin.

Bu hack, EnergyEstimationDisabled ve UserBatteryDischargeEstimator değerlerini kaldırır ve daha sonra önceki bölümde bahsettiğimiz EnergyEstimationEnabled DWORD değerini ekler. Korsanlığı çalıştırmak, Windows Kayıt Defteri'nizin değerlerini değiştirir. Dahil edilen diğer kesmek bu özelliği devre dışı bırakır ve her şeyi EnergyEstimationDisabled gibi geri döndürür, EnergyEstimationDisabled ve UserBatteryDischargeEstimator değerlerini kayıt defterinize geri EnergyEstimationDisabled ve UserBatteryDischargeEstimator EnergyEstimationEnsabled . Kayıt Defteri ile uğraşmaktan zevk alıyorsanız, kendi Kayıt Defteri kesmelerinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek için zaman ayırmaya değer.

İLGİLİ: Kendi Windows Kayıt Defteri Hacklerinizi Nasıl Yapabilirsiniz