Windows 10'da Odak Yardımı (Rahatsız Etme Modu) Nasıl Kullanılır

Windows 10'un “Focus Assist” özelliği, bildirimleri gizleyen “Rahatsız Etme” modudur. Windows, bilgisayar oyunu oynarken veya ekranınızı yansıtırken bunu otomatik olarak etkinleştirir ve Windows'un da bir programda otomatik olarak etkinleştirmesini sağlayabilirsiniz.

Bu özellik Nisan 2018 Güncellemesinde eklendi. Focus Assist, önceki Windows 10 sürümlerinde bulunan “Sessiz Saatler” özelliğini değiştirir ve çok daha güçlü ve yapılandırılabilir.

İLGİLİ: Her şey Windows 10'un Nisan 2018'deki Güncelleştirmesi, Şimdi Yeni

Odak Yardımı Nasıl Etkinleştirilir?

İsterseniz Focus Assist'i manuel olarak açıp kapatabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde bildirimler gizlenir.

Bunu yapmak için, görev çubuğunuzun sağ tarafındaki Bildirim Merkezi simgesini sağ tıklatın, Odak Yardımı'nın üzerine gelin ve yalnızca öncelikli bildirimleri veya yalnızca “Yalnızca Alarmlar” ı görmek istiyorsanız, sadece alarm almak istiyorsanız “Öncelikli” yi seçin. .

Hangi bildirimlerin Ayarlar uygulamasından öncelik aldığını özelleştirebilirsiniz. Alarmlar, dahil edilen Alarmlar ve Saatler uygulaması gibi uygulamalarda ayarladığınız alarmları ifade eder.

Ayrıca Eylem Merkezi simgesini veya Windows + A tuşlarına basarak ve ardından Kapalı, Açık (Sadece Öncelikli) ve Açık (Yalnızca Alarmlar) arasında geçiş yapmak için “Odak Yardımı” kutucuğunu tıklatarak Eylem Merkezi'ni açabilirsiniz.

Burada Focus Assist kutucuğunu göremiyorsanız, Bildirim Merkezi'nin altındaki “Genişlet” bağlantısını tıklayın.

Ayrıca, Ayarlar uygulamasından Focus Assist'i etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlarını bulmak için Ayarlar> Sistem> Odak Yardımı'na gidin.

Ekranın üst kısmında, Odak Yardımı'nı etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için “Kapalı”, “Sadece Öncelikli” veya “Yalnızca Alarmlar” ı seçin.

Öncelikli Listenizi Nasıl Yapılandırırsınız?

Öncelik Sadece Ayarlar> Sistem> Odak Yardımı ekranında "Öncelikli Listenizi Özelleştir" bağlantısını tıklayarak hangi uygulamaların ve kullanıcıların önceliği olduğunu seçebilirsiniz.

“Aramalar, metinler ve hatırlatıcılar” altındaki seçenekler varsayılan olarak etkindir ve bağlı bir telefondan gelen telefon görüşmelerini, bağlı bir telefondan gelen metin mesajlarını ve hatırlatıcı uygulamalarından hatırlatıcıları her zaman görebilmenizi sağlar. İlk iki özellik telefonunuz için Cortana uygulamasını gerektirir ve Cortana da hatırlatmalar için kullanılabilir.

İLGİLİ: Windows 10 PC'den iPhone veya Android Telefonunuza Cortana Hatırlatıcılarını Eşitleme

Kişiler altında, hangi kişilerin öncelikli erişime sahip olduğunu seçebilirsiniz. Bu, Windows'ta “Kişilerim” özelliğini kullanır. Varsayılan olarak, görev çubuğunuza sabitlenmiş kişilerden gelen bildirimlerin önceliği vardır. Ayrıca, “Kişi Ekle” ye tıklayabilir ve buraya herhangi bir kişi ekleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Görev Çubuğu'nda “Kişilerim” Nasıl Kullanılır?

Bunun yalnızca uygulamalar Windows Kişiler özelliğini destekliyorsa işe yaradığını unutmayın. Örneğin, Mail uygulaması ve Skype ile çalışır. Ancak, öncelikli bir kişi size Kişilerim ile entegre olmayan başka bir iletişim uygulamasıyla bir mesaj gönderirse, Windows bu bildirim önceliğini vermez.

Uygulamalar altında, hangi uygulamaların öncelikli olarak değerlendirileceğini yapılandırabilirsiniz. “Uygulama Ekle” yi tıklayıp bu listeye herhangi bir uygulama ekleyebilirsiniz. Bu listeye eklediğiniz uygulamaların tüm bildirimleri önceliğe sahip olacaktır.

Bir Programda Odak Yardımı Nasıl Etkinleştirilir

Odak Yardımı'nı otomatik olarak bir programa etkinleştirmek için, “Otomatik kurallar” bölümüne ilerleyin ve ardından “Bu saatler sırasında” seçeneğine tıklayın.

Ekranın üstündeki geçişi açın. Ardından, tercih edilen başlangıç ​​saatini ve bitiş saatini ve Odak Yardımı'nın hangi günlerde etkinleştirileceğini — yalnızca her gün, yalnızca hafta içi veya yalnızca hafta sonları ayarlayabilirsiniz. Planlanan zamanda kaç adet bildirim görmek istediğinize bağlı olarak “Yalnızca Öncelikli” veya “Yalnızca Alarmlar” da seçebilirsiniz.

Odak Yardımı otomatik olarak açıldığında Windows, Eylem Merkezi'nde bir bildirim gösterecektir, ancak bunu devre dışı bırakmak için bu ekranın altındaki seçeneğin işaretini kaldırabilirsiniz.

Diğer Otomatik Kurallar Nasıl Yapılandırılır

Varsayılan olarak, Focus Assist otomatik olarak ekranınızı çoğaltırken yalnızca Alarmlar moduna geçecektir. Dolayısıyla, bir sunum için ekranınızı bir projektöre kopyalarsanız, Focus Assist tüm bildirimlerinizi otomatik olarak gizler, böylece sunumunuzdan dikkatinizi dağıtmaz ve hiç kimsenin kişisel içeriği göremez.

Bunu sevmiyorsanız, “Ekranımı çoğaltırken” seçeneğini “Kapalı” olarak ayarlayabilirsiniz veya “Ekranımı çoğaltırken” seçeneğini tıklatıp, ya yalnızca Alarmlar (varsayılan) arasında seçim yapabilirsiniz. veya Sadece Öncelikli (önemli bildirimleri görmek isterseniz)

Windows ayrıca, tam ekran DirectX PC oyunlarını oynatırken otomatik olarak algılar ve Focus Assist'i otomatik olarak etkinleştirir, ekranınızın ekranda görüntülenmesini ve dikkatinizin dağılmasını önler. Bu özellik varsayılan olarak Yalnızca Öncelikli olarak ayarlanmıştır, dolayısıyla önemli bildirimleri görmeye devam edersiniz.

“Eğer oyun oynuyorum” seçeneğini “Beğen” seçeneğini “Beğen” olarak ayarlayabilir ya da “Bir oyun oynuyorum” seçeneğini tıklayıp “Sadece Alarmlar” seçeneğini seçebilirsin. öncelikli bildirimleri de gizleyin.

Odak Yardımı her kapatıldığında, özlediklerinin bir özetini gösterir. Bu özeti görmemi tercih ederseniz, bu ekranın alt kısmında “Odaklanma yardımcısı açıkken neyi kaçırdığımı özetle” mesajının işaretini kaldırabilirsiniz.