Windows 10'da Pencere Kenarlıkları ve Gölgeleri Nasıl Özelleştirilir

Windows 10'da, her pencerede renkli bir pencere kenarlığı ve bir gölge vardır. Pencere kenarlarınızın rengini değiştirebilir ve isterseniz gölgeyi bile devre dışı bırakabilirsiniz.

Insider Önizleme, Redstone 5'in oluşturulmasını, varsayılan kenarlık rengini gri renkle değiştirir, böylece gölgeyle karışır, ancak Redstone 5'de de renkli pencere kenarlıklarını yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Kenarlık Rengi Nasıl Seçilir

Nisan 2018 Güncelleme ve Windows 10'un önceki sürümlerinde, Windows otomatik olarak masaüstü arkaplanınıza uyan bir pencere rengi seçer.

Özel bir pencere kenarlığı rengi seçmek için Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler'e gidin. “Rengi Seç” bölümünün altında, “Arka planımdan net bir rengi otomatik olarak seç” seçeneğini devre dışı bırakın ve tercih ettiğiniz rengi seçin.

Windows burada bir dizi önerilen renk sağlar, ancak istediğiniz rengi seçmek için listenin altındaki “Özel Renk” seçeneğini tıklayabilirsiniz.

Windows 10'un Sonbahar, 2018'de bir süredir kararlı Windows sürümüne yayınlanacak olan Redstone 5 güncellemesi, varsayılan olarak gri bir pencere kenarlığı kullanır. Vurgu renginizi pencere kenarlarınıza uygulamak için aşağıya doğru “Aşağıdaki yüzeylerde vurgu rengini göster” bölümüne ilerleyin ve ardından “Başlık çubukları ve pencere sınırları” seçeneğini etkinleştirin.

Sets özelliği sayesinde, başlık çubuklarınızda tamamen renkli başlık çubukları yerine renkli sekmeler göreceksiniz.

Gölgeler Nasıl Devre Dışı Bırakılır (veya Etkinleştirilir)

Windows 10, varsayılan olarak her pencere için alt gölgeler sağlar. Ancak, isterseniz bu gölgeleri kapatabilirsiniz. Windows 8, gölgeleri kullanmıyordu ve örneğin renkli pencere kenarlarına sahip temiz ve düz bir görünüme sahipti.

Bu ayar eski Gelişmiş Sistem Ayarları penceresinde kullanılabilir. Açmak için Başlat'a basın, arama kutusuna “Gelişmiş sistem ayarları” yazın ve ardından Enter tuşuna basın. Ayrıca başlatmak için Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Sistem> Gelişmiş Sistem Ayarları bölümüne de gidebilirsiniz.

Sistem Özellikleri penceresinin Gelişmiş sekmesinde, Performans bölümündeki “Ayarlar” düğmesini tıklayın.

Görsel Efektler listesinde, “Özel” seçeneğini seçin, “Pencerelerin altındaki gölgeler” seçeneğini devre dışı bırakın ve ardından “Tamam” düğmesine tıklayın.

Pencere gölgeleri anında kaybolacak. Yeniden etkinleştirmek istediğinizde buraya geri dönebilirsiniz.