Windows 10'da USB Depolamayı Daha İyi Performans İçin Optimize Etme

Alexey Rotanov/Shutterstock

Microsoft’a göre, Windows 10 artık Ekim 2018 Güncellemesinden itibaren harici depolama cihazlarını “daha iyi performans” için optimize etmiyor. Bunun yerine, “hızlı çıkarma” için onları optimize eder. İşte bunun anlamı – ve isterseniz nasıl değiştireceğinizdir.

Her Windows kullanıcısının bu seçeneği değiştirmesi gerektiğini düşünmüyoruz. Cazip "daha iyi performans" görünmesine rağmen, varsayılan "hızlı silme" politikası çoğu insan için iyidir.

Hızlı Kaldırma ve Daha İyi Performans

Windows, ister USB ister sürücü ister harici bir sabit sürücü olsun, USB veya Thunderbolt ile bağlanmış harici depolama aygıtları için seçebileceğiniz farklı “politikalara” sahiptir. Her ayrı depolama cihazının kendine özgü politika ayarı vardır, böylece farklı cihazlar için farklı politikalar seçebilirsiniz.

Varsayılan olarak, Windows 10 şimdi "hızlı kaldırma" ilkesini kullanıyor. Sürücüye ne zaman yazsanız, Windows, verileri sürücüye olabildiğince çabuk yazar. Bu, teorik olarak “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmadan USB sürücüsünü çıkarmanızı sağlar. Yine de bir program arka planda USB sürücünüze yazıyor olabilir, bu yüzden buna karşı öneriyoruz. Bu, depolama aygıtlarını fişten çekmeden önce güvenli bir şekilde çıkarma alışkanlığınız varsa, veri bozulma riskini önemli ölçüde azaltır.

Ancak bu, uygulamalarınızı yavaşlatabilir. Örneğin, bir dosyayı harici sürücüye kaydederken, kullandığınız program durabilir ve çalışmaya devam etmeden önce kaydetme işleminin bitmesini bekleyebilir.

“Daha iyi performans” seçeneği bu yavaşlamayı ortadan kaldırıyor. Bu seçenekle, Windows yazma işlemlerini sürücüye önbelleğe alır ve uygulamaların verileri önceden yazılmış gibi işlemlerine devam eder. Windows daha sonra arka planda yazma işlemini gerçekleştirir. Bu, uygulamaları daha keskin hale getirebilir.

Öte yandan, bu bazı durumlarda veri kaybına neden olabilir. Kullanıcılar, dosyalarının kaydedildiğini ve sürücünün kaldırılacağını düşünüyor; ancak veriler aslında kaydedilmedi ve şimdi sürücüdeki dosyalar bozulabilir. Bu yüzden Windows'ta bir sürücüyü çıkarmadan önce “Donanımı Güvenle Kaldır” seçeneğini kullanmalısınız. Windows'a tüm önbelleğe alınmış verileri diske yazmasını ve sürücüyü çıkarmadan önce tüm verilerinizin güvende olmasını sağlamanızı söyler.

Uygulamada ne kadar “daha iyi performans” yaşayacağınız belli değil. Bu, harici depolama cihazınızın hızına, kullandığınız uygulamanın veri yazmayı nasıl yönettiğine ve herhangi bir zamanda ne kadar veri yazdığınıza bağlı olacaktır. Microsoft, varsayılan “hızlı silme” işleminin çoğu insan için yeterince iyi olduğunu ve veri kaybını önlemenin bir öncelik olduğunu açıkça düşünüyor. Sonuçta, birçok kişi aygıtları çıkarmadan önce “güvenle çıkarmadan” rahatsız etmiyor. Bu, bir sürücüyü güvenli bir şekilde çıkarmayacağınız zaman veri kaybı riskini azaltacağından, “hızlı kaldırma” işlemini birçok kişi için üstün bir çözüm haline getirir.

İLGİLİ: Gerçekten USB Flash Sürücüleri Güvenle Kaldırmanız Gerekiyor mu?

Daha İyi Performans Nasıl Etkinleştirilir?

“Daha iyi performans” sağlamak istiyorsanız, bilgisayarınıza bağladığınız her harici depolama cihazı için ayrı ayrı yapmanız gerekir. Ancak, Windows bu ayarı hatırlayacaktır. Dolayısıyla, bu seçeneği bir USB flash sürücü için değiştirirseniz, aynı USB sürücüsünü mevcut PC'nize taktığınızda kullanılacaktır. Geçerli PC'nize farklı bir USB sürücü taktıysanız veya USB sürücüyü başka bir PC'ye götürürseniz bu seçenek hatırlanmayacaktır.

Öncelikle, harici depolama cihazını PC'nize bağladığınızdan emin olun. Bu ayarı daha sonra Disk Yönetimi aracından kontrol edebilirsiniz. Açmak için, Windows 10'da Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Disk Yönetimi” ni seçin. (Windows 7 kullanıyorsanız, Windows + R tuşlarına basabilir, pencereye “ diskmgmt.msc ” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz. Disk Yönetimi aracını başlatın.)

Disk Yönetimi penceresinin altındaki diskin adını bulun, sağ tıklayın ve “Özellikler” i seçin. Listenin sol tarafındaki adı sağ tıklamanız gerekir.

Hangi diskin harici depolama cihazınız olduğundan emin değilseniz, burada görüntülenen sürücü harfine bakın. Gerekirse, harici depolama cihazınızın hangi sürücü harfinde olduğunu görmek için Dosya Gezgini'ni kontrol edebilirsiniz.

“Politikalar” sekmesine tıklayın ve bu politikayı kullanmak için Kaldırma politikası altında “Daha iyi performans” ı seçin. Microsoft, Daha iyi performans seçtiyseniz, Yazma önbelleği ilkesi altındaki “Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir” ayarını da etkinleştirmenizi önerir.

Harici depolama aygıtında ayrı bir güç kaynağı yoksa “Aygıtta yıkama Windows yazma önbellek tamponunu kapat” seçeneğini etkinleştirmeyin. Bilgisayarınız elektrik kesintisi yaşarsa, bu veri kaybına neden olabilir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için “Tamam” ı tıklayın. Bu değişiklik yalnızca bu belirli USB cihazı için geçerlidir ve ek cihaza uygulamak için bu işlemi tekrar etmeniz gerekecektir.

Aygıtları fiziksel olarak PC'nizden çıkarmadan önce güvenli bir şekilde çıkarmayı unutmayın!

Fikrinizi değiştirirseniz, cihaz özellikleri penceresine dönebilir ve bunun yerine “Hızlı kaldırma (varsayılan)” öğesini seçebilirsiniz.

Microsoft'un bunun Windows 10'un en son sürümünde yeni bir varsayılan olduğu yönündeki ifadesi bize biraz kafa karıştırıcı. "Hızlı kaldırma" nın Windows 7'de bile bazı cihazlarımızda varsayılan olduğunu farkettik. Her iki durumda da, "Daha iyi performans" özelliğini manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir – isterseniz.