Windows 10'da Uygulama Başına Ses Çıkışı Nasıl Ayarlanır

Windows 10 artık bireysel uygulamaların hangi ses çıkış ve giriş cihazlarını kullanacağını seçmenizi sağlıyor. Örneğin, bir uygulamanızın kulaklıklarınız üzerinden ses çalması ve başka bir uygulamanızın hoparlörlerinizden çalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu özellik, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ne eklendi. Windows 7'de, söz konusu uygulama kendi ses cihazı seçim seçeneklerine sahip değilse, bu, Audio Router veya CheVolume gibi üçüncü taraf uygulamaların kullanılmasını gerektirir.

Windows 10'da bu seçenekleri bulmak için yeni Ses ayarları panelini açın. Bildirim alanınızdaki hoparlör simgesini sağ tıklatıp ardından “Ses Ayarlarını Aç” ı seçin veya Ayarlar> Sistem> Ses'e gidin.

Ses ayarlarında, “Diğer Ses Seçenekleri” bölümüne ilerleyin ve ardından “Uygulama Sesi Ve Aygıt Tercihleri” seçeneğini tıklayın.

Sayfanın üst kısmında, varsayılan çıkış ve giriş aygıtlarınızın yanı sıra sistem çapında ana ses düzeyini seçebilirsiniz.

Bunun altında, her bir uygulamanın ses düzeyini ve her uygulamanın kullandığı ses çıkışı ve giriş cihazlarını yapılandırmak için seçenekler bulacaksınız. Bir uygulamanın ses seviyesi, ana ses düzeyinizin yüzdesi olarak yapılandırılır. Örneğin, ana sesinizi 10'a ve Chrome'a ​​100 olarak ayarlarsanız, Chrome 10'luk bir ses düzeyinde oynatılır. Ana sesinizi 10'a ve Chrome'a ​​50 olarak ayarlarsanız, Chrome 5'lik bir ses düzeyinde oynatılır.

Bir uygulama listede görünmüyorsa, önce onu başlatmanız ve belki de oynatmaya veya ses kaydetmeye başlamanız gerekir.

Her uygulama için ses kaydırıcısının sağında, uygulamaya farklı bir çıkış veya giriş cihazı atamak için “Çıkış” veya “Giriş” açılır menülerini tıklayın. Örneğin, kulaklıklarınıza ve diğer uygulamaların ses çıkışına bir uygulama çıkışı sesi hoparlörlerinize ses verebilir. Ya da farklı uygulamalar için farklı kayıt cihazları kullanabilirsiniz.

Değişikliğinizin yürürlüğe girmesi için uygulamayı kapatmanız ve yeniden açmanız gerekebilir. Ancak, Windows, tek tek uygulamalara atadığınız ses seviyesini ve ses cihazlarını hatırlar ve uygulamayı başlattığınızda tercihlerinizi otomatik olarak uygular.

Varsayılan ses çalma cihazınızı sadece Windows 10'da ayarlamak istiyorsanız, bunu doğrudan bildirim alanınızdaki ses simgesinden yapabilirsiniz. Hoparlör simgesini tıklayın, menüdeki mevcut varsayılan ses cihazınızın adını tıklayın ve kullanmak istediğiniz cihazı tıklayın. Bu değişiklik, "Varsayılan" cihazı kullanacak şekilde ayarlanmış tüm uygulamaları etkiler.

İLGİLİ: Windows'da Ses Çalma ve Kayıt Cihazlarınızı Değiştirme

Bu yeni "Uygulama birimi ve cihaz tercihleri" bölmesi, eski Ses Mikseri gibi, tek tek uygulamalar için ses seviyesini ayarlamanıza izin veren bir çok işlev görür. Bununla birlikte, Hacim Mikseri uygulamalarınız için ses cihazlarını seçmenize asla izin vermez.

Geleneksel Ses Mikseri aracı ayrıca Windows 10'da da yer almaktadır – bildirim alanınızdaki hoparlör simgesini sağ tıklayın ve başlatmak için “Ses Seviyesi Karıştırıcısını Aç” ı seçin.

İLGİLİ: Windows'da Bireysel Uygulamalar için Birimin Ayarlanması