Windows 10'da Yakın Paylaşım Nasıl Kullanılır

Windows 10 PC'ler artık Bluetooth üzerinden dosya, bağlantı, fotoğraf ve daha fazlasını yakın bilgisayarlara gönderebiliyor. Bu “Yakında Paylaşım” veya “Yakında Paylaşım” özelliği, Apple'ın AirDrop'u gibi çalışıyor ve Spring Creators Güncellemesinde yeni.

Not : Şu anda Yakın Paylaşma özelliği yalnızca Windows 10 Insider Preview programının bir parçasıysanız kullanılabilir. Bu özellik, 10 Nisan civarında olmasını beklediğimiz Spring Creators Güncellemesi geldiğinde kamuya yayılmaya başlayacak.

Yakındaki Paylaşımı Etkinleştirme

İLGİLİ: Windows 10'un İlkbahar Yaratıcıları Güncellemesinde Her Şey, Mevcut Nisan 2018

Şimdilik, Yakında Paylaşım yalnızca özelliği etkin olan iki Windows 10 PC arasında çalışır. Henüz mobil veya diğer işletim sistemlerinden paylaşamazsınız. Yakındaki Paylaşımı, Windows 10'un Paylaşım iletişim kutusundan veya Windows 10'un Ayarlar uygulamasından etkinleştirebilirsiniz.

Paylaş iletişim kutusundan etkinleştirmek için, Windows'un herhangi bir yerinde bulunan “Paylaş” düğmesine tıklayın – örneğin, Edge'in araç çubuğundaki “Paylaş” düğmesine tıklayarak veya Dosya Gezgini'nde bir dosyayı sağ tıklayıp “Paylaş” komutunu seçerek. Paylaş menüsünde, “Yakındaki paylaşımı açmak için dokunun” seçeneğine tıklayın veya dokunun.

Ayarlar uygulamasından Yakındaki Paylaşımı etkinleştirmek ve yapılandırmak için Ayarlar> Sistem> Paylaşılan Deneyimler'e gidin ve "Yakındaki Paylaşım" geçişini açın.

Yakındaki Paylaşma yoluyla aldığınız dosyalar varsayılan olarak İndirilenler klasörünüze kaydedilir, ancak bunu Ayarlar uygulamasında değiştirebilirsiniz. Sizinle kimin paylaşabileceğini de seçebilirsiniz. Varsayılan olarak, her yakındaki Windows 10 PC sizden paylaşabilir veya alabilir. Bunun yerine “Yalnızca Cihazlarım” seçeneğini belirlerseniz, Yakın Paylaşma yalnızca aynı Microsoft hesabıyla oturum açtığınız bilgisayarlar arasında çalışır.

Dosya nasıl paylaşılır

Bilgisayarlar arasında kablosuz olarak dosya göndermek için Yakındaki Paylaşımı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için Dosya Gezgini'ni açın, bir dosyayı sağ tıklayın ve “Paylaş” komutunu seçin.

Paylaş iletişim kutusu görünür ve yakındaki cihazları arar. Hiçbir cihaz görünmüyorsa, paylaşmak istediğiniz diğer bilgisayarın Yakın Paylaşım etkin olduğundan ve açık olduğundan emin olun. Dosyayı paylaşmak istediğiniz bilgisayarın adını gördüğünüzde, tıklayın veya ona dokunun.

İsterseniz, bilgisayarınızın adını bu iletişim kutusunda daha unutulmaz bir şeye dönüştürebilirsiniz.

Bilgisayarınız, diğer PC'nin paylaşım isteğini kabul etmesini beklerken “[PC adı] paylaşma” bildirimini göreceksiniz.

Diğer bilgisayarlarda da, hem görev çubuğunun yanında hem de Eylem Merkezi'nde bir bildirim görüntülenir. Eylem Merkezini açmak için, ekranınızın sağ alt köşesindeki bildirim balonu simgesini tıklayın veya klavyenizdeki Windows + A tuşlarına basın.

Dosyayı PC'ye kaydetmek için “Kaydet” e veya kaydetmek ve hemen dosyayı açmak için “Kaydet ve Aç” a tıklayınız.

Gönderen PC daha sonra dosyayı alıcı PC'ye transfer edecektir. İşlem, dosya boyutuna ve Bluetooth bağlantısının hızına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Bağlantı, Fotoğraf veya Başka Bir Şey Nasıl Paylaşılır?

Aynı paylaşım süreci, diğer içerik türleri ile de çalışır. Windows 10 Share düğmesinin bulunduğu her yerde çalışır.

Örneğin, Microsoft Edge'deki bir bağlantıyı başka bir PC ile paylaşabilirsiniz. Sadece Microsoft Edge'i açın, paylaşmak istediğiniz web sayfasına gidin ve araç çubuğundaki “Paylaş” düğmesine tıklayın veya dokunun. Bağlantıyı paylaşmak istediğiniz diğer bilgisayarı seçin.

Diğer bilgisayarda bir bildirim görüntülenir. Microsoft Edge'de paylaşılan bağlantıyı açmak için “Aç” düğmesine tıklayın.

Windows 10'daki Fotoğraf uygulamasının da bir Paylaş düğmesi vardır, bu sayede Fotoğraflar uygulamasında bir veya daha fazla fotoğraf açabilir ve aynı yolla PC'ler arasında fotoğraf göndermek için Yakındaki Paylaşımı kullanabilirsiniz.

IPhone'lar, iPad'ler veya Android telefonlar için şu anda herhangi bir mobil tamamlayıcı uygulaması yok. Bu nedenle, Windows olmayan bir cihazla veri paylaşmak için Yakındaki Paylaşımı kullanamazsınız. Ancak, telefonunuzdan veya tabletinizden Windows PC'nize bağlantı göndermek için PC'de Devam Et özelliğini kullanabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un “PC'de Devam Et” Özelliği iPhone veya Android Phone ile Nasıl Kullanılır