Windows 10'da Zaman Çizelgesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 10, açtığınız dosyalar ve Edge'de görüntülediğiniz web sayfaları dahil olmak üzere gerçekleştirdiğiniz etkinliklerin geçmişini toplar. Bu Zaman Çizelgesi özelliğini devre dışı bırakabilir ve etkinlikleri Görev Görünümü'nden kaldırabilirsiniz.

Zaman çizelgesi, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'nde eklendi. Faaliyetlerinizi bilgisayarlarınız arasında senkronize edebilir, ancak senkronizasyon özelliğini etkinleştirmeniz gerekir. Varsayılan olarak, Windows faaliyet geçmişinizi kendi PC'nizde tutar.

Bu seçenek Ayarlar uygulamasında bulunur. Başlat düğmesine tıklayın ve ardından açmak için Ayarlar simgesine tıklayın (veya klavyenizdeki Windows + I tuşlarına basın).

Ayarlar penceresindeki "Gizlilik" kategorisini tıklayın.

Kenar çubuğunda Windows izinleri altındaki “Etkinlik Geçmişi” seçeneğini tıklayın ve ardından “Windows'un buradaki faaliyetlerimi toplamasına izin ver” onay kutusunun işaretini kaldırın. Windows, Zaman Çizelgesi için artık yeni etkinlikler toplamayacak.

Etkinliklerin koleksiyonunu devre dışı bıraktıktan sonra bile, Windows daha önce Topluluğunuzda topladığı etkinlikleri gösterir. Zaman Çizelgesi etkinse ve diğer bilgisayarlarınızla senkronize edildiyse, Zaman Çizelgesi'ndeki diğer bilgisayarlardan da etkinlikleri gösterir.

Etkinliklerin PC'nize senkronize edilmesini önlemek için, “Hesaplardan etkinlikleri göster” altında görünen tüm Microsoft hesaplarını “Kapalı” ayarına getirin.

Mevcut tüm etkinlikleri Zaman Çizelgesi'nden kaldırmak için “Etkinlik geçmişini temizle” altındaki “Temizle” düğmesini tıklayın.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra Zaman Çizelgesi Görev Görünümü arayüzünden kaybolur.

Boş bir masaüstünüz varsa ve Görev Görünümü'ne bakarsanız, “Burada daha fazla etkinlik görmek için bilgisayarınızı kullanın” iletisini görürsünüz, ancak bu özelliği yeniden etkinleştirene kadar hiçbir etkinlik görünmez.