Windows 10'daki Yenilikler Redstone 5 Güncellemesi, Mevcut Güz 2018

Windows 10'un Redstone 5 güncellemesi, 2018 sonbaharında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu büyük güncellemede neredeyse tüm uygulamalarınız için sekmeler, cihazlarınız arasında senkronize edilen bir panoya geçmiş ve Dosya Gezgini için uzun zamandır beklenen bir karanlık tema yer alıyor.

Bu makalede, 16 Mayıs 2018'de yayımlanan Insider Preview in Windows 10, 17672 Windows 10 ile eklenen özellikler yer almaktadır.

“Sets” Her Uygulamaya Sekmeler Getiriyor

Yeni Setler özelliği Redstone 5'deki en büyük değişikliktir. Masaüstünüzdeki hemen hemen her pencerenin bir sekme çubuğu vardır ve aynı pencerede birden çok farklı uygulamadan sekmeleri birleştirebilirsiniz.

Bu, Windows'un sonunda Dosya Gezgini sekmelerine sahip olduğu anlamına gelir, ancak Setleri bundan daha fazlasını sunar. Örneğin, Microsoft Word belgesini, Microsoft Edge web sayfasını ve Dosya Gezgini sekmesini içeren bir pencereye sahip olabilirsiniz. Pencereler arasında bu sekmeleri sürükleyip bırakabilir ve aralarında geçiş yapmak için Ctrl + Windows + Tab gibi klavye kısayolları vardır.

Hemen hemen her geleneksel masaüstü uygulaması, her evrensel uygulama ve hatta Word, Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office uygulamalarıyla birlikte çalışır. Kendi özel başlık çubuklarına sahip masaüstü uygulamaları Setleri desteklemez. Örneğin, Google Chrome, Mozilla Firefox, iTunes ve Steam gibi uygulamaların Setleri sekmeleri yoktur.

İLGİLİ: Uygulamaların sekmelere yerleştirilmesi için Windows 10'daki ayarlar nasıl kullanılır

Alt + Sekme Artık Sekmeleri Gösteriyor

Microsoft, Alt + Tab'in çalışma şeklini değiştirdi. Alt + Sekme tuşlarına bastığınızda, açık pencerelerinizin yanında sekmeler ve hatta Microsoft Edge tarayıcı sekmeleri görüntülenir. Alt + Tab'i yalnızca pencereleri görmek istiyorsanız eski Alt + Tab davranışını geri yükleyebilirsiniz.

Bu değişiklik, kendi özel sekme türlerini kullanan Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi uygulamaları etkilemez. Ancak, Chrome ve Firefox, Ayarlar sekmelerinin desteğini etkinleştirdiyse, sekmeleri de Alt + Sekme değiştiricisinde görünür.

İLGİLİ: Windows 10, Alt + Tab İşleri Nasıl Değiştirilir, İşte Bilmeniz Gerekenler

Pano Geçmişi ve Senkronizasyonu

Redstone 5, bazı yeni güçlü pano özellikleri de kazanıyor. Artık Windows + V tuşlarına basarak erişebileceğiniz bir panoya geçmiş var. Bu pano geçmişini cihazlarınız arasında isteğe bağlı olarak senkronize edebilir ve size PC'ler arasında kendini senkronize eden bir pano verebilir. Ayrıca, pano açılır penceresindeki bir simgeyi tıklatarak el ile eşitleme yapabilir ve Windows'un şifreler ve kredi kartı numaraları gibi olası hassas verileri senkronize etmesini engelleyebilirsiniz.

Gelecekte Microsoft, bulut panosuna Android, iPhone ve iPad için SwiftKey klavyesine destek ekleyecektir. Telefonunuz veya tabletiniz ile Windows PC'nizi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Panosunu Kullanma: Geçmiş ve Bulut Senkronizasyonu

Dosya Gezgini için Karanlık Bir Tema

Windows 10 şimdi Dosya Gezgini için karanlık bir tema içeriyor. Sistem genelinde koyu bir temayı, Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler öğesinden etkinleştirirseniz otomatik olarak etkinleştirilir.

Microsoft, masaüstünüze sağ tıkladığınızda görüntülenen içerik menüsünü de içeren Dosya Gezgini bağlam menülerine karanlık tema desteği ekledi. Ayrıca standart Aç ve Kaydet dosya iletişim pencereleri için yeni bir karanlık tema var.

İLGİLİ: Microsoft, son Windows 10 güncelleştirmesinde dosya gezgini için karanlık bir tema ekler.

Başlat Menüsünde Arama Önizlemeleri

Cortana arama özelliği olarak da bilinen Başlat menüsünün arama özelliği artık arama önizlemelerine sahip. Bir şeyi aramak için yazmaya başladığınızda, Windows şimdi sonuçla ilgili daha fazla bilgi içeren bir önizleme bölmesi gösterir.

Örneğin, Başlat menüsü bir web aramasının aramanız için en iyi sonuç olduğuna karar verirse, Başlat menüsündeki Bing arama sonuçlarını görürsünüz. Bir uygulama ararsanız, bu uygulama için “Başlamak için Pin” gibi seçenekler görürsünüz. Windows, PC'nizde belirli bir belgeye karar verirse en iyi sonuç ise bir belge önizlemesi görürsünüz.

Bu değişikliğin yanı sıra, Başlangıç ​​menüsündeki web aramayı Grup İlkesi aracılığıyla devre dışı bırakmak artık mümkün değil.

Ek Açıklama Araçları ile Yeni Bir Ekran Görüntüsü Yardımcı Programı

Windows 10 şimdi kaygan yeni ekran kırpma aracı var. Ekranınızın bir bölümünün ekranını, tek bir pencereyi veya tüm ekranınızı almak için kullanabilirsiniz. Bir ekran görüntüsü aldığınızda, yeni Ekran Çizimi aracı üzerine çizim yapmanıza ve oklar ve vurgulamalar dahil olmak üzere ek açıklamalar eklemenize olanak tanır.

Bu kırpma aracı, açmak için Windows + Shift + S tuşlarına bastığınızda görünür. Ancak, klavyenizdeki Print Screen tuşuna bastığınızda yeni aracın görünmesini sağlayan Ayarlar> Kolay Erişim> Klavye altında bir ayar vardır.

İLGİLİ: Windows 10'un Yeni Ekran Görüntüsü Aracı'nı Kullanma: Klipler ve Açıklamalar

Mobil Geniş Bant İyileştirmeleri

Microsoft, Windows'ta yeni bir “Net Adapter” sürücü çerçevesine geçiyor. Bu, mobil geniş bantlı (LTE) PC'lerin bir SIM kart veya USB modem kullanıp kullanmadıkları için bağlantı güvenilirliğini artıracaktır.

Bu yeni sürücü henüz varsayılan olarak etkin değil, bu yüzden bunu kullanmak için Net Adapter sürücüsünü etkinleştirmek için yoldan çıkmanız gerekecek. Ancak, bir noktada, Windows'un mobil veri İnternet bağlantılarını nasıl ele aldığının iyileştirilmesi büyük olasılıkla kararlı olacaktır.

Hücresel veri bağlantısına sahip PC'ler için Ayarlar> Ağ ve İnternet> Veri kullanımı ekranı, artık dolaşımdayken kullandığınız veri miktarını da gösterir. Bu yeni sürücüyü gerektirmez.

Gizli Pencere Sınırları ve Daha Akrilik Tasarım

Microsoft şimdi Windows 10'un pencere sınırlarını küçümsüyor. Renkli pencere kenarlıkları yerine, artık her pencerenin gölgelerine incelikle açılan gri pencere kenarlıklarını göreceksiniz. Ancak, biraz daha renk istiyorsanız, renkli pencere kenarlıklarını yine de etkinleştirebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'da Pencere Kenarlıkları ve Gölgelerini Özelleştirme

Bu görsel değişiklik, Microsoft'un yeni “akıcı tasarım” grafik stilinin bir parçası olup, Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesinden bu yana Windows 10 boyunca yavaş yavaş uygulanmaktadır. Windows Güvenlik uygulamasında, Zaman Çizelgesi'nde ve Kümeler sekme çubuğunda da dahil olmak üzere, Windows genelinde daha akrilik stilinde Fluent tasarımı göreceksiniz.

Posta varsayılan tarayıcınızı yok sayar

Microsoft, Chrome'u, Firefox'u veya seçtiğiniz tarayıcı yerine başka bir web tarayıcısını yapmış olsanız bile, Microsoft Edge tarayıcısında Mail uygulamasını açık bağlantılar haline getiren “bir değişikliği test ediyor”.

Bu, Microsoft'un Edge'i Windows boyunca ittiğini gören daha büyük bir eğilimin sadece bir parçası. Örneğin, Başlat menüsünün arama özelliğinde tıklattığınız bağlantılar zaten her zaman Microsoft Edge'de açılır. Windows'u Chrome'u veya başka bir tarayıcıyı açmak için kandırmak için üçüncü taraf yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Not Defteri Linux ve Mac Line Endings'i Destekler

Not Defteri sonunda UNIX stili satır sonu (EOL) karakterlerini destekler. Özellikle, Not Defteri artık UNIX / Linux satır sonlarını (LF) ve Mac satır sonlarını (CR.) Desteklemektedir. Bu, Linux veya Mac'te oluşturulmuş bir metin dosyasını alabileceğiniz ve Not Defteri'nde açabileceğiniz anlamına gelir ve aslında olması gerektiği gibi görünecektir! Önceden, dosya bunun yerine tamamen karışık görünüyordu.

Hatta dosyayı Not Defteri'nde düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz; Not Defteri, dosyanın orijinal olarak sahip olduğu uygun satır sonlarını otomatik olarak kullanacaktır. Not Defteri, varsayılan olarak Windows satırı biten (CRLF) olan dosyaları oluşturacaktır. Durum çubuğu, geçerli dosya için hangi tür satır sonlarının kullanıldığını gösterir; bunu, Görünüm> Durum Çubuğu'nu tıklatarak etkinleştirirseniz.

İLGİLİ: Microsoft Nihayet 20 Yıllık Yetersizlik Not Defteri'ni Düzeltiyor

Bash için Klavye Kısayollarını Kopyala ve Yapıştır

Linux için Windows Alt Sistemi, Ubuntu, Fedora, openSUSE ve Windows'ta Debian gibi Linux dağıtımlarına dayanan Bash ve diğer komut satırı Linux kabuk ortamlarını çalıştırır. Windows'ta Bash kullanıyorsanız, birçok kişinin sorduğu bir özellik elde edersiniz: kopyalama ve yapıştırma için klavye kısayolları.

Artık konsol penceresinin başlık çubuğunu sağ tıklayıp kopyalayıp yapıştırmak için Ctrl + ÜstKrktr + C ve Ctrl + ÜstKrktr + V tuşlarını etkinleştiren bir seçenek bulmak için “Özellikler” i seçebilirsiniz. Bu klavye kısayolları, uyumluluk nedeniyle varsayılan olarak devre dışıdır.

Bu klavye kısayolları tüm konsol ortamlarında kullanılabilir, ancak Ctrl + C ve Ctrl + V kısayollarının diğer işlevlerle eşleştirildiği ve kopyalama ve yapıştırma işlevi görmediği Linux tabanlı kabuk ortamlarında özellikle kullanışlıdır.

İLGİLİ: Windows 10'un Bash Shell'deki Klavye Kısayollarını Kopyalama ve Yapıştırmayı Etkinleştirme

Dosya Gezgini'nden Linux Kabuğu Başlat

Artık doğrudan File Explorer'dan belirli bir klasörde bir Linux kabuğu başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için Shift tuşunu basılı tutun ve ardından Dosya Gezgini'nin içindeki bir klasörü sağ tıklatın. Standart “Open PowerShell penceresinin burada” seçeneğinin yanında “Open Linux shell here” seçeneğini göreceksiniz.

Not Defteri'nde Bing ile Arama

Not Defteri'nde artık “Bing ile Ara” özelliği bulunuyor — neden olmasın?

Bunu kullanmak için Not Defteri belgesinde bir metin seçin ve Düzen> Bing ile Arama'yı veya Ctrl + B tuşlarına basın.

Daha Faydalı Özellikler ve İlginç Değişiklikler

Her zamanki gibi Microsoft, Windows 10'a oldukça küçük değişiklikler, geliştirmeler ve düzeltmeler yapmıştır. En ilginç olanlardan bazıları şunlardır:

 • Ayarlardaki Bluetooth Pil Seviyeleri : Artık Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ve Diğer Cihazlar ekranında Bluetooth pil yüzdeleri göreceksiniz. Bu, yalnızca Microsoft'un kendi Yüzey Kalemi gibi, bu özelliği destekleyen cihazlarla çalışır. Ayrıca, bu cihazlardan birinin pil gücü azaldığında bir bildirim göreceksiniz.
 • Focus Assist İyileştirmeleri : Focus Assist artık tam ekran oyun oynarken kesintilerinizi azaltmak için otomatik olarak açılır. Önceden, bu özellik sadece tam ekran DirectX oyunlarını destekledi.
 • Ses Ayarları : Ayarlar> Ses ekranında artık ses cihazlarınızı yeniden adlandırmak ve mekansal ses ayarlarını seçmek için bir “Cihaz özellikleri” linki bulunmaktadır.
 • HEIF Düzenleme Desteği : HEIF desteğini Store'dan yükledikten sonra HEIF görüntülerini döndürebilir ve meta verilerini Dosya Gezgini'nde düzenleyebilirsiniz. Bir görüntüyü sağ tıklayın ve ardından döndürmek için “Sağa döndür” veya “Sola döndür” ü seçin. Meta veri bir görüntüyü sağ tıklatıp “Özellikler” komutunu seçip Ayrıntılar sekmesini tıklatarak kullanılabilir.
 • Takvim'de arama yapın: Artık Takvim uygulamasında etkinlikleri arayabilirsiniz. Evet, bazı nedenlerden dolayı, Takvim uygulamasının henüz bir arama özelliği olmadı. Ne yazık ki, arama sadece Outlook, Hotmail, Live ve Office 365 hesapları için çalışır. Exchange Server, Gmail, Yahoo veya başka bir IMAP takvimi ile çalışmaz.
 • Harici GPU'lar için Güvenli Kaldırma : Artık Thunderbolt 3 üzerinden PC'nize bağlı harici GPU'lar için bir “güvenli kaldırma deneyimi” var. Sürücüleri çıkarmak için “Donanımı Güvenle Kaldır ve Medyayı Çıkar” artık harici grafik işleme donanımını da gösteriyor. Çıkartmak için GPU'yu seçin. Şu anda herhangi bir uygulama GPU'nuzu kullanıyorsa ve güvenli bir şekilde devre dışı bırakılamazsa, USB sürücülerini güvenli bir şekilde çıkarırken olduğu gibi, tekrar denemeden önce hangi uygulamaları kapatmanız gerektiğine dair size bilgi verilecektir.
 • Cortana Bana Göster : Microsoft, yeni bir "Cortana Show Me" uygulamasına sahiptir. Bu, şu anda varsayılan olarak yüklenmez, ancak Cortana'nın çeşitli ayarları nasıl değiştireceğinizi göstermesini sağlamak için "Cortana, Windows'u nasıl güncelleyeceğimi göster" gibi bir şeyler yükleyip kurabilirsiniz. İyi çalışıyorsa, Microsoft bu özelliği Windows'a entegre edebilir.
 • Büyüteç İyileştirmeleri : Farenizi ekran üzerinde ortalanmış halde tutmak için Ayarlar> Kolay Erişim> Büyüteç'in altında artık seçenekler var. Büyüteç'in bazı yeni yakınlaştırma seviyeleri vardır ve% 5 veya% 10 oranında da yakınlaştırabilir.
 • Windows Güvenlik : Windows Defender Güvenlik Merkezi uygulaması artık Windows Güvenlik olarak adlandırılmıştır.

Diğer Geeky Değişiklikleri

Burada sadece geekslerin, geliştiricilerin ve sistem yöneticilerinin bilmesi gereken başka gelişmeler var:

 • Linux İşlemleri için Güvenlik Duvarı : Windows Defender Güvenlik Duvarı, Windows işlemlerinde olduğu gibi artık Linux için herhangi bir Windows Alt Sistemi (WSL) işlemi için güvenlik duvarı kurallarını tanımlayabilir. Örneğin, bir SSH sunucusunu veya web sunucusunu başlatırsanız, Windows'ta aynı sunucuyu başlatmış gibi, dış bağlantılar için bir bağlantı noktası açmak isteyip istemediğinizi soran bir güvenlik duvarı iletisi görürsünüz.
 • Antivirüs Yazılımı için Korunan Süreçler : Antivirüs programları, kendilerini Windows Güvenlik Merkezi'ne kaydettirmek için “korumalı bir süreç” kullanmalıdır. Yapmazlarsa, Windows Güvenlik kullanıcı arabiriminde görünmezler ve Windows Defender, antivirüs yazılımı ile yan yana etkinleştirilir. Bu, virüsten koruma geliştiricilerini korumalı süreçleri benimsemeye teşvik etmelidir. Korumalı işlemler yalnızca güvenilir kodun yüklenmesine izin verir ve saldırılara karşı daha iyi korunur, bu nedenle işletim sistemi güvenliğini geliştirir.
 • Windows Defender Uygulaması Koruma İyileştirmeleri : Profesyonel ve Kurumsal PC kullanıcılarının korumalı bir kapta Microsoft Edge çalıştırmasına izin veren WDAG özelliği geliştirildi. Şimdi daha hızlı başlatıyor. Sistem yöneticileri, korunan Edge tarayıcısının kullanıcılarının dosyaları ana dosya sistemine indirmelerine izin veren bir Grup İlkesi ayarını da etkinleştirebilir.
 • Microsoft WebDriver Yüklemesi : Microsoft Edge'deki web sitelerinin otomatik olarak test edilmesine yönelik Microsoft WebDriver yazılımı, Windows 10'un “isteğe bağlı özellik” sistemiyle yüklenmiştir. Geliştirici Modunu da etkinleştirdiğinizde otomatik olarak yüklenir. Bu, Windows'un cihazınız için uygun sürümü kurmasını kolaylaştıracağı ve Windows'un otomatik olarak güncel tutulacağı anlamına gelir.

Redstone 5'in geliştirme sürecini, sonbahar, 2018'de piyasaya sürülmeden önce tüm yeni özelliklerin ve değişikliklerin üstünde kalmaya devam edeceğiz.

Microsoft, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi ile adlandırma işlemini basitleştirdiğini söyledi. Yani, eğer Redstone 5 Ekim veya Kasım ayında yayınlanırsa, muhtemelen son adın Windows 10'un Ekim 2018 Güncelleme veya Kasım 2018 Güncellemesi olmasını bekleyebiliriz.

Görüntü Kredisi: Microsoft, Microsoft, Microsoft