Windows 10'dan Diğer Kullanıcılar Nasıl İmzalanır?

Windows aynı cihazda birden fazla hesabı destekliyor. Birisi hesabından çıkış yapmayı unutursa, profili yine de işlemleri yürütür ve arka planda kaynakları tüketir. İşte aynı bilgisayardaki diğer kullanıcılardan nasıl çıkış yapabileceğinizi öğrenin.

İLGİLİ: Windows 10 Sadece Windows Parçalanmasını Kötüleştiriyor

Diğer Kullanıcılar Nasıl İmzalanır?

Bir kullanıcı hesabını kilitlediğinde, bilgisayar oturum açma ekranına geri döner, ancak hesaplarını oturum açtığında ve arka planda tüm programlarını ve işlemlerini çalıştırmasını sağlar. Bu, bilgisayarı kullanan diğer insanlar için sorunlu olabilir. Diğer kullanıcıları Görev Yöneticisi veya Komut İstemi ile imzalayabilirsiniz ve size her iki yöntemde de yardımcı oluruz.

Not: Cihazınızdan başka bir kullanıcıyı imzalamak için yönetici haklarına sahip bir hesap kullanıyor olmalısınız.

Görev Yöneticisini Kullanma

Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi'ni açın, ardından pencerenin üstündeki “Kullanıcılar” sekmesini tıklayın.

Çıkış yapmak istediğiniz kullanıcıyı seçin ve ardından pencerenin altındaki “Çıkış Yap” ı tıklayın.

Alternatif olarak, kullanıcıyı sağ tıklayın ve ardından içerik menüsünde “Oturumu Kapat” düğmesini tıklayın.

Bir bilgi istemi, devam ederseniz kullanıcının hesabındaki kaydedilmemiş verilerin kaybolacağını bilmenizi sağlar. Sadece veri kaybetmeyeceğini biliyorsanız, devam edin. “Oturumu Kapat Kullanıcı” yı tıklayın.

Komut İstemi Kullanma

Başlat'ı tıklatarak, arama kutusuna "cmd" yazarak, sonucu sağ tıklatarak ve "Yönetici Olarak Çalıştır" ı tıklatarak yükseltilmiş bir Komut İstemi penceresi açın.

Komut isteminde, cihaza şu anda oturum açmış olan kullanıcıları tanımlamak için aşağıdaki komutu yazın:

query session

Her kullanıcının kendisiyle ilişkilendirilmiş bir kimliği vardır. Burada, Mark çıkış yaptığımız kullanıcı ve kimliği “4”.

Ardından, aşağıdaki komutu yazın, ancak “ID” yi önceki komutun kullanıcı kimliği ile değiştirin:

logoff ID

Bu yüzden, Mark'ı önceki örneğimizden çıkarmak için, logoff 4 .

Komut İstemi size, kullanıcının oturumu kapattığına dair herhangi bir uyarı veya onay vermez, ancak ilk komutu tekrar çalıştırmak, kullanıcının artık listelenmediğini gösterir.

Bir kullanıcıyı bu yolla imzalamak, üzerinde çalışmış olabilecek tüm kaydedilmemiş verileri kaybetme riskiyle aynıdır; Komut İstemi, yalnızca bu komutları çalıştırmadan önce sizi uyarmaz. Oturumu kapatmadan önce, oturumu kapattığınız herhangi bir kullanıcının tüm çalışmalarını kaydettiğinden emin olun.