Windows 10'u Tamamen Kapatmıyor (Ama Yeniden Başlatma)

Windows 10 PC'nizde “Bilgisayarı Kapat” tıklattığınızda, Windows tamamen kapanmaz. Çekirdeği hazırda bekletir, daha hızlı önyükleme yapabilmesi için durumunu korur. Bilgisayar sorunları yaşıyorsanız ve bu durumu sıfırlamanız gerekiyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Bu problemi bizzat kendimiz yaşadık. Bir buggy sürücüsünün veya diğer düşük seviyeli yazılım sorunlarının neden olabileceği garip sistem sorunları ile karşılaştığınızda, sorun PC'nizi kapattıktan ve tekrar açtıktan sonra da devam etti.

Neden “Kapatma” Seçeneği Tamamen Kapanmıyor?

Bu gariplik, Windows 10'un varsayılan olarak etkinleştirilen “Hızlı Başlangıç” özelliği sayesinde. Bu özellik Windows 8'de tanıtıldı ve ayrıca Hızlı Önyükleme ve Karma Önyükleme veya Karma Kapatma olarak da adlandırıldı.

İLGİLİ: Windows 10'un “Hızlı Başlangıç” Modunun Artıları ve Eksileri

Geleneksel kapatma işleminde, Windows her şeyi kapatır, çalışan sistem durumunu atar ve PC önyüklendiğinde sıfırdan başlar. Hazırda beklettiğinizde, tüm açık programlarınız ve dosyalarınız da dahil olmak üzere tüm sistem durumu diske kaydedilir ve böylece kaldığınız yerden hızla devam edebilirsiniz.

Hızlı Başlangıç, geleneksel kapatma işlemini hazırda bekletme ile karıştırır. Hızlı Başlatma özelliği etkinken, Windows 10 tüm açık programlarınızı ve dosyalarınızı (geleneksel bir kapatma sırasında olduğu gibi) atar, ancak Windows çekirdeğinin durumunu (hazırda bekletme sırasında olduğu gibi) diske kaydeder. Bilgisayarınızı bir sonraki açılışında, Windows çekirdeği geri yükler ve sistemin geri kalanını başlatır.

Çekirdek, işletim sisteminin kalbinde düşük düzey çekirdek programdır. Bilgisayarınız üzerinde tam denetime sahiptir ve önyükleme işlemi sırasında yüklenen ilk şeylerden biridir. Bilgisayarınızın donanım aygıtlarıyla etkileşime geçmek için kullandığı donanım sürücüleri, çekirdeğin bir parçasıdır. Çekirdeğin bir anlık görüntüsünü yüklemek, Windows'un tüm aygıt sürücülerini yüklemek ve donanım aygıtlarınızı yeniden başlatmak için zaman ayırması gerekmediğinden, başlatma işlemini hızlandırır.

Bu kernel hazırda bekleme işlemi, “Kapat” seçeneğini tıklattığınızda otomatik olarak gerçekleşir ve insanlar farkı nadiren fark eder. Ancak, eğer çekirdeğindeki bir donanım sürücüsü garip bir durumda sıkışmışsa, PC'nizi kapatıp tekrar açıp tekrar açmanız sorunu çözmeyecektir. Windows mevcut durumu kaydeder ve her şeyi yeniden başlatmak yerine geri yükler.

Tam Kapatma Nasıl Yapılır ve Yeniden Başlatma

Sistem sorunlarını gidermek istiyorsanız, Windows'un işleri sıfırdan sıfırladığından emin olmak için çekirdeğin tamamen kapatılmasını istersiniz. Bunu yapmak için, “Kapat” seçeneği yerine menüdeki “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Windows bilgisayarınızı yeniden başlatır, ancak önce tam bir kapatma gerçekleştirir ve bunu yaparken çekirdeğin durumunu atar.

İLGİLİ: Neden Bir Bilgisayar Yeniden Başlatma Birçok Sorunları Onar?

Microsoft bu kararı vermişti çünkü insanlar sık ​​sık karşılaştıkları sorunları çözmek için bilgisayarlarını yeniden başlatıyorlar, bu yüzden biraz mantıklı. Öte yandan, “Yeniden Başlatma” seçeneğinin “Kapatma” seçeneğinden daha tam bir kapanma gerçekleştirmesi de gariptir. Ama işte böyle!

Windows'ta “Kapat” seçeneğini tıklatırken klavyenizdeki Shift tuşunu basılı tutarak da tam kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu, Başlat menüsündeki, oturum açma ekranında veya Ctrl + Alt + Delete tuşlarına bastıktan sonra görünen ekrana tıklayıp basmadığınızı gösterir.

Tercih ederseniz, Komut İstemi veya PowerShell penceresinden shutdown komutunu kullanarak tam kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, bir Komut İstemi veya PowerShell penceresi açın – örneğin, Başlat menüsünde “Komut İstemi” yi arayarak ve kısayolunu tıklayarak veya Başlat düğmesine sağ tıklayıp “Windows PowerShell” öğesini seçerek. Aşağıdaki komutu yazın, ve ardından Enter tuşuna basın:

shutdown /s /f /t 0

Bu komut, Windows'u derhal kapatmaya ve açık uygulamaları zorla kapatmaya yönlendirir. shutdown komutu, /hybrid seçeneğini eklemediğiniz sürece her zaman tam kapatma işlemini gerçekleştirir. Ve kullanışlı tutmak istediğiniz bir şey varsa, bu komutu çalıştıran bir kısayol da yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, tam kapatma işlemini gerçekleştirmek için kısayolu çift tıklatmanızdır.

Hızlı Başlangıç ​​özelliğini kullanmak istemezseniz, Denetim Masası'ndan devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin, bazı eski donanım aygıtları Hızlı Başlangıç ​​ile uyumlu olmayabilir ve yeniden başlattığınızda kendilerini doğru şekilde yeniden başlatamayabilir. Ya da çift taraflı Linux'unuz olabilir ve Windows tam bir kapatma yerine bir karma kapatma gerçekleştirirse, Windows NTFS dosya sisteminize Linux içinden erişemezsiniz.

Hızlı Başlatma özelliğini devre dışı bırakmak için, Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Gç Seçenekleri> Gç Düğmesinin Yaptığını Seçin. Pencerenin üst kısmındaki “Mevcut olmayan ayarları değiştir” bağlantısına tıklayın, Kapatma Ayarları altındaki “Hızlı Başlatma (Önerilen) Aç” seçeneğinin işaretini kaldırın ve ardından “Değişiklikleri Kaydet” düğmesine tıklayın.

Bunun için iyi bir nedeniniz olmadıkça Hızlı Başlangıç'ı devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. PC'nizin hızlı bir şekilde önyükleme yapmasına yardımcı olur ve her zaman daha önce tartıştığımız hilelerle tam bir kapatma gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, sistem sorunlarını gidermek için bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatmanız gerekirse, tam kapatma işlemini gerçekleştirmek için “Yeniden Başlat” düğmesine tıklamayı veya “Kapat” seçeneğini tıklattığınızda Shift tuşunu basılı tutmayı unutmayın.