Windows 10'un Ayarlar App Başlangıç ​​Programları Nasıl Yönetilir

Windows 10'un Ayarlar uygulaması, bilgisayarınızda oturum açtığınızda otomatik olarak çalışan programları özelleştirmenizi sağlar. Aynı işlevsellik daha önce Windows 10'un Görev Yöneticisi'nde gizlenmişti ve Windows 7'de üçüncü taraf bir araç gerektiriyordu.

Başlangıç ​​programlarınızı yönetmek için Ayarlar> Uygulamalar> Başlangıç'a gidin.

Bu özellik, Windows 10'un Nisan 2018 Güncelleştirmesi'ne eklendi. Ayarlar uygulamanızda Başlangıç ​​seçeneğini görmüyorsanız, henüz güncellemeyi yüklemediniz.

İLGİLİ: Her şey Windows 10'un Nisan 2018'deki Güncelleştirmesi, Şimdi Yeni

Oturum açtığınızda başlamak üzere yapılandırılan programların bir listesini görürsünüz. Buna, arka plan görevlerini başlatan, sistem tepsinizde görünen programları ve oturum açtığınızda pencereleri açan uygulamaları da içeren uygulamalar dahildir. Arka planda çalışan Windows hizmetleri.

Burada sadece birkaç bilgi parçası görünür: programın adı, geliştiricinin adı, otomatik başlatmanın etkinleştirilip etkinleştirilmediği ve başlangıç ​​zamanınızdaki “etki”. “Yüksek etki” programının daha uzun sürmesi, oturum açma işleminizin başlaması için hızlı bir “Düşük Etki” programından daha fazla başlatılması ve yavaşlatılmasıdır. Pencerenin üst kısmındaki “Sıralama Ölçütü” seçeneğini “Başlangıç ​​etkisi” ile sıralamak ve isterseniz en önce en yoğun programları görmek için kullanabilirsiniz.

Bir programı devre dışı bırakmak için, sadece bunu “Kapalı” olarak değiştirin. Programın Windows ile otomatik olarak başlayabilmesini yeniden etkinleştirmek isterseniz, düğmeyi tekrar “Açık” konumuna çevirin.

Yine de, başlangıç ​​uygulamalarını devre dışı bırakırken dikkatli olun. Bir başlangıç ​​uygulamasını kapatırsanız, normalde başlayacak ve arka plan görevlerini gerçekleştirmeyecektir. Örneğin, Dropbox'ın başlangıç ​​uygulamasını devre dışı bırakırsanız, dosyalarınız arka planda otomatik olarak senkronize edilmez. Oracle'ın Java Güncelleme Zamanlayıcısı gibi bir güncelleme denetleyicisini devre dışı bırakırsanız, araç önemli güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmez ve size bildirmez. Plex'in başlangıç ​​programını devre dışı bırakırsanız, Plex medya sunucusu otomatik olarak çalıştırılmayacak ve medya kitaplığınızı önyüklemede paylaşmayacaktır.

Ancak, önemli bir şeyi devre dışı bıraksanız bile, her zaman buraya geri dönebilir ve tek tıklamayla gelecekte yeniden etkinleştirebilirsiniz.